שבת , יולי 20 2024
דף הבית / סאגת בית העלמין: אור יהודה וקריית אונו הגישו עתירה נגד מנכ”ל המשרד לשירותי דת

סאגת בית העלמין: אור יהודה וקריית אונו הגישו עתירה נגד מנכ”ל המשרד לשירותי דת

בית העלמין החדש, שעתיד לשרת את תושבי אור יהודה וקריית אונו, הוקם לפני חודש וחצי, אך עדיין לא קיבל רישיון קבורה מטעם המשרד לשירותי דת והעומד בראשו, יהודה אבידן. לטענת העירייה הרישיון מתעכב לכאורה בגלל "טעמים אינטרסנטיים" כלשונם

בית העלמין לתושבי אור יהודה וקריית אונו. צילום: דוברות עיריות אור יהודה וקריית אונו
בית העלמין לתושבי אור יהודה וקריית אונו. צילום: דוברות עיריות אור יהודה וקריית אונו

מדוע מעכב המנכ”ל לשירותי דת הענקת רישיון קבורה לבית העלמין החדש באור יהודה?


רוצים להדליף? שלחו וואטסאפ

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


כזכור, לפני כחודש דיווחנו כאן ב’אונו ניוז’ על פתיחתו של בית העלמין, לו ציפו תושבי הערים אור יהודה וקריית אונו משך שנים ארוכות.

חרף הציפייה הארוכה, דיווחנו כי בית העלמין עובד למעשה ללא רישיון קבורה, כמחויב בחוק. הסיבה – מנכ”ל המשרד לשירותי דת, יהודה אבידן, האמון על הנפקת רישיון הקבורה, טרם חתם על רישיון שכזה. נוסיף כי בעיריות טוענים כי השיגו את כל האישורים הנדרשים לפתיחתו וההמתנה לטענתן היא רק באישור הפורמלי של אבידן.

נציין כי החברה המפעילה את העלמין, ושזכתה במכרז לדברי העיריות, היא חברה קדישא פתח תקווה. באור יהודה וקריית אונו מאמינים כי הסיבה לאי מתן הרישיון נעוצה בכך שהמנכ”ל לשירותי דת מעדיף לכאורה שהמעפיל יהיה המועצה הדתית אור יהודה ולא חברה קדישא.

לפני כשבועיים, לאחר שמיצו לטענתן את כל האופציות האחרות, הגישו העיריות וחברה קדישא פתח תקווה, עתירה נגד לבית המשפט העליון כנגד אבידן, עתירה שתחייבו לתת מענה מדוע הוא מסרב להגיש את רישיון הקבורה, ולמעשה תחייבו להעניק את הרישיון המיוחל.

בטיעונים לעתירה משתמשות העיריות בין היתר בתגובת יהודה אבידן ל’אונו ניוז’ בכתבה הקודמת, אשר לטענתן חושפת את השיקול הזר לדבריהן לאי מתן הרישיון.

אבידן נשאל על ידינו מדוע לא התקבל רישיון הקבורה ומהי תגובתו לטענות ראשי הערים לגבי השיקולים מהם הוא מונע וענה:

“כדאי לשאול את ראשי הערים מדוע הם מעדיפים עמותה פרטית ולא לבקש לתת למועצה דתית להוציא רישיון קבורה.

נכס כזה יקר יכול להביא לאיתנות פיננסית למועצה דתית כמו במרבית הערים בארץ. במקום זה בחרה ראש העיר אור יהודה לבקש לחלק את נכסי המדינה לגוף פרטי.

לגופו של עניין, כרגע בעת הלחימה המשרד אינו פנוי לבחון את הנושא לעומק על כל המורכבות שלו, ובמיוחד לערים שיש להן כעת מקומות קבורה מוסדרים כדין.

עצם העובדה שראש העיר אור יהודה בחרה לעבור על החוק ולקבור, אמנם ככל שידוע לנו רק פעם אחת, בלי אישור ונגד החוק, אינו מוסיף לבחון את הבקשה בצורה חיובית. שיטת כל דאלים גבר אינה עובדת בשלטון החוק”.

בעתירתן פירשו העותרות את דברי אבידן כ”הודאה לפיה הטעם לאי מתן הרישיון נובע מניסיון להפעיל לחץ על העותרת 1 (עיריית אור יהודה) כי תמסור את ניהול בית העלמין למועצה הדתית אור יהודה ולא לעמותה פרטית כלשונו”.

בעתירה מדגישות העותרות כי המועצה הדתית אור יהודה כלל לא ניגשה למכרז הפומבי שנפתח, וכי חברה קדישא פתח תקווה זכתה במכרז כדין.

מנכ”ל המשרד לשירותי דת יהודה אבידן מסר כי “יש לחכות לדיון בעתירה, ובנוסף כל עוד אין רישיון קבורה, כל קבורה שנעשית בבית העלמין היא מנוגדת לחוק”.

מעיריות אור יהודה וקריית אונו נמסר: “אנו ממתינים להחלטת בית המשפט בעקבות העתירה שהגשנו ובמסגרתה אין לנו ספק שייחשף פרצופו האמיתי של יהודה אבידן שפועל למנוע מתושבי אור יהודה וקריית אונו להביא לקבורת עולמים את יקיריהם.

עצוב לראות, במיוחד בימים אלה, כי משרד הדתות גורם במזיד לתושבי אור יהודה וקריית אונו להוציא עשרות אלפי שקלים כדי לשלם על הזכות להיקבר בחברות קדישא במקומות אחרים מטעמים אינטרסנטיים בלבד. לכך לא נסכים בכל מקרה”.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

2 תגובות

  1. ברור, עכשיו ברור. המועצה הדתית יחד עם ש”ס רוצים בעלות על בית הקברות כדי לגזור קופון על כל הלוויה. ממש לא מפתיע.

  2. לדעתי לתת למועצה הדתית לעשות את העבודה, כמו בכל מקום אחר, זו עבודה שהם יודעים לעשות טוב, וגם שתהיה להם פרנסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

סדרת הרצאות “חלון להתחדשות עירונית” ביהוד מונוסון. צילום: דוברות עיריית יהוד מונוסון

התחדשות עירונית ביהוד-מונוסון: חלון לעתיד העיר

תפריט נגישות