יום רביעי , ספטמבר 22 2021
דף הבית / המשפחה נקלעה למצוקה – נעמת נחלצה לעזרתם

המשפחה נקלעה למצוקה – נעמת נחלצה לעזרתם

זה יכול לקרות לכל אחד, משפחת אבן חן מיהוד, נקלעה לקשיים כספיים בעקבות תאונה שעבר אב המשפחה. בזכות סיוע של נעמ"ת בקעת אונו נמצא סידור לילדות המשפחה

משפחת אבן חן מיהוד
משפחת אבן חן מיהוד

זה יכול לקרות לכל אחד ביום בהיר אחד, בני זוג שחיים את חייהם, עובדים במשרה מלאה מגדלים את ילדיהם ולפתע אחד מבני הזוג עובר תאונה דרכים או עבודה, והחיים נעצרים. איך מסתדרים עם משכורת אחת? לפי משרדי הממשלה בני הזוג לא זכאים להטבות כי אחד מבני הזוג עדיין עובד.


  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


נופר וסהר, בני זוג מיהוד מרגישים על בשרם את הקשיים, לזוג שני ילדים בגילאי שלוש ושנה, האם נופר עובדת במכון טסטים, סהר נפגע קשה בתאונת עבודה ולא יכול להמשיך לעבוד. כעת מתמודדים הזוג, עם הוצאות החיים ועם תשלום עלויות המעון של הילדים.

משפחת אבן חן מיהוד

נופר: "בנובמבר 2016 התהפכו חיי. בעלי סהר נפגע קשה בתאונת עבודה, תאונה שהשאירה אותו נכה פיזית ונפשית עד היום. עברנו תקופה קשה מאוד, ניתוחים, אשפוזים, שיקום ארוך בתקופת היותי בהריון ואם לילד, וגם  הריון שלי היה בסיכון וניסיתי  לשרוד ולא לאבד תקווה…".

ומה קרה מאז?

"עד סוף 2017 ניתנה לסהר נכות זמנית מטעם ביטוח לאומי, ובהתאם לכך התשלומים למעון היו מופחתים – דרגת תשלום שנקבעה לי  על ידי משרד הכלכלה הייתה הנמוכה ביותר, והצלחנו לשרוד. החל מינואר 2018, בעלי סהר נמצא בתהליך לקביעת נכות קבועה מול ביטוח לאומי, סטטוס שמסתבר שאינו קביל במשרד הכלכלה ולכן איננו זכאים להשתתפות בשכר לימוד למעון".

כיצד הסתדרתם מבחינה כספית?
"אני עובדת במכון טסטים בשכר מינימום. ברור שממשכורת אחת לא ניתן לשלם לשני ילדים מעון, עלות של כ- 5,000 שקל ושכר דירה  ותשלומים שוטפים. כל חיי נאבקתי להגיע למקום גבוה בעשר אצבעות ופתאום הגעתי למבוי סתום".

לכתבות נוספות:
מתנ"ס יהוד – ערב משירי המשורר חיים חפר
זה לא כל כך נעים לראות שביל סגור

מה עשית כדי לפתור את הבעיות הללו?

"בעזרת מנהלת המעון – שני נחום, פנינו לוועדת חריגים במשרד הכלכלה ונענינו בשלילה מכיוון שבעלי  אינו עומד בקריטריונים לדרגה. פנינו לאגף הרווחה בעיריית  יהוד, וגם שם נאמר לנו שאנחנו לא עומדים בקריטריונים לסיוע, מכיוון שאני אם עובדת. מצאתי את עצמי נופלת בין הכיסאות הביורוקרטים של משרד הכלכלה והרווחה.

התמזל מזלי ולקחה אותי תחת חסותה יושבת ראש המרחב בנעמ"ת – גליתי חיה כהן, יושבת ראש חדשה, צעירה ונמרצת, חיה את השטח ונרתמת להורים בכל בעיה. בפעם הראשונה לא נתקלתי בדלת אטומה, בפעם הראשונה לא הייתי דף של קריטריונים, ומישהי באמת ראתה את מצוקתי. גליתי עשתה את הבלתי אפשרי, ואפשרה לילדי להישאר במעון נעמ"ת ביהוד, כאשר נעמ"ת מסבסדת לילדי את הפרשי הדרגה הנמוכה ביותר עד למציאת פתרון או עד סוף השנה הנוכחית".

מה גרם לך להיחשף?

"אני פונה אליך כי כמוני יש עוד הרבה אימהות נורמטיביות, שנופלות בבירוקרטיה בין משרד הכלכלה ובין הרווחה. לא יתכן שיתייחסו אלינו, הורים צעירים שעובדים למחייתנו כאל קריטריונים ולא יסתכלו על הפרט. לא יתכן שאצטרך לעזוב את עבודתי ולגדל שני  ילדים כאשר אני המפרנסת היחידה!

אנחנו משפחה נורמטיבית  שנקלעה ביום בהיר למצוקה, מצב זה יכול לקרות לכולם, מה עוד שאינני יודעת מה יהיה בשנה הבאה. התמזל מזלי שילדי נמצאים במעון נעמ"ת ביהוד- נעמ"ת זה הבית שלהם, ולא כסיסמה. אם דרכי לא הייתה מפגישה אותי עם גליתי, יו"ר נעמ"ת, הייתי מוצאת את עצמי ברחוב עם שני ילדים. מישהו צריך להתעורר במדינה שבה חוק חינוך חובה מעל גיל שלוש, אחרת אימהות רבות ימצאו את עצמן נלחמות בתחנת רוח, ואף אחד לא יסתכל להן בעיניים וידאג לתת יד. בצורה הזאת נוציא עוד הרבה אימהות ממעגל העבודה, ונצעד עמוק יותר לתוך מעגל העוני".

גליתי חיה כהן ושני נחום מנהלת מעון רקיאל
גליתי חיה כהן ושני נחום מנהלת מעון רקיאל

גליתי חיה כהן , יו"ר נעמ"ת במרחב גבעתיים ויישובי בקעת אונו: "לפני שאני יו״ר נעמת במרחב גבעתיים ויישובי בקעת אונו אני קודם כל אישה, אם לשלושה ילדים ולכן מזדהה עם הקושי של נופר ורבות במצבה. תפקידי, בראש ובראשונה, זה לדאוג ולעזור לנשים שנקלעות לקשיים, מבחינתי זאת המהות של נעמת" שתמיד מנסה לפעול כדי לקצר תהליכים ולהתגבר על בירוקרטיות, לטובת הילדים וההורים. אני שמחה שהצלחנו לעזור לנופר ולמשפחתה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

מופעי אומני רחוב ב"נושמים תרבות" בגן הלאומי קיסריה. צילום: דור פזואלו באדיבות רשות הטבע והגנים

מה עושים בחוה"מ סוכות? מטיילים עם המשפחה בחיק הטבע