שבת , ספטמבר 25 2021
דף הבית / מה יהיה הסוף עם תופעת מפגעי הרעש של בני הנוער

מה יהיה הסוף עם תופעת מפגעי הרעש של בני הנוער

תושבי האזור סובלים שנים ממגוון מטרדי רעש - נפצים, חזיזים, פיצוצי אגזוזים. הם פונים לרשויות ולגורמי האכיפה, אך במקרים רבים, התופעה חוזרת על עצמה ללא הרתעה משמעותית. כעת, במשטרה וגם בעיריית קריית אונו החליטו להעלות הילוך במלחמה נגד המפגעים. בדקנו גם מה עושות שאר הרשויות בנידון

נפץ canva
נפצים (אילוסטרציה: Canva)

מזה תקופה ארוכה תושבים בכל רחבי בקעת אונו נאלצים להתמודד, ולרוב בחוסר הצלחה, עם תופעה שהולכת ומתפשטת – הקמות רעש. מדובר במפגעי רעש שמגיעים לרוב מקרב בני נוער בשעות הערב והלילה, אם זה בנפצים ובחזיזים, אם בזה "לפוצץ אגזוז" ואם בהשלכת אבנים לעבר כלי רכב עוברים ושבים.


  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


תושבים שדיברנו איתם סיפרו על אוזלת ילד מצד כוחות האכיפה, וגם חוסר אונים מצידם. עוד הם אומרים, כי נאלצים "לחיות" עם התופעה עד יעבור זעם. המסנגרים טוענים, כי תקופת הקורונה וחוסר המעש של נערים רבים "מביאה" אותם לכדי התנהגויות פרועות, אך התופעה התרחשה הרבה לפני פרוץ המגפה בחודש מרץ.

הקמות רעש ונפצים – משטרת ישראל תחנת מסובים
תחנת משטרת מסובים (צילום דוברות המשטרה)

לאחרונה, פרסמנו, כי במשטרה עושים מאמצים להילחם בתופעת הקמות רעש ברחבי בקעת אונו, אך בפועל, כאמור, ההפרעות עוכרות השלווה נמשכות. יש לציין, כי החוק למניעת מפגעים אוסר על גרימת רעש בלתי סביר מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע או עשוי להפריע לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים, וכי, לשוטר סמכות להטיל קנס במקרה של רעש בלתי סביר.

שחר מקריית אונו, מספרת על חוויה אישית ומאוד לא נעימה עם מפגעי הרעש: "לפני כחודש עשיתי אימון בשעות הערב בפארק ליד הספורטק והייתה שם התקהלות של בני נוער סביב גיל 15. הנערים השליחו נפצים אחד על השני באמצע הפארק בסביבת כל האנשים שמתאמנים ועוברים שם".

עוד היא מספרת, כי בהמשך האירוע גלש לאלימות מצד אותם נערים כלפי עובר אורח: "אחד העוברים במקום, תושב השכונה, העיר להם וכשהם התעלמו ואף קיללו אותו – הוא הוציא מצלמה כדי לתעד, ואז הם דחפו אותו בחוזקה על הגדר של גינת האימונים. נערים אחרים שהתאמנו באזור קפצו מיד להפריד והוא התקשר למשטרה. אחרי בערך 20 דקות המשטרה הגיע ולאחר תשאול קצר השוטרים עזבו את המקום.

תוך כמה דקות הצטברו שם עוד נערים (הגיעו כבר כ-30), אני מניחה שרצה הודעה בקבוצת הוואטסאפ שיש אקשן, כי אחד הנערים אפילו הגיע אוחז במקל אותו לקח לו השוטר בדרכו חזרה לרכב. הנערים המשיכו לנפץ נפצים לאחר אירוע זה והפעם התקשרנו אנחנו למשטרה. לקח להם בערך חצי שעה להגיע, אבל הפעם הנערים התחילו להתפזר, כשראו אותנו מתקשרים למשטרה. מתנדבים בשיטור העירוני שכבר היו באזור עיכבו מספר נערים עד שהמשטרה הגיעה, גם במקרה הזה הנערים שוחררו מאוד מהר לביתם".

בעקבות המקרה הזה שחר כתבה פוסט זועם שבקבותיו זכתה לשיחה מהעירייה, שעדכנה אותה כי היא מטפלת בנושא".

מצלמות הותקנו בסמוך לסופרמרקט ברחוב יצחק רבין פינת דרך לוי אשכול בקריית אונו (צילום דוברות קריית אונו)
מצלמות הותקנו בסמוך לסופרמרקט ברחוב יצחק רבין פינת דרך לוי אשכול בקריית אונו (צילום דוברות קריית אונו)

עבור שחר זה ממש לא היה סוף פסוק. במקרה נוסף שחוותה על בשרה, מספרת תושבת קריית אונו: "ביום שישי  לפני כשבועיים, חזרתי מכיוון פתח תקווה לקריית אונו בסביבות 2:00 בלילה, ועל הכביש מול תחנת הדלק פז, בערך 20 נערים זורקים אחד על השני קוביות קרח ומסתובבים ממש באמצע הכביש, כמובן שהאטנו וחיכינו שיזוזו, אבל הם המשיכו בשלהם והתעלמו מהמכונית.

התקדמנו לאט לאט עד שהצלחנו לעבור אותם ואז הם זרקו קרח על המכונית שלנו. התקשרנו למשטרה והם אמרו שהם משחקים עם הנערים חתול ועכבר כבר כמה שעות ולא מצליחים לתפוס אותם, אנחנו המשכנו בנסיעה, אז לא ראיתי מה קרה בהמשך, אבל בעירייה אמרו לי ששני נערים עוכבו לחקירה".

צילום מצלמהבסמוך לסופרמרקט ברחוב יצחק רבין פינת דרך לוי אשכול בקריית אונו (צילום דוברות קריית אונו)

תושבת נוספת שגרה בקריית אונו הוותיקה, מספרת: "מדובר בתקופה של שנתיים וחצי עם מפגעי רעש, נפצים, פיצוצי אגזוזים בשעות הקטנות של הלילה. אני לא בטוחה שמדובר רק בבני נוער. פניתי כבר מספר פעמים לרשויות, אבל הן מגלות אוזלת יד. מגיעה ניידת או פקח, נותנים התראה וחוזר חלילה, אנחנו למודי סבל ובאיזשהו מקום "התרגלנו" לרעשים. לדעתי, צריך סיירות הורים שיאכפו וירתיעו, זה כנראה הפתרון וזה לא קורה בינתיים".

תושבים נוספים מעידים, כי הם נאלצים לאטום את חלונות ביתם, כדי לנסות למזער את עוצמת הרעשים והנפצים, בעוד אחרים אף העידו כי ראו את בני הנוער משליכים אבנים על רכבים.

אכיפה מוגברת נגד רעש והפרת סדר ציבורי בקריית אונו

בליל שישי לפני כשבועיים, התקיימה פעילות מוגברת לאכיפת עבירות רעש והפרת סדר ציבורי בעזרת משטרת מסובים והשיטור העירוני בקריית אונו.

הפעילות התמקדה בפארק רייספלד, בה אותרה קבוצת נערים שהפעילו נפצים והפרו את הסדר, ובפסגת אונו בה אותרו נערים בודדים בלבד. במסגרת הפעילות השתתפו 12 שוטרים, ביניהם: שוטרי תנועה מיחידת התנועה של מרחב דן, שוטרי נוער ושיטור עירוני, וגם פקחי עירייה, מנהל אגף הביטחון, עדי מעוז, וארבעה מתנדבי משמר השכונה בשכונת רייספלד. בפעילות נרשמו דו"חות על רעש, דו"חות תנועה, דו"חות הפרת כללי קורונה ודוחות פיקוח עירוני, עד שהשקט שב לשכונות.

ישראל גל וסנצ הוד לוי מפקד מסובים (צילום דוברות קריית אונו)
ישראל גל ראש עיריית קריית אונו וסנ"צ הוד לוי מפקד מסובים עם חברי משמר שכונת רייספלד (צילום דוברות קריית אונו)

גם ישראל גל, ראש העיר, וסנ"צ הוד לוי, מפקד תחנת משטרת מסובים, הגיעו לשטח להתעדכן ולהתרשם מהפעילות, שתימשך גם לאורך הסגר במטרה לשמור על הלילות בקריית אונו שקטים וללא הפרעות לשכנים.

ישראל גל ראש העיר קריית אונו: "העירייה תגלה אפס סובלנות בטיפולה בנושא הנפצים בעיר בעזרת משטרת ישראל, הסיירים העירוניים ומתנדבי משמרות השכונה בעיר, שלוקחים חלק נכבד במאמץ המשותף. אני קורא לתושבי העיר לקחת חלק בפעילות חשובה זו ולפנות למחלקת מניעת אלימות סמים ואלכוהול בעירייה המרכזת את הנושא בטלפון.

תגובות העיריות

קריית אונו: "עיריית קריית אונו פועלת להעלאת תחושת הביטחון של תושבי העיר בשיתוף משטרת ישראל, סיירי השיטור העירוני, תושבים מתנדבים בסיירות הורים ובמשמרות שכונה. כולנו רואים לאחרונה עלייה מסוימת בפעילות רעש בלילות בעיר, המתרחשות כעת בצל הקורונה. הפעילות החריגה גורמת לאי שקט בעיר וההנחיה החד משמעית לגורמי הביטחון הינה לעשות הכל בשיתוף פעולה עם כל גורמי האכיפה, כדי להחזיר את השקט לעיר. בימים האחרונים עוכבו בעיר מספר בני נוער כשבידיהם חזיזים, כאשר הנערים והוריהם זומנו לחקירה בתחנת משטרת מסובים.

בעירייה מקווים, שבכך יחזור השקט לשכונה, ומבקשים מהורים לבנות ובני נוער, להיות ערניים להתנהגויות חריגות אצל הילדים. תקופת הקורונה לא קלה גם להם, אם בשל לחץ בבית, אם בשל הלמידה מרחוק או השעמום. העירייה וצוות השיטור העירוני ימשיכו לפעול בנחישות למיגור תופעת החזיזים  ולהשבת השקט בלילות".

יהוד מונוסון: "העירייה פועלת בנידון בתיאום עם המשטרה במבצע אכיפה, ענישה בקנסות ואף הורדה מהכביש לנהגים ולכלי רכב הגורמים לרעש בלתי סביר. כבר בימים האחרונים הורדו מהכביש מספר אופנועים שיצרו מפגע רעש שחרג מהמותר. בעלי עסקים המשתמשים בשירותי שליחויות, הונחו לסייע בהפחתת המטרד ולוודא כי הקטנועים תקינים, וקול המופק מהאגזוז והמנוע הוא במסגרת החוק ולא יוצר הפרעה.

בנוסף, מפעילה העירייה סיירת הורים, השיטור עירוני הונחה לתגבר נוכחות במקומות ריכוז של בני נוער בשעות הלילה והותקנו מצלמות בצירים מרכזיים בעיר בהם התקבלו תלונות על רעש".

אור יהודה: "העירייה באמצעות יחידת השיטור העירוני מטפלת באירועי רעש ככל שישנם כאלה באופן חסר פשרות, כל זאת כדי לשמור על איכות חיי התושבים. בנוסף, מופעלים בעיר משמרי שכונה, שמסייעים אף הם בהתמודדות עם מקרים מהסוג הזה. אנו קוראים לכל תושב שנתקל בהפרעת רעש באשר היא לעדכן בזמן אמת את המוקד העירוני 106".

גני תקווה: "בגני תקווה אין כוח של שיטור עירוני, ולפיקוח העירוני אין סמכויות בנושא. לכן, כאשר תושבים פונים למועצה אנו מפנים את התושבים לפנות למשטרת ישראל. ברבעון הראשון של 2021 תוציא המועצה סקר לתושבים באשר להקמת כוח שיטור עירוני ובהתאם לתוצאות הסקר תתקבל החלטה אם להקים כוח כזה אשר עשוי לעזור במיגור התופעה. בינתיים, מידי לילה מסייר סייר של מוקד אמון ברחבי היישוב בחתימה גבוהה על מנת לייצר הרתעה.

בנוסף, בימים אלה מגייסת המועצה ביחד עם השיטור הקהילתי כוח של משמר שכונה, אשר יסייר במרחב בהתנדבות ויגביר את תחושת הביטחון לתושבות ולתושבים".

סביון: "ביישוב אנו עדים לתופעה של בני נוער מערים שכנות שמגיעים לשטחים הפתוחים ומקיימים רעש בלתי סביר. מחלקת הביטחון של סביון מפעילה סיירי לילה ומצלמות ביטחון בשיתוף עם משטרת ישראל על מנת להילחם בתופעה. חשוב לציין, שבשנה החולפת נתפסו מספר נערים בשעת מעשה שהועברו לחקירה משטרתית. עם כניסת הסגר אנו עדים לירידה בתופעה, אך כבר בימים אלה אנו נערכים לימים שלאחר הסגר בנושא".

* מגבעת שמואל לא נמסרה תגובה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

מבזק תאונת אופנוע

כביש 471: רוכב אופנוע נפצע בינוני