יום שלישי , יולי 7 2020
דף הבית / אנשי השבוע – בני הנוער שמיצגים את ישראל מעבר לים

אנשי השבוע – בני הנוער שמיצגים את ישראל מעבר לים

גל מסביון וגאיה מקריית אונו, בחרו להיות הפנים היפות של ישראל מעבר לים. אחרי סיום התיכון הצטרפו לשנת שירות בקהילות היהודיות בחו"ל, לחזק את הקשר עם ישראל, רגע לפני הגיוס לצה"ל נפגשנו איתם לראיון. הישראלים היפים

שנת שירות בחול

תוכנית שנת השירות של הסוכנות היהודית בחו"ל, הינה תוכנית אשר שולחת נערים אשר סיימו את התיכון, רגע לפני גיוסם לצבא, לשנת התנדבות ותרומה בפדרציות היהודיות של קהילות יהודיות שונות ברחבי העולם.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


כיום התוכנית מונה כ-200 שליחי שנת שירות מתוכם 22 שינשינים אשר נשלחים לשליחות בטורונטו שבקנדה. הקהילה היהודית בטורונטו מונה למעלה מ-200,000 יהודים ומפעילה את תוכנית השינשינים הגדולה בעולם.

גל גורן מסביון, הינו שינשין של הפדרצייה היהודית של טורונטו, ומתנדב בבית הספר היהודי Robbins Hebrew Academy ובבית הכנסת הקונסרבטיבי הגדול בצפון אמריקה, "בית צדק".

גאיה קורן מרגי מקריית אונו, אשר לוקחת חלק גם כן ב"קומונת" הפדרציה היהודית בטורונטו, מתנדבת בבית ספר יהודי בשם "פול פנה", בבית כנסת אגליטרי (בית כנסת שיוויוני) בשם First Narayever Congregation, ובבית ספר קהילתי יהודי בדאון-טאון טורונטו.

גל, למד בתיכון "מקיף יהוד", שם הרחיב פיזיקה, ערבית ומדעי המוח. גל גדל והתחנך בצופים, בשבט "כנען" שם היה מדריך, ראשג״ד ובשנה שעברה גם מדריך קורס. בנוסף, הוא עוסק בטיפוס ספורטיבי ומנגן בפסנתר.

גאיה, למדה בתיכון "יצחק בן-צבי", שם שילבה באופן מיוחד בין מקצועות מדעי המחשב ותיאטרון. היא גדלה בשבט "און" שם הדריכה גם כן, ולקחה חלק משמעותי במשלחת שותפים של תנועת הצופים.

שנת שירות בחול

מטרת העל של השליחים הצעירים הינה הטמעת הקשר של הקהילות השונות עם ישראל, הצגת הסיפור האישי שלהם כחלק מסיפור החברה הישראלית ובנוסף גם ללמוד על הקהילה היהודית בה הם עושים את שליחותם ולהביא מהקהילות האלו חזרה לישראל. השליחים האלו עובדים בקהילות יהודיות מכלל הזרמים, בבתי ספר, בתי כנסת, תנועות נוער, אוניברסיטאות ובמרכזים הקהילתיים היהודיים.

גאיה מספרת כי "אחת מהסיבות המרכזיות שבחרתי לצאת לשנת השירות הזו היא שבמהלך חיי לא נתקלתי הרבה בנושא העולם היהודי בתפוצות, ולכן אני רואה בשנה הזאת הזדמנות פז להרחיב אופקים וללמוד על העולם היהודי ועל תרבויות נוספות."

גל מספר כי לא הייתה סיבה מרכזית ברורה לכך שרצה לצאת לשנת שירות בתפוצות, אך לדבריו: ״זה לא מצב הגיוני שיהודים בישראל ויהודים נוספים בעולם לא ירגישו שום קשר או חיבור אחד עם השני״, שנת השירות הזו נותנת לו הזדמנות לעשות מה שהוא אוהב, וזה לגרום לאנשים לתהות ולחשוב ובעיקר להשפיע עליהם בחיבור והידע שלהם לישראל.

גל מאמין כי התפקיד של שליח שנת שירות הינו מאוד משמעותי ובעל קנה מידה גדול של השפעה, "התפקיד של השינשינים מאפשר להם לפנות לנוער ולמבוגרים באופן קבוע ומתמיד במהלך כל שבוע ומאפשר בניית גשר משמעותי ומעניין".

גאיה – ״ביחד עם הקומונה שלי אנחנו מהווים מעין פרצוף לישראל ברחבי הקהילה היהודית של טורונטו, וגם מראים את המורכבות של החברה הישראלית בצורה הכי מגוונת שיכולה להיות.״ גל מוסיף לה ואומר, ״אני מחנך ילדים קנדים יהודיים לאהבת ישראל, במקביל יוצר קשרים בשיחות אישיות ובנאום בבית הכנסת בשבתות. כל אלו גורמים לאנשים לתהות ולחשוב על סוגיות הקשורות בישראל".

"יש ייחודיות בשגרת חיים פה בטורונטו, הכל מיוחד ושונה", מספר גל ומוסיף, "הרבה דברים יומיומים מזכירים לי שאני רחוק מהבית שאני מכיר, התכנים שאני מתעסק בהם ביומיום, ההתנהלות וההתנהגות של האנשים הסובבים אותי, זמני ארוחת הערב המוקדמים מהרגיל מישראל, הנימוס הקנדי והעובדה שהחתולים שהוא רגיל שמסתובבים ברחובות הוחלפו בסנאים, דביבונים ובואשים." לעומת זאת, הדבר המיוחד ביותר בטורונטו מבחינת גאיה זו העצמאות שהיא ושאר חברי הקומונה שלה מקבלים פה, בנוסף היא מספרת כי ״בשנת השירות בטורונטו אתה מקבל הזדמנות של פעם בחיים להיות חלק מקהילה יהודית בתפוצות״.

עם תקופת החגים והגעגועים הביתה, מספרים גל וגאיה על השוני בחגים ועל תחושותיהם במהלך החגים. גאיה, אשר מתגוררת כעת בשכונה שבה לא רוב השכנים יהודים ואף לרובם אין כלל קשר ליהדות, מספרת על התמיכה וההתחשבות מצידם של הלא יהודים לחגים ומנהגים היהודים, "הגעגועים הרבים לצד התמיכה החמה מהקהילה מרככת את תחושות המרחק מהבית" מוסיפה גאיה. גל מספר שלאחר חודש וחצי רחוק מהבית ללא משפחתו והאנשים הקרובים אליו, החגים הם לא מה שהוא מכיר מהבית, אך מעבר לגעגועים והשוני הוא רואה בכך הזדמנות ליצור קשרים ואפשרות לחוות תרבות חדשה לגמרי.

השנה הקרובה שגאיה וגל הולכים לחוות היא משמעותית, מאתגרת ובעלת השפעה. ללא כל צל של ספק כפי שגאיה הזכירה בדבריה, גל וגאיה ושאר השינשינים בטורונטו ובשאר העולם מהווים נציגים של ישראל ומשמשים כשאבני יסוד בקשרי העתיד של אותם ילדים יהודים קנדים אשר באים במגע עם השינשינים עם ישראל והעולם היהודי.

"רצינו לכל החברים והמשפחות שלנו חג שמח וגמר חתימה טובה!" מסכמים גל וגאיה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

ליזי דלריצ'ה

יוזמה מרגשת – ראש מועצת גני תקווה מזמינה לחגוג חתונה אצלה בחצר