יום שני , יולי 13 2020
דף הבית / אור יהודה – מחכים לעצמאות

אור יהודה – מחכים לעצמאות

תושבי רחוב העצמאות באור יהודה נמצאים בתוכנית פינוי בינוי, כבר למעלה מעשור. 5 יזמים שונים אמורים לשנות את עתיד הרחוב הראשי בעיר. סדרת כתבות בשכונות של פינוי בינוי

פינוי בינוי אור יהודה
תוכן מקודם

רחוב העצמאות באור יהודה מתחיל מצומת סביון וממשיך עד למרכזה של העיר. החל משנת 2010 החלו יזמים וחברות קבלן להחתים את תושבי הרחוב ונכון להיום ישנם בין 4-5 יזמים בולטים אשר נמצאים בהליכי אישור של תוכניות פינוי בינוי. חברת א.דורי אור יהודה היא יזמית הנדלן שמבצעת את פרויקט הפינוי בינוי הגדול ביותר באור יהודה וכנראה בין הבולטים בישראל, שטח הפרויקט הוא 60 דונם.
התוכנית עברה את כל אישורי התוכנית וקיבלה תוקף סופי. התכנית נמצאת בשלבים מתקדמים של הכנת בקשה להיתר לשלב הראשון. יצאנו לבדוק את המצב בשטח, לשמוע את התושבים ולתת תמונת מצב של בתי המגורים.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


פרויקט העצמאות באור יהודה, הוא בין הפרויקטים של פינוי בינוי שקיבל תוקף, בנוסף מקודמים בעיר מספר פרויקטים נוספים. התכנית כאמור נמצאת בשלבי הכנת היתר מתקדמים לבניה. בגלל גודלו ומורכבתו יחולק הפרויקט לארבעה שלבים, כאשר הראשון שבהם יתחיל ככל הנראה בסמטת במעלה ורחוב העצמאות 51. היזם א. דורי אור יהודה, אמור להגיש בזמן הקרוב לוועדה לתכנון את תכנית האיחוד והחלוקה ואת שלבי התכנית לאישור.
התכנית בשטח של כ- 60 דונם ממוקמת לאורך רחוב העצמאות, בין הרחובות סמטת המעלה מצפון ושדרות משה דיין בדרום מערב, ומציעה לפנות 16 בנייני מגורים בכל אחד כ- 8 דירות, סה"כ 128 דירות קיימות, לטובת הקמת מתחם מגורים חדש הכולל 744 יח"ד ב- 12 מבני מגורים בני 17 קומות.

הדמייה פרויקט העצמאות
הדמייה פרויקט העצמאות

שושנה ראובן, תושבת רחוב העצמאות כבר 40 שנה, מתגוררת בקומה השנייה בדירה של 48 מ"ר. שושנה – "המצב של הבנינים מאוד קשה, הכל הרוס, הביוב עולה על גדותיו בחצרות מעת לעת, ויש לכלוך והזנחה רבה. אני התחלתי את התהליך לפני עשר שנים, אז החתימו את הדיירים, בכנות, אני לא מאמינה שאספיק לראות את זה קורה בחיי. השנים עוברות, הדיירים מיואשים, רוב בעלי הדירות, עזבו אותו ורוב הדירות מושכרות לזוגות צעירים, מי שנשאר אלו המבוגרים ואלו שלא יכולים להרשות לעצמם כלכלית לרכוש דירה ולעבור".
סיור בין בתי התושבים, ברובם, מבנים דו קומתיים, ישנים מאוד. את ריח הביוב באוויר, קשה לתרגם במילים, לצד הזנחה בחצרות הבתים, פסולת ועוד. בעקבות המצב הכלכלי הקשה של התושבים, רוב התיקונים של צנרת המים והביוב הם באיכות ירודה, חדרי המדרגות מלוכלכים, חצרות הבתים הם מארג שבילים מאולתר. רוב תושבי הבנינים מתמודדים עם מכת עכברים וחולדות אשר חודרים לדירות.

שושנה – "האזור הזה מוזנח כי אין מי שיבוא וייקח אותו ויטפח אותו, הקירות מתפוררים לנו בתוך הבית, הכל ישן, כל שנה חושבים שהנה יש התקדמות עם הפינוי בינוי ואז עוד משא ומתן והתנגדויות והזמן עובר ובינתיים מי שנפגע אלו האוכלוסיות החלשות".

חברת א דורי אור יהודה שנמצאת בבעלות מספר אנשי עסקים ונדלן בינהם עמוס לוזון ואלה עזרא, רואים בפרויקט העצמאות, מיזם חברתי ממעלה ראשונה הבא להקים שכונה חדשה לתושבים אשר למעלה מ – 60 שנה, רק חולמים על בית חדש מרווח ומודרני ומוגן לרעידות אדמה וטילים וסביבת מגורים איכותית לחיות בה. לאחרונה הצטרפו אל ניהול הפרויקט, עו"ד ארז תיק, המכהן כמנכ"ל קבוצת עמוס לוזון, החברה האם של א. דורי אור יהודה, ושוקי דוידוביץ, מי שהיה מנכל עיריית אור יהודה בעברו, ומנכ"ל חברת מצלאוי במשך שנים רבות שניהם פועלים במרץ רב לקידום הוצאת הפרויקט מהכח לפועל, והם נותנים רוח גבית משמעותית לקידום הפרויקט לקראת הוצאתו לפועל.

ארז תיק, מנכל קבוצת לוזון – "מדובר באחד הפרויקטים הגדולים שייבנו בישראל ואנחנו שמחים שזה קורה באור יהודה. התוכנית קיבלה את כל האישורים ואושרה על ידי הוועדה המחוזית, והיא תכנית סופית מאושרת וגמורה, וכעת אנחנו נמצאים בשלב בו אנחנו מחלקים את הפרויקט לארבעה שלבים ומגישים לאישור תכנית איחוד וחלוקה, שבלעדיה לא ניתן להוציא היתרי בניה מבחינה פורמלית. השלב הראשון שייצא לפועל מתחיל מסמטת במעלה ויימשך עד העצמאות 55. מאחר והתוכנית מאושרת, ועברה את כל השלבים, יש לנו אישור חתום של כל הוועדות. כעת אנחנו פועלים באופן ממוקד יותר, גם נגד סרבני פינוי ובודקים אפשרות לנקיטת הליכים משפטים מולם. בשלב הראשון בפרויקט יש לנו למעלה מ80% חתימות של תושבים ולכן אנחנו נקדם אותו ראשון. בעוד מספר שנים רחוב העצמאות יישנה את פניו. חשוב להדגיש שבדרך כלל בפרויקטים כאלה התכנית מאושרת רק בשלבים מאוחרים יותר, אחרי כמות החתמות גדולה יותר. כאן החליט היזם לקדם את התכנית ואת התכנון להוצאת היתרים ולהשקיע בכך כספים רבים תוך כדי הליך ההחתמות ובכך נחסך זמן רב. יחד עם זאת מטבע הדברים בישראל, פרוייקטים כאלה אורכים שנים רבות ונדרשת סבלנות של הדיירים, וגם עזרה שלהם בשכנוע השכנים ואלו שלא חתמו, כי בלי חתימות לא ניתן יהיה לבצע בפועל את הפרויקט והוא יתעכב.

שוקי דוידוביץ, מנהל הפרויקט – יש לי רקורד של שנים ארוכות בפרויקטים של פינוי בינוי בישראל. אנחנו נמצאים בשלבים מתקדמים מאוד ועובדים בשיתוף פעולה עם העיריה והדיירים. מגיע לתושבי רחוב העצמאות איכות חיים טובה יותר כמו שאר השכונות החדשות בעיר ולשם אנחנו חותרים במרץ רב.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

2 תגובות

 1. ההזנחה לא נובעת רק מבעיות כלכליות.
  אני תושב השכונה המדוברת, ומיועד לפינוי. הפחד שאשקיע, ולאחר זמן אצטרך להתפנות משפיעה עליי.
  ובעצם את רוב התושבים. למשל דירתי צריכה צביעה מחודשת, אני לא יכול להשקיע כסף ואנרגיה, וזמן שאני לא יודע כמה זמן זה יאלץ לחכות. התסכול שלנו, (או שלי לפחות) נובע מחוסר הוודאות.
  אני כן רוצה שהפרוייקט יצא לדרך, זה יקפיץ את הכלכלה של העיר, הקבלן מרוויח, וכמובן התושבים. אבל בינתיים מנערים את המים בגיגית עם התינוק. ה"פחד" ש"מחר" יפנו אותנו מובילה אותנו להשקיע את המינימום שבמינימום כי להשקיעה ולמחרת להתפנות מפחידה אותנו…
  לא היה מפריע לי שהקבלן יאמר שיקח עוד חמש שנים, אבל שיאמרו זמן נקוב, כדי שכל אחד יעשה את חשבונותיו… אבל הם לא אומרים.
  אני רוצה באמת לדעת מה הערייה חושבת על כך,

  • שוקי דוידוביץ

   ערב טוב.
   אין ספק שכולם ירוויחו מביצוע הפרויקט.
   התכנית לביצוע הפרויקט קיבלה תוקף. החברה שוקדת כעת על הכנת תוכניות ההיתר לבניה של השלב הראשון.
   ביצוע הפרויקט תלוי כעת אך ורק בדיירים , בכל קטע של הפרויקט שיהיו יותר מ 80% חתימות נתחיל את התכנון ונטפל בסרבנים דרך בתי המשפט.
   השלב הראשון הינו בצד הצפוני , כלומר בסמטת במעלה ובבנין ברחוב העצמאות 55-57. היות ובקטע זה יש 90% חתימות. זמן הבניה הינו 36 חודש ממועד תחילת הבניה.
   היזם יכול להתחייב על לו"ז רק מרגע פינוי הדירות, תחילת פינוי הדירות , תלוי כאמור בדיירים, שיחתמו על הסכם הפינוי בינוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

לידר גני תקווה

גני תקווה – מפעילי חוגים לא יעברו בין בתי ספר