יום רביעי , יולי 28 2021
דף הבית / תושב סביון קנה קברים לבני משפחתו – המועצה לא כיבדה את ההסכם

תושב סביון קנה קברים לבני משפחתו – המועצה לא כיבדה את ההסכם

יוסף צ'חנובר, בכיר במערכת הביטחון ותושב סביון, רכש שלוש חלקות קבר לבני משפחתו לפני שבע שנים. מועצת סביון הודיעה כי אינה מכבדת את ההסכם עימו. בית המשפט קבע כי ההסכם תקף והעביר ביקורת על התנהלות מועצת סביון.

יוסף צחנובר
יוסף צ'חנובר עם ראש ממשלת ישראל. צילום: קובי גדעון, לע"מ

בעקבות תביעתו של יוסף צ'חנובר, אדם רב זכויות בישראל כנגד מועצת סביון. פסק בית המשפט כי המועצה, למרות התחייבויותיה לבית המשפט לזמן את התושב הוותיק לשימוע, כדי לשמוע את טענותיו, לא עשתה זאת.


  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


עוד העיר בית המשפט כי תקנון הקבורה של סביון, לא עומד בתנאי החוק וחוזר מנכל המשרד לשירותי דת.

יוסף צ'חנובר, אדם רב זכויות בישראל, מי שהיה מנכ"ל משרד החוץ ומילא שורת משימות חשאיות למען מדינת ישראל. נאלץ, אחרי מות אישתו, להיקלע במשך שנתיים למאבק משפטי עם מועצת סביון לאחר שרכש כחוק שלוש חלקות קבר לו ולבנותיו לפני מספר שנים. והתבקש להחזיר שתיים מהן כעבור מספר שנים.

בית הקברות בסביון
בית הקברות בסביון

מתוך פסק בפסק הדין  – "ביום 3/10/12 הלכה לעולמה רעייתו של צ'חנובר. התובע ביקש לקבור את רעייתו בבית העלמין בסביון, תוך שהביע מראש כוונתו לשמור לו ולבני משפחתו 3 חלקות קבר צמודות ליד זו של אשתו המנוחה.  שתי בנותיו של התובע הביעו אף הן את רצונן להיקבר, לאחר אריכות ימים ושנים ליד אימן המנוחה ואביהן , יבדל"א.

התובע ניהל מו"מ עם מר חנן קרן, מנהל אגף ההנדסה במועצה ומי שהציג עצמו כמופקד מטעם המועצה על הטיפול בסוגיית הקבורה בסביון. התובע הבהיר רצונו לרכוש 4 יחידות קבר לרעייתו, לו ולבני משפחתו ומר קרן הסכים ואמר שאין בעיה. בנסיבות אלה נפגשו בנותיו של התובע עם מר קרן ובחרו ארבע חלקות קבר צמודות.

לאחר שתוארו פרטי החלקות בפני התובע נתן הסכמתו ואישורו לקבורה וביום 4/10/12 נקברה רעייתו המנוחה באחת מארבע החלקות. אין מחלוקת כי בעת רכישת החלקות לא נאמר לתובע דבר ביחס למגבלות קבורה בבית העלמין".

בית קברות סביון
בית העלמין בסביון

בשנת 2016 קיבל מר צ'חנבור הודעה ממועצת סביון בשאלה מי אמור להיקבר בקברים שנקנו. מאחר ולפי תקנון הקבורה החדש של סביון רק תושבי המקום יכולים להיקבר.

בעקבות המקרה, התכנסה מועצת סביון, לדון במקרה. אז הובהר, כי ישנם 11 מקרים נוספים בהם ניתנה הבטחה שלטונית לחלוקת קברים בסביון וכעת בעקבות התקנון החדש מתעוררת בעיה.

מוטי לנדאו
מוטי לנדאו – ראש מועצת סביון

מר צ'חנובר הגיע לפגישה עם ראש מועצת סביון, מוטי לנדאו, כדי לדרוש ממנו לכבד את ההסכם שנחתם עם ראש המועצה הקודמת, אך מהפגישה לא עלה דבר.

ולפיכך תבע את מועצת סביון כי מתכוונת להפר את ההסכם עימו.

בפסק דין שניתן ב 19 באוגוסט 2019, כתבה השופטת מירב כפיר מבית המשפט השלום בפתח תקווה – ….לאור האמור התביעה מתקבלת ואני מורה על אכיפת החוזה בין הצדדים באופן שהנתבעת מחויבת לשמור את שתי חלקות הקבר הנוספות לבנות משפחתו של התובע"…..

"בהתחשב בהתנהלות הנתבעת אשר גרמה לשני הליכים מיותרים ולא נראה כי בחנה את טענות התובע מלכתחילה כלל, שכן למרות התחייבותה בפני ביהמ"ש בהליך הראשון לבחון את כלל המקרים, לא זימנה את התובע לשימוע וקיבלה את אותה החלטה ראשונית מבלי להתייחס כלל לטענות האישיות של התובע. ובהתחשב בהתנהלות הנתבעת ובתוצאת ההליך, תישא הנתבעת בהוצאות התובע בסך של 30,000 ₪…."

"אמנם הוראות חוזר המנכ"ל קובעות כאמור בסיכומי הנתבעת כי חברת הקבורה מחויבת להביא לקבורה כל נפטר המתגורר בתחומה, אולם אין בהוראה זו כדי לשלול את חובתה הנוספת לשמור שתי חלקות קבר נוספות לבני משפחה ולפחות לאפשר שקילה של קבורת בני משפחה נוספים במקום.
הנתבעת בתקנונה מלכתחילה לא מאפשרת לשקול שיקולים אלה וזאת כנראה בניגוד להוראות החוק וחוזר המנכ"ל ועליה לתת על כך את הדעת".

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

ירין כהן אח של הדר כהן ז"ל. קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

בדרכה של הדר כהן ז"ל: אחיה ירין סיים קורס לוחמי מג"ב