יום שישי , נובמבר 27 2020
דף הבית / מצב החינוך ביהוד – כישלון ידוע מראש

מצב החינוך ביהוד – כישלון ידוע מראש

מדדי החינוך לשנת 2017 שנחשפו באתר מדלן מראים על קריסה של מערכת החינוך העירונית ביהוד מונוסון. בקדנציה האחרונה בוזבזו למעלה ממיליון שקל על יועצים ותוכניות אסטרטגיות לחינוך. העירייה - "מחזקים את החינוך בעיר בהשקעות חסרות תקדים המשיגות תוצאות מצוינות".

מצב חינוך ביהוד
צילום - עיריית יהוד

קריסתה של מערכת החינוך ביהוד – תוצאות מדדי משרד החינוך שהתפרסמו באתר מדלן המאגד בתוכו נתונים מקצועיים, לצד תוצאות מבחנים, מצב סוציאקונמי ועוד ונחשב למדד המשפיע והמוביל בישראל. ירידה חדה בדירוג בתי הספר היסודיים ביהוד, לצד היחלשות תיכון מקיף והתחזקות חטיבות הביניים.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


ראש העיר יעלה מקליס מסרבת להגיב.

אגף החינוך בעיריית יהוד מונוסון מנוהל למעלה משני עשורים על ידי חווה ביאלקוביץ מאז כניסתה של יעלה מקליס לתפקיד ראש העיר לפני ארבע וחצי שוררת מערכת יחסים קשה בין השתיים. חוסר אמון ושיתוף פעולה הביא לתקיעה של עשרות פרויקטים חינוכיים לאורך השנים ולקריסה של פרויקטים פורצי דרך שקרו רק ביהוד, כמו פעילות הרובוטיקה שהביאה ליהוד הרבה כבוד קרסה לחלוטין בשנים האחרונות.

בית הספר "יהודה הלוי" החדש

בית הספר החדש בעירנו "יהודה הלוי" יוצא לדרך.ספטמבר 2018 – יש למה לחכות!צפו >>

‎Posted by ‎עיריית יהוד-מונוסון‎ on‎ יום שלישי 9 ינואר 2018

לכתבות נוספות –  תכנית אב עירונית חדשה לחינוך ביהוד מונוסון

מערכת היחסים בין שתי הנשים הפכה מזמן לשיחת היום במשרד החינוך ואצל יועצי החינוך שהובאו לעירייה בשנים האחרונות. מספר גורם במשרד החינוך – ידוע שביהוד אין קשרי עבודה בין לשכת ראש העיר לאגף החינוך ולמעשה בפועל מי שמנהלת את החינוך זאת ראש העיר בעצמה ביחד עם יועצי ומומחי חינוך שנשכרים כל הזמן כדי לקדם את החינוך ביהוד, לפעמים מעל הראש של אנשי אגף החינוך שכלל לא נמצאים בישיבות המקצועיות".
בחינות מיצב יהוד

ואכן בדיקה מראה, כי במהלך ארבע וחצי השנים האחרונות בוזבזו מהקופה הציבורית למעלה ממיליון שקלים שכלל לא הושקעו בתלמידים או בתגבור שיעורי אנגלית או מתמטיקה אלא ביועצים ומתכנני תוכניות אסטרטגיות ותכניות אב לחינוך. מיליון שקלים שאם היו מושקעים ישירות בתגבור תלמידים עם קשיים או חיזוק מנהלות חסרות ניסיון ניהולי , יכול מצב החינוך ביהוד להיות טוב יותר.

לכתבות נוספות –  גן חינוך מיוחד מוזנח ביהוד

רק לאחרונה, הוזז מתפקידו מנהל מחלקת גני הילדים בעיר, אחרי אינספור תלונות של הורים על חשדות לאי סדרים באגף החינוך. חברי מועצה העידו כי צ'קים של הורים נשכחו במגירה ולא הופקדו ועוד סדרה של חשדות לאי סדרים. לתפקיד מנהלת מחלקת גני הילדים הגיעה גננת מהעיר שקודמה לתפקיד מנהלת המחלקה.

יעלה מקליס בגני הילדים
צילום ארכיון

מנהלות בתי ספר בעיר אשר הסכימו לשתף בעילום שם על המתרחש מאחורי הקלעים של מערכת החינוך הקורסת ביהוד – "התחושה שלנו היא יאוש, הצליחו לשבור אותנו, אינספור ישיבות, הצגת חלומות ותוכניות, כל פעם מגיע כוכב חדש שעולה על הפרק ובסוף שאנחנו צריכים לבקש תקציב לתגבור לתלמידים מודיעים שאין תקציב ומתחיל פינג פונג, פונים לאגף החינוך ששולחים אותנו לראש העיר ומשם למנכ"לית העירייה וכך מתמסמסים דברים. אני עדיין מחכה לפגישה שהבטיחו לי עם מנכ"ל העירייה מלפני שנתיים. יש קרבות אגו וכבוד בעירייה ועושה רושם שהתלמידים לא ממש מעניינים אף אחד. לצערנו הבנו את השיטה, רק כאשר אנחנו מחממים את ההורים, הם עושים רעש ודברים קצת זזים. בגלל שאנחנו בתוך המערכת אסור לנו לדבר אבל כדאי שההורים ביהוד יתעוררו לפני שהילדים שלהם ימשיכו עוד להתדרדר".

לכתבות נוספות – עשרות תלמידים מיהוד נחקרו בפרשת סמים

קצת נתונים – שלושה בתי ספר מובילים ביהוד מונוסון, בית הספר אורנים במונוסון עם ציון מדד – 100, חטיבת הביניים סביונים – ציון 95, חטיבת ביניים פסגות – ציון 87.

מכאן הרשימה מתחיל לגלוש למטה, תיכון מקיף יהוד – ציון 69, בשנת 2013 דורג התיכון בציון – 81. ונחשב אחד התיכונים המובילים בישראל.

לכתבות נוספות  – תיכון מקיף יהוד – עלייה באחוז הבגרויות במתמטיקה

בית הספר היסודי היובל – ציון 63
בית הספר שנמצא בקריית הסביונים, שכונתה של ראש העיר מקליס, מציג ירידה משמעותית בהישגי התלמידים ובמצב החינוך בבית הספר. בשנת 2012 היה בין עשרת בתי הספר הטובים בישראל עם ציון – 97. בדירוג של בית הספר בשנת 2017 ירד ל – 63. קצת מעל הממוצע הארצי. 73% מתלמיד בית הספר דיווחו כי "בכיתה יש תלמידים שמתחצפים למורים".

בית ספר היובל יהוד
הילדים לומדים בקראוונים, בית ספר היובל

בית ספר רמז בציון – 57
בשנת 2010 דורג בית הספר בין המובילים בעיר עם ציון – 97. בבחינות שערך משרד החינוך בשנת 2017 הציון הממוצע במתמטיקה היה 50. למרות מצב החינוך הקשה בבית הספר. 92% מתלמידים מדווחים כי טוב להם בבית הספר.

תיכון ממלכתי דתי יגאל אלון – ציון 41
בית הספר נחשב מתחת לממוצע הארצי ונכשל בכל פרמטר חינוכי. בשנת – 2015 היה הציון של בית הספר 33. בשנת 2017 הציונים בעברית ומתמטיקה היה 30.

לכתבות נוספות – נחנך אגף חדש בבית ספר אורנים במונוסון

בית הספר היסודי הרצל  ציון – 33
בית הספר נכשל בכל מדד חינוכי. בשנתיים האחרונות מנהלת את בית הספר, מורה ללא ניסיון ניהולי, שהוצנחה לבית הספר על ידי משרד החינוך רגע לפני פתיחת שנת הלימודים ואינה זוכה לשיתוף פעולה מצד הורי בית הספר. גורמים במשרד החינוך מודעים לבעיה הקשה שבית הספר נמצא אך לא נראה כי יש פתרון שיכול להוציא את בית הספר הרצל מהמקום הנמוך שבו הוא נמצא.
ציוני בחינות שערך משרד החינוך בבית הספר, מתמטיקה: 40 אנגלית: 20, עברית: 40.
התלמידים מדווחים גם על בעיות אלימות ומשמעת קשות בבית הספר. על פי נתוני משרד החינוך 19% מהתלמידים דיווחו כי "בחודש האחרון קיבלתי מכה או בעיטה או אגרוף מאחד התלמידים שרצה לפגוע בי".
בשנתיים האחרונות עזבו את בית הספר מורות וותיקות ומוערכות  ורוב בית הספר הוא צוות חדש וזמני, חלקם בתפקידי מילוי מקום. על פי נתוני משרד החינוך, 42% מצוות המורים דיווח כי "חש שהתעייף מעבודת ההוראה".

בית הספר הדתי במעלה ציון – 30
בית הספר נכשל בכל מדד חינוכי. בית הספר שנמצא באזור המזרחי של יהוד בה המצה הסוציואוקנומי הנמוך והקשה ביותר ביהוד. נמצא הרבה מתחת לממוצע הארצי. בבחינות שערך משרד החינוך בשנת 2017 ציוני התלמידים במתמטיקה: 40, אנגלית: 30, עברית: 20%.  למרות המצב החינוכי הקשה שנמצא בית הספר. 88% מהתלמידים מדווחים כי הם אוהבים להגיע לבית הספר. מה שמחזק את צוות המורים ואת הנהלת בית הספר.

בעיריית יהוד משדרים עסקים כרגיל. ראש העיר יעלה מקליס סרבה להגיב לדברים שעלו בכתבה ועסוקה בקמפיין הבחירות. מקורבים לראש העיר מצפים כי מנהלת אגף החינוך תסיק מסקנות ותתפטר בעקבות הכשלים במערכת החינוך. גורמים באגף החינוך תולים את האשמה בראש העיר.

אין ספק כי מערכת החינוך ביהוד זקוקה לתוכנית חירום להצלתה, התקווה היחידה היא מורים ומנהלים בעלי אידאליים חינוכיים שנמצאים במערכת, אך ללא תוכנית חירום עם תקציבים משמעותיים לתגבור בתי ספר מוחלשים, הקריסה של מערכת החינוך תמשיך.

תגובת עיריית יהוד מונוסון – ״נושא המידור כביכול המופיע בכתבה הוא שקר וכזב ואין לו קשר למציאות. הקשר בין מנהלת אגף החינוך לבין לשכת ראש העיר הינו מקצועי, שקוף ולפי כל כללי המינהל התקין. השתיים עובדות בסנכרון, תוך שיתופי פעולה רבים ומועילים לטובת ילדי העיר. כל ניסיון לפגוע בשמם הטוב של עובדי העירייה הינו בגדר לשון הרע.

עיריית יהוד-מונוסון אכן רואה את נושא החינוך בחשיבות עליונה. ההשקעה בחינוך לתלמיד גדלה ב-25% במהלך ה-4.5 שנים האחרונות והתוצאות לא אחרו לבוא: שיעור הזכאות לבגרות בעיר עלה מ-74% ל-80% בשנת 2016 ועלה שוב בשנת 2017. אנו בטוחים כי יעלו גם השנה. גם חטיבות הביניים שיפרו בצורה מדהימה ומתמידה את הישגי התלמידים. תוצאות המיצב בשנת 2016 הראו חולשה נקודתית בחלק מבתי הספר היסודיים והעירייה פעלה מיידית ובנחישות כדי לטפל בבעיה. ואכן, לאחרונה נערכו בדיקות ביניים פנימיות המראות על תוצאות יישום תכנית זו.
אגף החינוך של עיריית יהוד-מונוסון ימשיך לחזק את מערכת החינוך העירונית וביישום מדיניות הנהלת העיר, המחזקת את החינוך בעיר בהשקעות חסרות תקדים המשיגות תוצאות מצוינות״.

משרד החינוך  – הנושא ידוע ובטיפול משרד החינוך

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

5 תגובות

 1. ראש עיריית יהוד מאוד עסוקה בהתחדשות עירונית כושלת יד אחת עם יזמים וכל מיני מושחתים אחרים .אין לה זמן לחינוך.

 2. כשיש ראשת עיר שהיא כישלון טוטאלי, שדואגת רק לסביונים ולמונוסון , ככה זה נראה. יעלה מקליס גמרת אותנו הרסת אותנו את כישלון גדול. תעופי מפה יש לי איתך את כל אוכלי החינם שלך. גמרת את יהוד. לקחת אותה מהתושבים הותיקים. את בנאדם כישלון.

 3. מזל שעוד מעט בחירות ונגיד לה שלום סוף סוף

 4. טוב שהעיפו את ראש אגף גני הילדים. היתה שם מסחרה עם החלטות לא מקצועיות. כדי גם שחווה תעוף בהקדם האפשרי.

 5. הביאו מנהלים כושלים, את אסתי מנהלת חזקה ביובל החליפו בבובה על חוטים חסרת עמוד שדרה שכל התלמידים מזלזלים בה.
  בתיכון הביאו מנהל לא מהחכמים הוא לא מעניין אותו השגים רק שיהיה משמעת ותלבושת.
  ככה לא בונים חינוך .
  שהראש מקולקל שום דבר לא עובד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

אברהם גירון מוצף

בעלי עסקים ביהוד-מונוסון לאחר ההצפה: "אנחנו פגועים, לא פנו אלינו מהעירייה"