יום ראשון , יולי 12 2020
דף הבית / עצמאות 2018 – מנעו כניסה של מורה ערבייה ישראלית לקניון

עצמאות 2018 – מנעו כניסה של מורה ערבייה ישראלית לקניון

מאבטחי קניון סביונים ביהוד, חסמו את כניסתה של אשת חינוך ערבייה ישראלית כי לא היתה ברשותה תעודת זיהוי. המורה הושפלה ליד תלמידיה ועזבה את המקום. התלמידים דורשים הסברים מהקניון

אלאא סולטאני

יום העצמאות 2018 – גילויי גזענות של מאבטחים כלפי אשת חינוך מוסלמית המלמדת בבית ספר ביהוד. בעקבות המקרה כתבו תלמידיה מכתב חריף להנהלת הקניון בדרישה להבין מדוע הושפלה מורתם על ידי המאבטחים. אך לא זכו למענה


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


לפני כשבוע, בתום טקס יום השואה בחטיבת ביניים סביונים, הנמצא סמוך לקניון סביונים, הגיעה אלאא סולטאני, מורה לערבית, לקנות כוס קפה בקניון. סולטאני, מוסלמית מטירה, הגיעה לבושה לפי המסורת עם כיסוי ראש. "אני עובדת כבר שבע שנים בבית הספר והגעתי מאות פעמים לקניון. התקרבתי לשער הכניסה השומר בא לעברי ודרש בתקיפות לראות תעודת זהות. לא הבנתי מדוע הוא מבקש זאת ממני. עניתי שהגעתי לקנות קפה ואין עלי תעודת זהות. מאותו הרגע הוא החל לכעוס וחסם את הכניסה . ברחבה שליד הכניסה היו רבים מתלמידי בית הספר שלא הבינו מדוע השומר לא נותן לי להיכנס. חלקם אף אמרו שמדובר במורה שלנו. הצעתי לו לערוך עלי בדיקה אבל שייתן לי להיכנס כי לא עשיתי שום דבר רע. הוא החל לצעוק וקרא במכשיר הקשר לסיוע של מאבטחים נוספים שהגיעו בריצה למקום. הייתי בשוק, לא הבנתי מה קרה. פתאום הוא התחיל לצעוק שאני מתקרבת אליו ואני רוצה לתקוף איש ביטחון. ואני רק עמדתי שם ליד התלמידים שלי ורציתי לקנות קפה. עזבתי את המקום בבושה."

קניון סביונים ביהוד
קניון סביונים ביהוד

תלמידיה של סולטאני לא נותרו אדישים, הם כתבו מכתב נוקב להנהלת הקניון ודרשו הסברים למעשי השומרים במקום. מספר אחד התלמידים – "היה קשה לראות את זה. סיימנו את טכס יום השואה שם דיברו איתנו על היחס הגזעני כלפי היהודים. ודקה אחרי עוצרים את המורה שלנו רק כי היא ערבייה. היא לא עשתה שום דבר. הם השפילו אותה בכוונה".
קניון סביונים ביהוד

הורים של תלמידים שנחשפו לאירוע המביש, עודדו את התלמידים לפנות לרשויות ולגלות אזרחות טובה. לידיי אתר אונו ניוז הגיע המכתב שכתבו התלמידים להנהלת קניון סביונים –
לכבוד, הנהלת קניון סביונים, יהוד
שלום רב,
רצינו לשתף אתכם בחוויה שלילית לחברה הישראלית בכללה.
מקרה שהיה כך,
ביום חמישי 10 באפריל 2018 בסביבות השעה 12:00 בקניון סביונים, יהוד, בשער נרקיס. בכניסה לקניון, עמדה המורה לערבית שלנו,הגב' עלאא סולטן, מול השומר בכניסת נרקיס, חסרת אונים ומושפלת. לאחר שנבדקה ע"י השומר, ביקש ממנה השומר ת"ז, אך זו לא הייתה בידה משום שלקחה עמה, רק את הכסף לקפה. כאשר ציינה זאת בפניו, הזעיק השומר תגבורת לעמדה, שמא מחבלת עומדת לפניו ולא הפסיק לחזור ולומר מס' פעמם ובקול רם כדי שכולם ישמעו: "אל תגעי בי זו תקיפה את תוקפת אותי, זו תקיפה של איש ביטחון"
העובדה היא שגברת עללא סולטן  לא נגעה בו בכלל!!! ולא נקפה אצבע לעברו או לגופו!!
מה המאבטח ניסה להוכיח בשקריו ובהתנהגותו מול היוצאים והנכנסים לקניון???
ועובדה נוספת, עלאא מעולם לא סרבה להיבדק, נהפוך הוא, נבדקה ואפילו ביקשה לאחר הבדיקה הביטחונית התקינה, להכינס פנימה ולא לנהל את "השיח" שלו בפני התלמידים שלה וההורים שנכנסו בזמן זה לקניון ומכירים אותה.

עלאא חזרה לבית הספר כלעומת שבאה, אך הפעם מושפלת וחפויית ראש. עלאא סולטן, היא מוסלמית דתייה, מורה לערבית בחטיבת הביניים סביונים, יהוד. כאמור, מזה שנים. באותו יום ציינו את יום השואה, כולנו נתבקשנו להגיע בחולצה לבנה וכך גם עלאא עשתה. בשעה 10:00 הושמעה הצפירה בת שתי דקות לזכר קורבונות השואה, ועלאא כיבדה את המעמד ועמדה איתנו כמו כל אזרחית במדינת ישראל, לאחר מכן נטלה חלק בטקס עד לסיומו.

בהפסקה הקצרה שהייתה לה, ביקשה להיכנס לקניון ולקנות כוס קפה, לפיכך לקחה עימה כסף ושמה פעמיה לשם. ואנו שואלים, האם זאת הדרך לטפל באזרחית ישראלית או בכלל, בבן אדם מהשורה?
אם בכל פעם שנכנסים לקניון ויש להציג תעודה מזהה, שיחול על כולם,ואם לא הייתה ברשותה תעודה מזהה, והשומר קיבל הנחיות, יש דרך להסביר. הרי גם תשובה שלילית היא תשובה,
אך השאלות שנשאלות הן: כיצד התשובה השלילית נאמרה? גופה של עלאא נבדק, והיא נמצאה תקינה לחלוטין, אז, מדוע לא איפשרו לה להיכנס בכל זאת? מדוע להשפילה ולקרוא במכשיר הקשר לתגבור נוסף בקולי קולות?
מדוע לומר בקול רם : "את תוקפת אותי" כאשר עלאא לא נגעה בו בכלל?
מה מאבטח זה ניסה להוכיח?
על שאלות אלו ואחרות נתבקשה לקבל מענה.
אין ספק שהמורה שלנו עלאא עברה השפלה שלא בצדק, שהמאבטח כשל בהתייחסותו לאדם. אנו עומדים בפני יום העצמאות ה – 70 למדינת ישראל, היכן בא לידי ביטוי ערך השוויון שנחתם במגילת העצמאות "ללא הבדל דת, גזע או מין" ?
נשמח לשמוע תגובתכם והתנצלותכם.
בתודה,
תלמידי כיתה ט'4

בקניון סביונים ביקשו לציין כי אופן טיפולו של המאבטח לא מקובלת עליהם, אך משיחות עם גורמים בקניון עולה תמונה שונה לחלוטין. מספר אחד מעובדי המקום – מה אתה רוצה שיבואו לעשות פיגועים במקום, אנחנו יודעים מי עושה פיגועים. בסך הכל ביקשו ממנה תעודת זיהוי, המאבטח טען שהיא נראית חשודה בעיניו וביקש שתזדהה".
אלאא סולטאני

סולטאני מסכמת את החוויה הקשה שעברה – אחרי שהשומרים צעקו עלי ככה לפני כולם , כאילו אני איזה מחבלת רציתי לאוטו והתחלתי לבכות. הם התייחסו אלי ככה רק בגלל שאני ערבייה. אני מכבדת את כולם. עובדת בבית ספר ואוהבת את התלמידים שלי. למה להתייחס ככה לאנשים. אומרים שהיתי נראית חשודה, האם זה רק בגלל הלבוש המסורתי שלי, הרי לא מבקשים מיהודים להזדהות. עבר שבוע מאז המקרה אני מקבלת הרבה חיזוקים מהתלמידים וההורים והצוות של בית ספר אבל מהנהלת הקניון אף אחד לא חשב להתנצל או לבקש סליחה"

מקניון סביונים נמסר:  בתחילה בלבד פעל המאבטח על פי ההנחיות המקובלות, אך השתלשלות האירועים איננה מקובלת ואנו מצרים על התבטאותו של המאבטח לגב' סולטן. ערכנו בדיקה מקיפה מול חברת האבטחה החיצונית של הקניון ובעקבות האירוע חודדו לצוות הביטחון, כולל קב"ט הקניון והמאבטח שהיה מעורב במקרה, דרכי ההתבטאות והרגישות המצופים לכל באי הקניון. קניון סביונים מכבד את כלל לקוחותיו.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

23 תגובות

 1. למה שלאנ יואילו וישלחו לה מכתב התנצלות. ולגבי אותו מאטח:אני נגד פגיעה בממשכורת של מישהו אבל נזיפה שלא יקבל. לא אמרתי שיפוטר. ברצוני לציין שבעלי המנוח עבד כמאבטח ולו דבר כזהמולם לא היה קורה כי לא שנא אישוהיה מלא רקטוב לב ואהבה

  • ישנם הרבה תמהונים לצערי שמועסקים בחברות השמירה שמתעללים לא פעם גם ביהודים תמימי דרך פשוט מתעללים על אף שזהות היהודי ישראלי ברור כשמש חוכמת חיים אין בעבודה הזאת המורה המוסלמית שבקשה להכנס לא באה בתחפושת הגיעה עם המטפחת חיג'אב ורואים שהיא מוסלמית מה הבעיה לבדוק את התיק שלה והרי היא הגיעה עם תלמידים פרשה עגומה של שומר מתעלל שאני בטוח שגם ליהודים הוא לא מפעיל שיקול דעת ואין להעסיק אותו באבטחה שיש אינטרקציה עם אנשים זאת בושה לחברת האבטחה שמקבלת כל מי שרק רוצה לעבוד כשומר

 2. למה לא שואלים אותה אם היא מונעת מעצמה לכבד את התקווה?

 3. הנהלת הקניון, כמו הרשויות השלטוניות, משתפת פעולה בהעלמת עין עם הגזענות ההולכת ופושה במדינה. באין מי שישמור החוק, הגיע הזמן שאזרחים יקחו אחריות ויחרימו מקומות כאלה.

 4. המאבטח פעל לפי הנהלים של מישטרת ישראל טוב מאוד שבודקים תעודות זיהוי ועירנים שומרים על ביטחון הציבור .
  המאבטח הזה עושה עבודת קודש שומר ומקריב את עצמו לישמור על החים של המבלים בקניון.
  לצערי הציבור הישראלי לא מעריכים נותנים גיבוי למפירי חוק .

  • את/ה טוענ/ת שנותנים גיבוי למפירי חוק. איזה מפירי חוק בדיוק מדובר במורה בבי"ס והדברים שנאמרו על ידך מכלילים מגזר שלם.

   לטענתך השומר פעל עפ"י הנהלים אז לטעמי ולטעם הרבה אחרים שחושבים כמוני יש דרך לפעול עפ"י נהלים ואין צורך להקים מהומה על "חשד" לכאורה שאין לו כל בסיס הרי שהגב' נבדקה ולא נמצא עליה משהו חשוד.
   אני סבור שאם עדיין היה למאבטח צל של חשד למרות בבידוק שערך לגבי יכול הוא לקרוא לקב"ט אשר היה לדעתי מפעיל שיקול דעת ופועל אחרת כי בד"כ למאבטחים אין שיקול דעת כמו לקב"ט (לדוגמא: זה כמו שהמשטרה עוצרת חשוד כלשהו מנפחת את העניין בסוף התיק נסגר בלא כלום והיו מקרים כאלה, כי לא ניתן בכלל להשוות שיקול דעת של שופט לזו של השוטר).

   בהצלחה

 5. מאבטח גזען, משפיל הגברת בגלל שהיא מוסלמית, יבוא יום שמקבל אותו יחס

 6. מאבטח …עובד לפי סמכיות לפי חוק .מותר לו לא לכנס בנדאם חשוד שיקול דעת של בטחון לדרוש יותר סמכיות כמו תייז תפסיקו גזענות בין זרחי המדינה בעיה של המורה אין לה תייז עבד לפי סמכיות מי מסרב בדקה בטחונית לא לכניס אותו אפלו בכוח ספיר . לא לפרסים ארועים כזה .אני מפטיח לכם שי בטחון יחזור רגיל לעבוד גם יכח פסוי כספי מי המורה.בבית משפט.על התלוננה נגדו.הו יזכה אמון כסף על חשבון שלה .על פרשה משמעת על בטחון.

 7. מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננים !!!!

 8. כל הכבוד למאבטח מגיע לו צל"ש
  אם זה נראה כמו מחבל ,לבוש כמו מחבל,ומתנהג ללא ת.ז כמו מחבל אז אין ספק ,זה מחבל
  למה שיתנו לה להיכנס ללא ת.ז לקניון יהודי ציבורי ? ועוד במצב של הסכנה שיש היום מהמחבלים ימח שמם ויאבד זכרם
  תשימו לב שהקבוצה יהוד שלי עם שי קדמי וטל קניאס סגרו את אפשרות התגובות להגיב כי אנשים הבינו שגם הם שמאלנים מגעילים שונאי ישראל והגיבו להם כמו שצריך לפוסט שלהם ושיבחו את המאבטח . עם ישראל חי כל הכבוד מחבלים לכו לעזה

  • כמה טמטום בתגובה אחת.

  • עודד, בוא נבדוק אם אתה צודק, או שהגזמת……….
   המורה הגיעה לקניון עם תלמידיה!!!! מה צריך עוד כדי להבין שאין לא חשד, לא מחבל ולא סכנה.
   המאבטח רוצה לעשות עבודתו כראוי, קדימה, למה לא – זו זכותו וחובתו!
   למה בצעקות, בהתנהגות גסה ובוטה?
   הוא בדק אותה ולא מצא כל חשד, למה צריך תעודת זהות?
   הרי אם היה מוצא אצלה חפץ חשוד, הוא לא היה מבקש ת.זהות, נכון???
   תגיד, בזמן הזה שהיו שם כל כך הרבה אנשים (תלמידים, סקרנים, מאבטחים וכד'), למה לא היה פיגוע?
   נמנעתי מלהגיב למילים הפוגעות, המעליבות ושאינן ראויות להתייחסות.
   מקווה שקראת את הדברים ואת שאר התגובות לדבריך.

 9. בתור תלמידה לשבור של אלא סולטן,
  בחיים ךא הרגשתי מאויימת מהלבוש שלה וכמו שכל אחד מאתנו חופשי להתלבש איך שנא רוצה אז גם היא חופשייה להתלבש איך שהיא רוצה, ככה הם מתלבשים בדת שלהם. אבל לא להכניס אותה לקניון אחרי שבדק וראה שאין עליה כלום! תלמידים שלה אומרים שהיא מורה פה בחטיבה לא תכניסו זה התנהגות של מחבל?!
  מילא חשד שהיא מחבל אבל לשקר ולצרוח בקשר שהיא פוגעת בו ונוגעת בו כשהיא בכלל לא עשתה זאת… רק קפצה לקנות כוס קפה!
  היא אישה מדהימה וטובת לב והמאבטח די שפט אותה לפי המראה היא נראת לו חשודה רק בגלל הלבוש כי אם תראו אותה במציאות תבינו שעליה אי אפשר להגיד שהיא נראת חשודה!

 10. מזעזע. ממש גרם לי לדמעות…
  אל תתיאשי . אנחנו איתך

 11. לא מאמינה שהמערכת אישרה כזו תגובה גזענית ומסיתה. מה הדבר הבא שתאשרו? קריאת עידוד לפדופילים?

 12. האישור שלכם לתגובות מהסוג הזה נותן מקום בשיח הציבורי לתופעות הכי לא אנושיות, ממש בושה לכם. יותר לא אכנס לאתר שלכם. הקוראים ראויים להתנצלות מכם, לא פחות ממה שהמורה ראויה להתנצלות מהנהלת הקניון.

 13. אני חושבת הכול בגלל המצב שקיים היום אי הפשר לדעת מי מחבל מי לא היא הייתה צריכה ה לפי דעתנו תז מזה ללכת בלי הפו היא גרה? לא בישראל מצב לא נעים לשני צדדים זה מה שאנחנו חיים בארץ גם אצלהם מישאו ניכנס לכפר עושים לו לינץ זה מה יש חיים לא שקטים זה הגורל שאנחנו חיים בו בטור בן אדם מבקשים אחרי הבנה סליחה מי המורה אבל גם המאבתח צודק

 14. מאוד כואב לי על הפגיעה במורה ועל כך שהושפלה וההתנהגות כלפיההייתה מבזה.צריך לרענן את הוראות הבדיקה ואם אדם נידרש להציג תעודת זהות לפי הוראות הביטחון הטעות של המורה היתה אחת והיא שלא היתה ברשותה תעודת זהות . כול אזרח במדינה מרגע שניתנת לו תעודת זהות עליו לשאתה עימו . מצד שני אנחנו נימצאים בתקופה רגישה ואפשר להבין את הזהירות אך ההתנהגות לכול אדם באשר הוא צריכה להיות מכובדת ומכילה ,וקניון שמכבד את עצמו היה חייב להתנצל ואף לפצות את המורה הפגועה ואם לא עשה כך זו תעודת עניות "תרומה לשינאה" שגם כך רק גדלה וחבל. חוץ מכך כשהמורה היתה בליווי תלמידיה יש צורך להגדיל ראש ולהבין ולנהוג בדרך ארץ.

 15. לגבי התנהגות מזלזלת של מאבטחים אפשר לאמר שישנם מיקרים של מאבטחים סדיסטים לא רק כלפי ערבים כלפי כולם. שמישהו ינסה להגיע למס הכנסה ברמת גן עובדים שם מאבטחים אלק פשוט ביריונים שחצנים ושחושבים שהשמש זורחת להם מהתחת כך שהגיע הזמן שיקפידו על חומר אנושי שיודע לנהוג בדרך ארץ כלפי כול אחד.

 16. הנהלת הקניון פלוס חברת השמירה, אמורה לגבש כללי התנהגות לשומרי הקניון.

  • לכל אלה שקופצים ואומרים מחבל . האישה הזאת שהיא מורה ומסורה לתפקידה היא סמל לאישה מדהימה וחזקב במדינה הזאת . גם אתם אם טסטם למדינה אחרת והתנהגו איתכם בגזענות כזו כי אתם יהודים ואולי הם שונאים יהודים כמו שיש יהודים שונאים ערבים (בדיוק כמו השומר הזה ואלה שכתבו תגובות מגעילות פה באתר) אתם לא תשתקו. אז תתביישו לכם והקניון הוא מקום ציבורי של כולם והיא צריכה לקבל אותו יחס כמו כל האחרים שנכנסים לקניון. איזה תמימות להגיד שהיא חשודה בגלל הלבוש שלה והיא עובדת כבר שנים בבית ספר במקום , זה השיא של הגזענות.

 17. אללה וואכבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

לידר גני תקווה

גני תקווה – מפעילי חוגים לא יעברו בין בתי ספר