יום שני , ספטמבר 28 2020
דף הבית / תחקיר – מי גרם להר הפסולת ביהוד???

תחקיר – מי גרם להר הפסולת ביהוד???

בעקבות חשיפת אונו ניוז, המשרד לאיכות הסביבה ורשות מקרקעי ישראל פתחו בבדיקה מול עיריית יהוד ותאגיד מי אונו, מי השליך אלפי קוב של פסולת תשתיות,ערמות עפר וחול, חלקי כביש, אבני מדרכות וחומרי בנייה ברחוב העצמאות ביהוד. גורם בעירייה - "יש כאן עצימת עיניים של הרשות"

הר הפסולת ביהוד

פקחי המשרד לאיכות הסביבה ורשות מקרקעי ישראל הגיעו השבוע ליהוד, בעקבות תחקיר אונו ניוז, בנושא הרי הפסולת ברחוב העצמאות ביהוד. בחלקו המערבי של הרחוב, הציבה עיריית יהוד, על שטח של מינהל מקרקעי ישראל, מתחם לכלים הנדסיים של קבלנים אשר עבדו בפרויקט התשתיות ברחוב עצמאות- בר סמנטוב.

מי שיגיע בימים אלו למקום, יראה מול עיניו הר ענק של פסולת תשתיות מוסתרת תחת טונות של חול ועפר, מליוני קוב של פסולת בניין, פסולת תשתיות, חלקי כבישים, מדרכות, והמון חול. בכל יום ממשיכים להגיע למקום עשרות משאיות וממשיכות לשפוך חול ועפר, במקום באתרי הטמנה חוקיים. הר הפסולת ביהוד, הוא פרצה הקוראת לגנב, בכל יום עולה הגובה של ההר הפסולת, ועיני עיריית יהוד עצומות לרווחה.

יש מי שזוכר כי בכניסה ליהוד שוכן אמפי, גבעה ענקית של חול. עובדים בעיריית יהוד יודעים לספר על שם מי הקרויה הגבעה שהפכה עם השנים לאמפי, ההיסטוריה חוזרת על עצמה, הרשות עוצמת עיניים, אין אכיפה ופיקוח, הקבלניים שופכים הרים של פסולת ויוצרים גבעות  פיראטיות של פסולת, הפוגעים באיכות הסביבה.
לפי בדיקת אתר אונו ניוז ושיחות עם גורמים הנוגעים בדבר, עצימת העיינים היא לכל שדרת גורמי אכיפת החוק בעירייה. מתאר את המצב , גורם המכיר את הפרטים – "כולם יודעים שמפנים את הפסולת  ברחוב העצמאות, אין שום פיקוח ויש עצימת עיניים. הרי העירייה שמה מפקח מטעמה על העבודות, תפקידו להיות האחראי על הכסף הציבורי, לבדוק את איכות העבודה ולפקח היכן משליכים את הפסולת אחרי שהקבלנים הורסים כבישים או חופרים בעיר. כולם עוצמים עיניים ואז פתאום מגלים אחרי כמה חודשיים הר ענק של פסולת. ועכשיו כל אחד זורק את האחריות מאחד לשני, החול והזבל הזה לא הגיע מהשמיים, כל יום בחודשיים האחרונים, עשרות משאיות פורקות שם פסולת, אז עד עכשיו כולם עיוורים. ברגע שקבלן בא לעיר, ומגלה מקום לזרוק בו פיראטי פסולת, הוא חוסך מאות אלפי שקלים, ואם הרשות לא אוכפת וקונסת, אז זהו שטח הפקר".
הר הפסולת של יהוד


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


הר הפסולת בחלקו המערבי של רחוב העצמאות הוא עובדה מוגמרת, הר ענק בגובה של 7-8 מטרים כולו פסולת על שטח של מינהל מקרקעי ישראל. כאן לא מסתיימת ההזנחה בנושאי אכיפת החוק של השלכת פסולת תשתיות.

הר הפסולת של יהוד
בחלקו המזרחי של רחוב העצמאות, ליד אזור התעשייה,  שוכנים משרדי קבלני התשתיות של עיריית יהוד ותאגיד מי אונו,  בימים אלו מתחילים להיווצר ערימות של פסולת תשתיות, חלקי בטון של ביוב, מדרכות שבורות, אבני שפה, חלקי כבישים, לצד פסולת פירטית המושלכת במקום. הסכנה, הפסולת מתחילה לגלוש אל אפיק נחל יהוד  הזורם צמוד לכביש 461, משאב טבע ייחודי שנפגע כתוצאה מאי אכיפת השלכת פסולות.

הר הפסולת של יהוד
הפסולת על גדות נחל יהוד
הר הפסולת של יהוד
הר הפסולת מבט מכביש 481

בתאגיד מי אונו, מכחישים כי השלכת פסולת התשתיות קשורה אליהם, למרות שהם מבצעים עשרות פרויקטים של החלפת קווי ביוב והם טוענים כי יש ברשותם את כל אישורי ההטמנה של חול עפר ופסולת בניין. בדיקת המשרד לאיכות הסביבה תצטרך לאמת את כל תעודות המשלוח של הקבלנים שעובדים עבור העירייה ותאגיד מי אונו ולבדוק האם אכן השליכו את הפסולת והחול באתרי הטמנה חוקיים.
הר הפסולת של יהוד
הר הפסולת של יהוד
תגובות
עיריית יהוד – מסרבת להגיב.
תאגיד מי אונו  –  "התאגיד סיים את החפירות בפרויקט בר סימנטוב דרום – דרך העצמאות, בחודש יוני 2017. עם סיום העבודות וכחלק מנוהל עבודה קבוע, פונו עודפי העפר והפסולת ועברו למתקן הטמנה כחוק".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: נושא טיפול בפסולת הוא באחריות עיריית יהוד ותאגיד מי אונו. המשרד להגנת הסביבה לא קיבל עד כה תלונות בעניין זה. בעקבות פנייתכם, המשרד פנה לעירייה והתאגיד על מנת לקבל את התייחסותם ולברר את הנסיבות, ויפעל לפי הממצאים.
הר הפסולת של יהוד

רשות מקרקעי ישראל – הדיווח נבדק ע"י מפקח של רשות מקרקעי ישראל, שמצא כי מדובר בשטח מגודר בו פעל קבלן תשתיות מטעם עיריית יהוד ובתיאום עם העירייה. בשטח אותרו ערמות עפר , חול , חומרי בנייה וציוד המיועד לעבודות תשתית . החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל פנתה בנושא למהנדס התשתיות של עיריית יהוד שמסר כי הקבלן סיים את עבודתו וכי העירייה מחזיקה בכספים המיועדים לו עד לפינוי וניקוי השטח. על העירייה חלה מחויבות להשבת הקרקע כשהיא נקייה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

טבלה קורונה אונו ניוז 27.9.2020

עדכון קורונה בבקעת אונו רגע לפני כיפור