יום שני , ספטמבר 20 2021
דף הבית / מסביון לחלל: איש העסקים סטיבה יבצע ניסוי של ילדים חולי סרטן

מסביון לחלל: איש העסקים סטיבה יבצע ניסוי של ילדים חולי סרטן

איתן סטיבה שמיועד לטוס לחלל בתחילת 2022 ביקר בבית החולים לילדים שניידר ופגש את הילדים שתכננו ויבצעו את הניסוי

עופרי, מטופלת המחלקה האונקולוגית בשניידר, עם איתן סטיבה. צילום: דוברות מרכז שניידר
עופרי, מטופלת המחלקה האונקולוגית בשניידר, עם איתן סטיבה. צילום: דוברות מרכז שניידר

בתחילת 2022 ישוגר ניסוי מדעי חדשני פורץ דרך שתכננו ויבצעו ילדים חולי סרטן במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה. מרכז שניידר נבחר להשתתף ב'משימת רקיע' של קרן רמון ומשרד המדע והטכנולוגיה וניסויו ישוגר עם איש העסקים הישראלי מסביון וטייס הקרב איתן סטיבה לתחנת החלל הבינלאומית, במסגרת משימת Ax1 שלAxiomSpace.


  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


נציין כי סטיבה צפוי להיות הישראלי השני בחלל אחרי אילן רמון ז"ל, כאשר ימריא בתחילת 2022 בחללית "דרגון 2" של חברת SpaceX בטיסת החלל הפרטית המלאה הראשונה עם עוד שלושה תיירי חלל. הטיסה לתחנת החלל הבינלאומית תיערך עשרה ימים ובמהלכה יבצע מספר ניסויים מדעיים מטעם גופים ישראלים.

הניסוי המדעי והחינוכי של המערך ההמטולוגי-אונקולוגי במרכז שניידר בודק את קצב גידול התאים הסרטניים בארץ לעומת בחלל – בהיעדר כוח הכבידה וכימותרפיה. ממצאי הניסוי שיתקיים בחלל, יושוו לניסוי זהה שיערך על פני כדור הארץ, תוך ניטור השינויים בחלוקת התאים הסרטניים והביטוי הגנטי בהם. הניסוי תוכנן ויבוצע על ידי ילדים המטופלים במערך ההמטולוגי-אונקולוגי במרכז שניידר בהדרכת אנשי המעבדה, רופאים וצוות המרכז החינוכי הפועל במרכז שניידר ומשויך למשרד החינוך.

סטיבה הגיע לפני כמה ימים לביקור במחלקה האונקולוגית של מרכז שניידר ובמעבדה ממנה יצא הניסוי. במהלך הסיור שערכה מנהלת מרכז שניידר, ד"ר אפרת ברון הרלב, לסטיבה בבית החולים הוצג בפניו המחקר על ידי חברי הצוות שהובילו אותו בשניידר – ד"ר יהודית (דיתי) בירגר, מנהלת המעבדה לחקר מחלות המטו-אונקולוגיות בילדים, פרופ' שי יזרעאלי, מנהל המערך ההמטואונקולוגי, ד"ר גלי אברהמי, סגנית מנהל המערך ההמטולוגי־אונקולוגי, דנה רזניק, מנהלת רשות המחקר בבית החולים וד"ר ליאת גנון, חוקרת. הצד החינוכי במחקר הוצג על ידי צוות המרכז החינוכי בשניידר – משכית שוחט, מנהלת המרכז החינוכי, מוריה צ'רקה, רכזת צוות חינוכי באונקולוגיה וסגנית מנהלת המרכז החינוכי, ושי מנצור, מורה למדעים.

גולת הכותרת של הביקור היתה המפגש של סטיבה עם חלק מהילדים שלוקחים חלק בניסוי – יעל בת ה-15, שוהם בן ה-12 ומיכל בת ה-17. מיכל, שעולה לכיתה י"ב, עושה את עבודת הגמר שלה בביולוגיה על נושא המחקר, בהנחיית חוקרות מהמערך האונקולוגי המטולוגי בשניידר ומורה לביולוגיה מהמרכז החינוכי. סטיבה והילדים שלוקחים חלק בניסוי ניהלו שיחה שבה שאלו הילדים את סטיבה שאלות שונות לגבי שהות בחלל. לשאלה האם לדעתו קיימים חייזרים השיב סטיבה בחיוב ובחיוך. סטיבה ביקר גם את את דור, שמשתתף בניסוי ומאושפז כרגע בבידוד במחלקה.

מימין לשמאל: איתן סטיבה, יעל, מיכל, ד"ר אפרת ברון הרלב ושוהם. צילום: דוברות מרכז שניידר
מימין לשמאל: איתן סטיבה, יעל, מיכל, ד"ר אפרת ברון הרלב ושוהם. צילום: דוברות מרכז שניידר
איתן סטיבה עם דור ואמו. צילום: דוברות מרכז שניידר
איתן סטיבה עם דור ואמו. צילום: דוברות מרכז שניידר

סטיבה אמר: "הביקור בבית החולים והמפגש עם הצוות והילדים המדהימים היה מרגש. הילדים הציגו לי את הניסוי ושיתפו אותי בתהליך הטיפול שהם עוברים. שמחתי לשתף אותם במסע שאני עתיד לעבור, בתקווה שהניסוי שהם שולחים איתי לחלל יביא לתובנות חדשות בחקר הטיפול בתאים סרטניים בכדור הארץ".

ד"ר אפרת ברון הרלב, מנהלת מרכז שניידר, אמרה: "במסגרת הניסוי הילדים יוצאים מגבולות המחלה והמחלקה שלהם, חוקרים ומבצעים למידה חווייתית תוך העצמה אישית. שיתוף הילדים במחקר לצד חוקרים ממגוון מקצועות  (רפואה, מעבדה וחינוך) והתעסקותם בסרטן מנקודת מבט מדעית, עשויה לתרום לשיפור החוסן הנפשי שלהם בהתמודדות עם מחלתם, כמו גם לעורר סקרנות והבנה מעמיקה יותר הן לגבי המחלה, אך לא פחות מכך לגבי מחקר בכלל ומחקר רפואי בפרט. מבחינתי זהו הערך המוסף המשמעותי של הניסוי והמקום בו אנו יכולים להעניק לילדים את ה'מעל ומעבר' שהוא חלק מהתרבות והעשייה שלנו במרכז שניידר".

ד"ר ברון הרלב הוסיפה: "תוצאות מחקר זה יכולות לתרום להבנה של התרבות תאים סרטניים בתנאי תת כבידה ולתרום לאופן בו יפותחו טיפולים חדשניים שמטרתם להפחית את תופעות הלוואי של הטיפולים המקובלים כיום".

הצוות שמוביל את המחקר בשניידר עם איתן סטיבה. צילום: דוברות מרכז שניידר
הצוות שמוביל את המחקר בשניידר עם איתן סטיבה. צילום: דוברות מרכז שניידר

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

עמית עשהאל. צילום: באדיבות עמית עשהאל

הנס של עמית עשהאל