יום שישי , מאי 7 2021
דף הבית / תוצאות הסקר הכריעו בעד בית ספר בשכונת גנים בגני תקווה

תוצאות הסקר הכריעו בעד בית ספר בשכונת גנים בגני תקווה

לאחר המתנה מורטת עצבים, נקבע כי יש רוב בשכונה למען הקמת בית ספר חדש בדרך המשי. התומכים נושמים לרווחה לאחר מאבק ארוך, ומנגד המתנגדים ממשיכים לטעון כי הסקר אינו משקף את דעתם. תגובת המועצה: ""בסיומו של תהליך שארך כ-4 חודשים, הוחלט ע"י הנהלת המועצה להקים את בית הספר בדרך המשי"

ביס
השטח המיועד לבי"ס אמירים (צילום פרטי)

לפני כשבועיים התפרסמו תוצאות סקר העמדות שנערך בקרב תושבי שכונת גנים מערב, לפיהן יוקם בי"ס בשכונה הצפוי להיקרא "אמירים". זאת לאחר תקופה ארוכה, בה היה נראה שמועצת גני תקווה עושה פניית פרסה בנושא.

תושבי השכונה חלוקים בדעתם לגבי נחיצותו של בית ספר חדש. אלה המצדדים בהקמה רואים בתוצאות הסקר הבעת אמון של המועצה בצרכיהם, ואלו המתנגדים טוענים, בין היתר, כי אין נחיצות לבי"ס נוסף על אלו הקיימים כעת וכי זה יוביל לעומסי תנועה, שכבר קיימים לדבריה.

אחד ממובילי הנושא וממארגני העצומה שגררה 220 חתימות בעד, סיפר על המאבק להקמת בי"ס: "כשקנינו את הדירה לפני שנתיים זה היה חלק מהתכנון. אני מכיר אנשים שקנו על בסיס זה בית, גם המועצה הציגה את זה ככה.

לפני שרכשנו את הדירות נאמר לנו שייבנה בית ספר ועדיין אומרים. המועצה קיבלה שם – "אמירים", ותקציב, ופתאום סביב חודש יולי השנה נאמר לנו, שבגלל כמה מתנגדים הם פתאום חושבים להתחיל תהליך של סקרים וכו', אותם מתנגדים לפני כשנה לקחו את המועצה לוועדת ערר, שם כל הטענות שלהם נדחו.

בניית ביס
יעד הקמת בי"ס אמירים בתחתית הדף (צילום אתר המועצה)

במקום לשלוח את הילדים לבי"ס איילות שהוא כ-600 מטר מהרחוב שלנו, שולחים אותנו לבי"ס רביבים, (שזה בשכונה הישנה) שהוא 1.350 ק"מ מהבית שלי. זו דרך ארוכה, הילדים גמורים. אין לנו הסעות, אין משמרות זה"ב, הילדים הולכים כביש אחד ראשי וכמה משניים. הבטיחו לנו שייבנה בי"ס.

יש רוב ברור של תושבים בעד ההקמה. לפי התכנון המקורי העבודה הייתה צריכה להתחיל ביולי השנה ולהסתיים ביולי שנה הבאה.

תוצאות
תוצאות הסקר (אתר חברת רן וולף)

כעת, הוא שבע רצון מתוצאות הסקר: "אני שמח על ההחלטה הנכונה של המועצה בעניין בניית בית הספר אמירים. כולנו בתקווה שעכשיו הבנייה תבוצע באופן מיידי לאחר כל העיכובים שהיו בעבר.

תושבים נוספים הביעו תמיכה בתוצאות הסקר. אחד מהם, רונן יפה, המתגורר ברחוב דרך המשי: "אני שמח בהקמת בית ספר ברחוב, ויותר מכך אני שמח שיש אוזן קשבת במועצה שהפכה את החלטתה על ידי משאל תושבים ושיתוף ונתנה לתושב את התחושה שיש מי ששומע ומקשיב לך".

עוד תושבים בשכונה בירכו על התוצאות: "אנו שמחים ומברכים על החלטת המועצה שלא להנציח את הפער בין שכונת גנים מערב ובין שאר שכונות גני תקווה בהן בתי ספר בתוך השכונה המסייעים לשמירה על הקהילתיות ומאפשרים יחסי גומלין עצמאיים בין ילדים אשר יכולים להתנייד בכוחות עצמם ברחובות השכונה ולשמור על חיי חברה פעילים, דבר אשר כמובן לא היה מתאפשר אם ילדינו היו נאלצים להגיע לצדו השני של היישוב.

אנו סמוכים ובטוחים שנזכה למערכת חינוך קהילתית ואיכותית כפי שקיימת בשאר השכונות בגני תקווה ומודים למובילי התהליך, למועצה ולעומדת בראשה על קבלת החלטה טובה ומיטיבה עם התושבים".

תושב אחר ביישוב התומך בהקמת בי"ס, הגיב: "טרם קבלת ההחלטה להשתקע בשכונה, ועל מנת לוודא שאלו הם פני הדברים, קיימתי לפני כשנתיים שיחה עם ראש המועצה גב' ליזי דלריצ'ה. בשיחה זאת נאמר לי באופן נחרץ, כי זה אכן המצב, הצרכים של תושבי השכונה הם העומדים בראש סדר העדיפויות בקביעת ייעוד הקרקעות למבני ציבור, ואכן ישנה החלטה גמורה שתצא אל הפועל בקרוב לגבי הקמת בית ספר יסודי ממלכתי לטובת תושבי השכונה במקום המיועד. כאמור, שיקול זה היה שיקול מכריע להחלטתי הסופית לרכוש דירה באזור ולהשתקע בשכונה, וכך פעלתי בלב שלם".

לטענות המתנגדים כי הקמת בי"ס תוביל לעומסי תנועה, הגיבו התושבים שבעד הקמת בי"ס: "הם לא גרים בנתיבי איילון או בכביש 6. הילדים מגיעים מוקדם, ואם יש קצת מכוניות זה לכמה דקות בבוקר וכאן זה מסתיים, ולכן גם הוועדה אמרה להם את זה בתשובה על הערר שלהם. גם המועצה הסבירה להם 100 פעם אבל המתנגדים לא מוכנים לקבל את זה וחבל.

בנוסף, הבעיה הייתה עד שנה שעברה יותר בגלל שהיו מגיעים לגנים האלו אנשים מחוץ לשכונה וכעת העבירו גנים למתחם אחר (ביחד עם הצופים) חדש שנמצא בצד השני של הרחוב בפינת דרך התקווה ולכן בטוח שיש פחות מכוניות כעת.

המתנגדים טוענים שהסקר היה בעייתי, מה דעתך על כך?

"לא היה בעייתי. בנוסף, תוך 48 שעות הגענו למעל ל-200 חתימות, זה רק מראה שהרוב המוחלט בשכונה רוצה בי"ס וכמה מתנגדים לא יכולים לקבוע כלום. אפילו משרד החינוך דאג לתקציב, שם לבית ספר, וגם אמר שיש צורך בבית ספר יסודי בשכונת גנים, ככה שלא משנה עד כמה הם יציירו את זה בשחור, הדברים שלהם לא נכונים ולכן לא התקבלו לא בוועדות, לא בהתהליך ולא במועצה".

תוכנית בנייה
תוכנית הבנייה בי"ס אמירים (צילום: אתר המועצה)

מנגד, כאמור, קיימים תושבים בשכונה המתנגדים לבנייתו של בי"ס חדש. אותם תושבים התאגדו לכדי ועד פעולה המגדירה עצמה כקבוצת מתנגדים לצפיפות לפגעי התחבורה ולרעש הצפוי.

"התוכנית מדברת על בניית מגרש כדורסל עילי ומתחתיו חניה (לא חניה תת קרקעית). תוכנית הזויה. אנו מתנגדים נחרצות לרעיון שהמועצה מזגזגת פעם כן ופעם לא. לא הושקעה מחשבה בצרכים האובייקטיביים ובתנאים האובייקטיבים.

מבחינת צרכים, אין באמת צורך בבניית בי״ס יסודי קטן בנוסף לבי״ס רביבים. למועצה יש תוכנית לבניית קריית חינוך בחלק הצפוני של גני תקווה, כך שבי״ס יסודי בדרך המשי יתייתר זמן קצר לאחר שיוקם".

אותם מתנגדים הדגישו את נושא עומס התנועה: "הרחוב צר ואין מקום להכיל את תנועת הרכבים בוקר, צהריים ואחה״צ. יתר על כן, תנועת רכבים היוצאים מחניוני הבתים יחד עם רכבי הורים תסכן את הילדים הולכי הרגל.

ועד הפעולה התייחס גם לבנייה באזור המדובר: "הבנייה באזור החדש של גני תקווה רווייה וחסרה שטחים ירוקים. קריית חינוך מתוכננת בחלק הצפוני של האזור החדש של גני תקווה. תבדוק את בי״ס רביבים לגבי כמות התלמידים, מדובר על כך שהיא הולכת ופוחתת.

מה דעתכם לגבי הבטחת המועצה לאותם תושבים שייבנה בי"ס?

"כשאנחנו רכשנו את הדירה אמרו שתוקם ספרייה, תלוי כנראה מי שאל".

בנוסף, דעתם של המתנגדים לגבי תוכנית המועצה המקורית חד משמעית: "התוכנית הזויה ולא באמת נבדקה מבחינת בטיחות תחבורה וצרכים אמיתיים של האזור. גם הסקר שעשו אינו משקף את דעת התושבים הנפגעים. ברוח התקופה, לכאורה מעוותים את התמונה על פי הצורך.

גם כך בית הקשיש מקיים פעילויות עם רמקולים בעוצמה שאינה תואמת את הסביבה, תפילות מתבצעות בגנים, מי מבטיח שמחטאים את המקום טרם הגעת הילדים. הכאוס חוגג גם ברחובנו הצר", הוסיפו בוועד הפעולה.

איך אתם מגיבים לכך, שהמרחק לבית ספר רביבים הוא כמעט 1.5 קילומטר, משהו שילדים מתקשים ללכת מביתם בטח בחורף?

"בית ספר רביבים לפי הוויז הוא במרחק של כ-600 מטר מדרך המשי מהמיקום של בית הספר המיועד. לכשתיבנה קריית החינוך בקצה הצפוני של השכונה זה ייתן מענה טוב יותר לאוכלוסייה גדולה יותר במרחק קצר הרבה יותר. כבר, כעת כשרוצים לצאת מהחניון והורים מגיעים בבוקר עם ילדים לגן, התנועה מעוכבת.

אתה מוזמן להגיע בבוקר ובצהריים ואחה"צ בעת שההורים מביאים ולוקחים את ילדי הגן ולראות מה קורה ברחוב. זה עוד לפני בי״ס. ידוע שכיום הילדים לא באמת הולכים ברגל לבי״ס אלא מוסעים גם אם זה במרחק 400 מטר מהגן או בי"ס".

תושב נוסף המתנגד לתוכנית טוען, "כי מגרש הכדורסל שאמור להיבנות יחד עם בית הספר יהיה מקור לרעש במהלך שעות היום כולל בסופי שבוע, זה לא נפסק במהלך שעות הפעילות של בתי הספר".

תגובת מועצת גני תקווה: "בסיומו של תהליך שיתוף ציבור מעמיק שארך כ-4 חודשים, הוחלט על ידי הנהלת המועצה להקים את בית הספר בדרך המשי.

בניגוד לטענות באשר למהימנות הסקר, סקר העמדות היווה חלק אחד מסך הפעולות של איסוף עמדות הציבור, ולא היווה 'משאל-עם' שעל פי תוצאתו מוכרעת ההחלטה.

תוצאות הסקר התווספו לשקלול ההיבטים המקצועיים – תכנוניים, תקציביים, חינוכיים, עירוניים והן ההיבטים הציבוריים כפי שעלו בדו״ח המסכם שגובש בנושא ויוצג לתושבי האיזור במפגש הסיכום שיערך ב-16.11 בזום.

המועצה מזמינה את כלל התושבים למפגש על מנת להיחשף לתהליך קבלת ההחלטה ולקחת חלק בתהליך ההטמעה, בו נדון בפעולות ופתרונות קהילתיים באמצעותם ניתן להקל על החסרונות שהוצגו על ידי התמנגדים גם כאשר ייבנה בית ספר במתחם".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

2 תגובות

  1. מה עם איחוד רשויות בן גני תקווה לקרית אונו ולהביא לחיסכון ענק בתקציבים ?
    מה עם סניף דואר בגני תקווה ולא לנסוע לאור יהודה לקבל חבילות ?
    מה עם הבניה המטורפת וחוסר בתשתיות וכבישים ?

    שמח שבית ספר חדש נפתח…. חשוב.

  2. די עם בניינים ומבנים קצת ירוק מים ויופי לגני תקווה קצת לראות משהו יפה לשבת להנות מהמקום הרגתם אותנו גם ככה צפוף פה מאוד ואני דייר שלעולם לא כתבתי ודברתי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

אביטל חורב משפחת פרג'ון צילום רונית תמם

15 שנה לנפילתו של סמ"ר רועי פרג'ון ז"ל: מרוץ אביב לזכרו יתקיים מחר ביהוד