יום שני , ספטמבר 21 2020
דף הבית / אחרי הקורונה: מה יקרה לענף הנדל"ן

אחרי הקורונה: מה יקרה לענף הנדל"ן

בזמן שמדינת ישראל מתחילה לאט לאט לחזור לשגרה מתחילים אנשי מקצוע לאמוד את הנזקים שגרמה המגפה למשק הכלכלי. בשבועות הקרובים נביא דעות של כמה מהם וננסה להבין דרכם כיצד ייראה המשק בשנה הקרובה. והיום: ניר שמול, מנכ"ל ובעלי חברת שניר בית לשיווק נדל"ן בארץ ובחו"ל, על ענף הנדל"ן

ניר שמול- מנכל חברת שניר. צילום תומר פדר
ניר שמול- מנכל חברת שניר. צילום תומר פדר

הקורונה עדיין כאן אבל האופטימיים כבר רואים את היום שאחרי. כיצד ייראה ענף הנדל"ן ביום הזה? מוקדם לקבוע, אבל הנה כמה תרחישים הגיוניים.


  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של אונו ניוז

  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


שיקול דעת יוביל להמשך שכירויות – אזרחי המדינה יפעילו שיקול שעת מעמיק ויהיו מחושבים הרבה יותר בכל תחומי החיים ובפרט בעולם הנדל"ן. הם לא יקבלו החלטות פזיזות ויבחנו את הנתונים מכל היבטיהם לפני חתימה על הסכמים. אחרי מגפת הקורונה ברור לכולם שיש הפתעות לא צפויות בחיים ויש לכך השלכות בטווח הקצר והארוך. כדי לא להיקלע לדרך ללא מוצא יגבש כל אדם חשיבה מעמיקה ופרטנית ובמקרים רבים אזרחים יעדיפו להמשיך ולגור בשכירות כדי שלא יווצר מצב שלא יוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתאות.

עם זאת, אזרחים שתכננו לרכוש נכס, אם יש להם ממון ועבודה קבועה וחיונית – לא ישנו את תוכניותיהם.  אזרחים שחוששים להמשך פרנסתם או שנקלעו לקשיים תזרימים הן כשכירים והן כעצמאים עקב המצב, ינקטו משנה זהירות ורבים מהם לא יבצעו צעד כה משמעותי כמו רכישת דירה.

אזרחים שהשקיעו בבורסה וחוו הפסדים יעברו להשקיע בשוק הנדל"ן והם ומשפרי הדיור שמכרו את דירתם הישנה , יהיו הראשונים לרכוש דירה מיד עם תום המשבר.

דחיית זמני רכישה – רוכשים פוטנציאלים לא יגיעו למשרדי המכירות מיד בתום המשבר, הם ייקחו לעצמם עוד פרק זמן לחשיבה והתארגנות ולאחר מכן, ירכשו את הדירה החדשה או שיסתפקו בדירה יד שנייה.

בנייה ביהוד צילום יפעת זמיר
בנייה ביהוד צילום יפעת זמיר

התייקרות – ככלל, אם המשבר יסתיים בימים אלו ויחשב יחסית קצר, תהיה התאוששות מהירה והמחירים יעלו כיוון שאין סחורה חדשה בשוק. אם המשבר יהיה ארוך ועולמי, הוא יגע כלכלית בכל אזרח והמחירים ירדו.

התהליך יהיה כזה שמיד לאחר המשבר מחירי הנדל"ן אולי יפחתו במעט אך מיד לאחריו הם יחזרו למחיריהם הישנים ואף יעלו לאור העובדה שערך הקרקע מתייקר, מספר התחלות הבנייה בישראל הוא נמוך ביותר, כמות התינוקות הנולדים גדולה בהרבה משיעור התמותה לאור העלייה בתוחלת החיים. בחישוב מתמטי פשוט, תוך כמה שנים לא יהיו בישראל מספיק דירות לכל התושבים.

מותו של פרויקט מחיר למשתכן – פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן יסתיימו וימותו כיוון שלצערי המדינה תהיה זקוקה לכספים למימון הוצאותיה והיא תוכל לגייס אותם בתוצר של הנדל"ן.

איחור במסירת דירת קבלן– במיזמים רבים יאלצו הקבלנים למסור דירות באיחור לאור העובדה שפועלים רבים אינם מגיעים למקומות העבודה שלהם ודבר זה מוביל לאיחורים משמעותיים בסיום פרויקטים.

תביעות תלויות בהגדרת הממשלה – החלטת הממשלה האם מגפת הקורונה נכללת בקטגוריה של כוח עליון או לא היא אקוטית. אם לא יאושר סעיף זה, הדבר יוביל לבעיות כספיות משמעותיות אצל היזמים, הקבלנים וקבלני הביצוע וקיים חשש שרבים מהם יקרסו לאור חוסר היכולת הכלכלית לעמוד בפני תביעות של לקוחות רבים אשר יבקשו פיצוי בגין האיחור במסירת הדירות.

קריסת ספקים– גם איתנותם הפיננסית של יצרני חומרי הגלם צריכה לעמוד בפגעי הזמן. רבים מהם יינזקו עקב העובדה שהקבלנים יחזירו להם המחאות או לא יעמדו בהסכמי התשלומים אשר נקבעו ביניהם. מצב זה יוביל לבעיות תזרימיות קשות מאד וקיים חשש שספקים בכל קנה מידה לא יעמדו בכך ויקרסו.

הכותב הוא ניר שמול, מנכ"ל ובעלי חברת שניר בית לשיווק נדל"ן בארץ ובחו"ל. הדברים נאמרו בפאנל בשיתוף מרכז הבנייה הישראלי ועיר הנדל"ן 2020 שבו דנו בכירי המשק בישראל מתחומים שונים בסוגיה: מה יקרה ביום שאחרי הקורונה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

IMG-20200921-צילום: יוניסטרים

מקום ראשון: יוניסטרים אור יהודה זכתה בתחרות יזם השנה