שבת , יולי 2 2022
דף הבית / צפו: הריסת הבניין הראשון בפרויקט הפינוי-בינוי הראשון באור יהודה

צפו: הריסת הבניין הראשון בפרויקט הפינוי-בינוי הראשון באור יהודה

אחרי יותר מעשור יוצא לדרך פרויקט הפינוי-בינוי "קיימא", שלו חיכו כל כך דיירי מתחם כלנית. היום חברת יובלים החלה בהריסת המבנה הראשון במתחם שאותו ציינה באירוע חגיגי

הריסת המבנה הראשון במתחם הכלנית באור יהודה. צילום: אונו NEWS
הריסת המבנה הראשון במתחם הכלנית באור יהודה. צילום: אונו NEWS

הבוקר (יום שלישי) החלה הריסת המבנים הישנים במתחם שבין רחוב הכלנית, סמטת האיריס ורחוב העצמאות בשכונה הוותיקה קריית גיורא באור יהודה כחלק מתוכנית הפינוי-בינוי שיוצאת אל הפועל במקום. בשלב הראשון ייהרס המבנה ברחוב הכלנית 13-9 ובהמשך, בחודש וחצי הקרובים, ייהרסו ארבעה מבנים נוספים בכלנית 1-7. יחד הם כוללים 328 דירות. בשלב ב', בעוד כשנה, ייהרסו עוד ארבעה מבנים בסמטת האיריס 1-7. יזם הפרויקט, קבוצת יובלים, קיים טקס חגיגי במקום בנוכחות ראש עיריית אור יהודה ליאת שוחט, בכירים מהעירייה, נציגים מחברת יובלים ודיירי הבניינים.


  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של אונו ניוז

רוצים להדליף? שלחו וואטסאפ

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


פרויקט "קיימא" מתחם הכלנית, שנמצא בסמוך לצומת סביון ומשתרע על שטח כולל של כ-16.9 דונם, כולל כיום תשעה בניינים ובהם 114 יחידות דיור. במקומם ייבנו שמונה בניינים בני 17 קומות כל אחד ובהם 656 יחידות דיור סך הכל. המתחם יכלול חניון תת-קרקעי בשלושה מפלסים שיהיה משותף לכל הבניינים. במרכז הפרויקט יש שטח ציבורי פתוח שבו יהיו מועדוני דיירים, חדרי כושר, לימוד, גינה קהילתית, סדנה ומתחם יוגה לרווחת הדיירים. מחוץ למתחם ובקרבתו תבנה העירייה אשכול גני ילדים.

היקף ההשקעה של חברת יובלים שבבעלותו של היזם איציק ברוך הוא כ-800 מיליון שקל. 20% מהדירות בפרויקט, 131 דירות, יהיו דירות שלושה חדרים בגודל של עד 80 מ"ר. שאר הדירות יהיו בנות ארבעה, חמישה, חמישה וחצי ושישה חדרים ופנטהאוזים של חמישה ושישה חדרים. על פי היזם, שיווק הדירות החל לפני כחודש וחצי כאשר מחיר של דירת שלושה חדרים מתחיל ב-2.150 מיליון שקל, ארבעה חדרים מתחיל ב-2.450 מיליון שקל וחמישה וחצי חדרים מתחיל ב-2.650 מיליון שקל.

הדמיה של מתחם כלנית באור יהודה. קרדיט: באדיבות קבוצת יובלים
הדמיה של מתחם כלנית באור יהודה. קרדיט: באדיבות קבוצת יובלים

הפרויקט יוצא אל הפועל לאחר שאושר על ידי הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) לפני 30 חודשים, במאי 2019. זהו אחד מהפרויקטים הראשונים שהוותמ"ל אישר בארץ והפרויקט הראשון באור יהודה. היזם מעריך כי שלב א' של הפרויקט יסתיים בעוד כ-42 חודשים ושלב ב' בעוד כ-52 חודשים.

"אנחנו מהחלוצים של פרויקטי הפינוי-בינוי בארץ", מספר ערן אדרי, מנהל פרויקט קיימא של קבוצת יובלים, "מעט מאוד דירות השלימו את כל התהליך ונמסרו לדיירים. אנחנו יכולים להתגאות שיש לנו פרויקט ברמת השרון בו מסרנו שני מגדלים מתוך ארבעה לדיירים וזה באמת פרויקט ששינה את פני השכונה, מיצב אותה מחדש והביא לשם קהלים שלא חשבו אף פעם לגור במקום הזה. אנחנו עוד פעם חווים את הדבר הזה בתור הראשונים שעושים פרויקט פינוי-בינוי באור יהודה. אנחנו הסנונית הראשונה. זוהי עיר שעוברת תהליך מואץ של הגדלת מספר התושבים שגרים בה והכפלתו תוך עשור. הוותמ"ל מאוד עזרו בזירוז הפרויקט עד לאישורו, למשל מול גופים שונים כמו העירייה ורת"א (רשות תעופה אזרחית) שהיינו צריכים לקבל מהם אישורים בשל מגבלות הגובה כי הוא קרוב פיזית לנתב"ג.

מתחם הכלנית באור יהודה. צילום: אונו NEWS
מתחם הכלנית באור יהודה. צילום: אונו NEWS

"יש לנו רשימה מאוד ארוכה של אתגרים בפרויקט. אני חושב שהיתה פה נכונות גבוהה מרוב הדיירים ומהעירייה, שגילתה המון מוטיבציה והמון עזרה פרקטית בלקדם את הפרויקט שזה מגיע משלב של ניהול התהליך מטעמם של הדיירים, שיש להם הרבה חששות מעזיבת בתים שהם גרו בהם הרבה שנים. יש הרבה מבוגרים. נתנו פתרון לכל מי שגילה בעיות, אם זה כאלה שעברו לשכונת בית בפארק ואין להם בית כנסת במקום והם רוצים שאני אעזור להם. היינו צריכים לגלות הרבה גמישות ואנחנו באמת רואים בהם שותפים ומשתדלים לענות לכל הצרכים. הצמדנו להם מתווך שעוזר להם במציאת דירה ונתנו להם שירותי הובלה ואריזה.

"יש לנו אישה מבוגרת בת 100 שפינתה את הדירה בין האחרונים לפני כשבועיים. יש אתגר של אנשים שהם מתנגדים ורוב התקופה התעסקנו איתם והיינו צריכים להחתים אותם. יש אנשים שיש להם שברי אחוזים בירושת הדירות והם מתגוררים בחו"ל ובתקופת הקורונה היינו צריכים לשלוח עורכי דין לחו"ל או להיעזר בעורכי דין מקומיים כדי להחתים אותם על חוזים. לאחת הדירות למשל יש 22 יורשים והם מפוזרים בכל העולם. היינו צריכים לגלות הרבה תושייה ויצירתיות כדי לפתור את זה.

"מאישור התוכנית חיברנו את הדיירים למערכת מידע שבו אנחנו מפרטים לדיירים על כל אירוע משמעותי שקורה. בנוסף עשינו גם כנסים לאורך חיי הפרויקט ונתנו מענה לשאלות ולכל החששות של הדיירים. יש לנו משרד בסמוך למתחם שבו אנשים מגיעים לשאול שאלות ולשתות קפה ולאכול עוגיות וזה קורה לאורך שנים. אנחנו מאוד גאים שתוך 30 חודשים מהרגע שאושרה התוכנית אנחנו כבר יוצאים לדרך עם הפרויקט. הדיירים מאוד מתרגשים לקראת הריסת המבנה הראשון ועד שהם לא יראו את זה קורה הם לא יאמינו".

מתחם הכלנית באור יהודה. צילום: ערן אדרי
מתחם הכלנית באור יהודה. צילום: ערן אדרי

ז'קי מירזאיב, דייר במתחם הכלנית כבר 36 שנים ונציג הדיירים, מספר: "כבר יותר מעשור שאנחנו מנסים לקדם פה פרויקט פינוי-בינוי. בארבע השנים האחרונות התעסקתי רבות בפרויקט הפינוי-בינוי, ממש משרה נוספת. אנחנו החלוצים באור יהודה ולכן ההתרגשות של כולם היא באמת בשיא. היו הרבה חששות ותוך כדי הליכה גילינו הרבה מאוד דברים שאנשים לא מודעים להם בפרויקטים כאלה. פינוי-בינוי זה תורה שעוד לא נלמדה עד הסוף ולא כולם יורדים לסוף הדברים שכתובים שם. אני חושב שאנחנו יוצאים פחות או יותר בצורה סבירה.

"אנשים הולכים לתת את הדבר הכי יקר שלהם שבשבילו עבדו כל החיים, זה גם לפרק את הבית לגורמים ולעבור לגור בשכירות במשך תקופה כאשר לא כל הדברים שהיו לך בבית מתאימים לדירה או לדירות שאתה שוכר. חשוב מאוד שהתושבים יהיו שותפים לתהליך וישתתפו בוועדות השונות – המקומית, המחוזית ובוותמ"ל. אני חושב שבלי הנציגות של הדיירים אסור לקיים את הוועדות האלה. חשוב לשמור על המרקם החברתי של האוכלוסייה שהתגוררה בבניינים האלה ואני מקווה שכך יהיה.

"במשך התהליך היו ריבים, צעקות, חשדנויות ומתנגדים, אבל בסופו של דבר זה שווה את זה והנה היום אנחנו יוצאים לדרך. אני שמח שבסופו של דבר, להערכתי המאוד זהירה, הלכנו עם יזם שהוא קשוח אך קשוב שהבין ששיתוף פעולה זה דבר חשוב. אני שמח שגם ראש העירייה והאחראית על מחלקת הנדסה פתחו את משרדיהם, שיתפו אותנו, שאלו אותנו והתחשבו בנו. אני מאוד מתרגש. זה הבית שבו גדלו הילדים שלי והחיים שלנו עברו פה.

"אני שקט ומשוכנע שהכל ימשיך לזרום טוב. זה הולך להיות מתחם מאוד יוקרתי. אני בטוח שזה יחזור להיות שכונה טובה. המקום טוב וזה צומת דרכים מרכזי שצמוד לפארק. נעשה את זה בגדול ונקווה שזה יהיה תוך שלוש וחצי שנים. אני אהיה יותר מרוצה כשאני אחזור לבית החדש שלי. עכשיו צריך לעבוד על זה שיתקבל היתר הבניה שלנו בשלב א' ותוך שנה היתר עד גובה אפס של שלב ב'. זה היעד שלנו".

אירוע חניכת פרויקט הפינוי-בינוי קיימא מתחם כלנית. צילום: אונו NEWS
אירוע חניכת פרויקט הפינוי-בינוי קיימא מתחם כלנית. צילום: אונו NEWS

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

עיצוב ללא שם (58)

"זכייה בתחרות תעזור לי ליצור שינוי חברתי" הכירו את עדי יעקבי מקריית אונו