יום ראשון , ינואר 24 2021
דף הבית / בעלי עסקים ביהוד-מונוסון לאחר ההצפה: "אנחנו פגועים, לא פנו אלינו מהעירייה"

בעלי עסקים ביהוד-מונוסון לאחר ההצפה: "אנחנו פגועים, לא פנו אלינו מהעירייה"

עסקים ברחוב אברהם גירון בעיר נפגעו קשות בסערה של מוצ"ש האחרון, כעת הם מפנים אצבע מאשימה לעירייה, שמתעלמת מהם לטענתם. בנוסף, הם אומרים שהכתובת הייתה על הקיר. העירייה בתגובה: "נבחן כל מקרה לגופו"

אברהם גירון מוצף
מתחם העסקים ברחוב גירון עולה על גדותיו (צילום דייב כשר)

מזג האוויר הסוער ששרר בסוף השבוע האחרון נתן אותותיו בכל הארץ. באור יהודה ו-יהוד-מונוסון הרגישו את נחת זרועה של הסערה באופן משמעותי. למרבה המזל לא היו נפגעים בנפש, אך כן היו נזקים כבדים לעסקים ולרכוש. ביהוד, מתחם העסקים ברחוב אברהם גירון ספג את המכה הגדולה ביותר, כשכולם ניזוקו ללא יוצא מהכלל.

הצפה ביהוד
הצפה ביהוד-מונוסון (צילום דייב כשר)

אחד מבעלי העסקים הוותיקים ביהוד, דייב כשר מ-"ספרי דייב", הבין מהר מאוד מה קורה בשבת בבוקר ורץ במהירות לעסק שלו כדי למנוע נזקים נוספים. למזלו, הפגיעה בחנות הייתה יחסית קטנה לעומת שאר העסקים השכנים לו, אבל זה לא מונע ממנו להוציא קיטור על העירייה: "שרדנו בשן ועין. כל שנה אותו סיפור. המים הגיעו לקו קרקע ולא היה להם לאן ללכת, כי זה המקום הכי נמוך ביהוד".

ספרי דייב
חנות ספרי דייב בהצפה (צילום דייב כשר)

  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של אונו ניוז

  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו


מה לדעתך היה צריך לעשות אחרת?
"אני גר ברחוב העצמאות, יש לי תמונות מזעזעות משם. בשני בניינים שנמצאים בבנייה נכנסו מים לגובה של 2.5 מטר בערך בחניון. בבנין שאני גר עבדו 4 משאבות נון-סטופ, כל רחוב העצמאות היה מוצף, הכל חדר לבניינים החדשים".

רחוב אברהם גירון הוא המשכו של רחוב העצמאות. דייב אומר שהכתובת הייתה על קיר: "כל בר דעת יודע שהאזור הזה הוא הכי נמוך, ופה אני מתריע – 'איפה אתם'. אין עם מי לדבר, אנשים עושים מלחמה כדי להיות ראשי ערים וסגנים, שתי קדנציות, לקבל 48 אלף ש"ח משכורת. האידיאולוגיה שלהם בכיס".

מה גובה הנזק בחנות הספרים שלך?

"אצלי הפרקט בכניסה הלך, הפגיעה שלי הייתה עוד מינימלית יחסית לאחרים. ממש מזל. אין לי כוח להילחם. יצאתי ב-6:10 מהבית בשבת, רצתי לפה. כל שנה כמויות המים אדירות. עבדו ללא הפסקה עם טרקטורים כדי למנוע את ההצפה הבאה".

חנות ספרי דייב
עולה על גדותיה. חנות הספרים ספרי דייב (צילום דייב כשר)

האם פתחתם כרגיל את העסקים ביום ראשון?
לא ממש, אבל פתחנו מה שהיה אפשר. אחד מהעסקים במוצ"ש שאב עד 1:00 בלילה, זו פרנסה של אנשים. הביאו עובדים כל השבת לשאוב את המים. כל שעת עבודה שהכל סגור זה הפסדים של הרבה כסף".

לדייב בטן מלאה על התנהלות פרנסי העיר: "אנשים אמרו לי – 'למה אתם העסקים לא מתארגנים לתבוע את העירייה. אנחנו פגועים, אף אחד לא פנה אלינו, תרימו טלפון, תבואו, לפחות נציג מהעירייה. ממש גועל נפש. אנחנו משלמים ארנונה פי 4 מתושבי יהוד. עכשיו אנחנו צריכים לרוץ אחרי חברות הביטוח במקום שהעירייה תבוא ותטפל בנו".

חנות כלי גינון גירון יהוד
הצפה במתחם העסקים ברחוב גירון (צילום דייב כשר)

"העירייה מתעסקת רק באיך להוציא מאיתנו כספים"

בעל עסק נוסף (בעילום שם, השם המלא שמור במערכת) במתחם , סיפר: "בעסק שלי זרמו מים לפחות חצי מטר, הכל היה מוצף. יש הרבה נזקים. הגעתי ביום ראשון והתחלתי לנקות, אמרו לי לנקות מחברת הביטוח. לא עבדתי בימים ראשון ושני, רק בשלישי באופן חלקי. חייב לתת שירות. העירייה לא יצרה קשר, כלום".

יש לך ביקורת כלפי העירייה?
כן, הם מתעסקים כל הזמן איך להוציא מאיתנו עוד כספים במקום לתת לנו משהו. אנחנו העסקים הקטנים שנותנים שירות לתושבים שלה. המשקולת כל הזמן רובצת על הראש שלנו, אם זה מסים, מדידות כל הזמן של המקום, עושים לנו טריקים ושטיקים, מוסיפים עוד ועוד. הייתי רוצה שיקלו עלינו, שיבינו אותנו. אנחנו עובדים קשה וגם העבודה חלשה כרגע".

תגובת עיריית יהוד-מונוסון: "העירייה נערכה לעונת החורף כבר בחודש אוקטובר. ההיערכות כללה סקר עצים, גיזום עצים וענפים מתחת לקווי מתח, ניקוי קולטנים ותעלות ניקוז פתוחות סביב העיר ותעלות סגורות ברחבי העיר. בנוסף, יצרה העירייה שיתוף פעולה עם רשות הניקוז הארצית, לטיפול במערת הניקוז האזורי המקיף את העיר.

 כחלק מהשלמת ההיערכות, הוכשרו צוותי כוננות עירוניים והמוקד העירוני מופעל במתכנות של 24/7, הועמדו משאבות ורכב שאיבה בכוננות.

בסוף השבוע האחרון פקדו את האזור כמויות גשם חריגות שגרמו לעומס על מערכת הניקוז הארצית באזורנו שהתקשתה לקלוט את כמות המים שזרמו החוצה מהעיר. מערכת הניקוז הארצית התמלאה והקשתה לקלוט את המים שזורמים החוצה מהעיר.

המוקד וכל צוותי העירייה כולל עובדי ההנדסה, איכות הסביבה, השיטור והפיקוח פעלו כל הלילה ובמהלך השבת בכוחות מתוגברים, סיירו בשטח וטיפלו בפניות. בשטח הסתובבו 3 ביוביות ששאבו וניקזו מים ו 3 טרקטורים שפינו את הצירים.

האם בעירייה מתכוונים לפצות את בעלי העסקים שנפגעו?

"העירייה תבחן כל מקרה לגופו"

כיצד נערכים בעירייה כדי למנוע מצבים דומים בהמשך החורף?

ברביעי בבוקר התקיימה פגישת סיכום לקראת הסערה להיערכות מצב מקיפה שהחלה, באשר להתמודדות עם מזג האוויר החורפי והמשקעים הצפויים בלילה ומחר.

בפגישה וידאנו, שההנחיות והלקחים יושמו בפועל ואנחנו ערוכים לסופה שתגיע, תוך הפקת לקחים מאירועי סוף השבוע בעיר ויישומם בשטח.

ננקטו שורה של פעולות שיעזרו לעבור את הסופה בשלום: המוקד תוגבר באנשי צוות נוספים, הוצבו ביוביות נוספות בשטח אשר מוכנות לשאיבות מים מידית, דאגנו לציוד עבור הצוותים, ובוצעה היערכות, עד כמה שניתן, לכמויות גשם שיכולות להכביד על מערכת הניקוז האזורית ויוצרות עומס על צינורות הביוב.

לצד היערכות העירייה, כולנו מתבקשים לנקוט בפעולות שימנעו נזקים מיותרים בשטחים הפרטיים: לדאוג שפתחי הניקוז נקיים ופנויים, להישאר בבית אם אין צורך לצאת, להתרחק ממפגעים, לחזק פרגולות ועציצים ולהתרחק מכבלי חשמל קרועים.

העירייה מודה ומוקירה את עובדי העירייה המסורים שפעלו במהלך הסופ"ש, ולאחר שהופקו הלקחים מאירועי הגשם הקיצוניים נשלמת היערכות העירייה לסבב הגשם הבא.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

דויד דיקו סיאם – DICODER והגיטרה (צילום ירון בניסטי)

נולד מחדש: על המוסיקאי מקריית אונו שפורח למרות הקורונה