שבת , יולי 20 2024
דף הבית / עשרות רבנים וראשי קהילות גבעת שמואל לראש העיר: מנה רב לעיר בדחיפות

עשרות רבנים וראשי קהילות גבעת שמואל לראש העיר: מנה רב לעיר בדחיפות

המכתב נשלח ללשכתו של יוסי ברודני בחודש שעבר על רקע "חוק הרבנים", אותו מקדמת מפלגת ש"ס האחראית על המשרד לשירותי דת. לטענת כותבי המכתב, החוק יאפשר בין היתר לשר הדתות למנות רב לעיר, אף אם זה בניגוד לעמדתם של תושבי המקום לכאורה. "המטרה של המשרד לשירותי דת היא למנות רבנים מטעמו, בעלי כח השפעה ושכנוע של ההורים להעביר למשל את הילדים לבתי ספר חרדיים ללא לימודי ליבה", אומר הרב אלי זילכה אשר שלח את המכתב לראש העיר. למרות הדחיפות לתושבים – בלשכת ראש העיר ובמשרד לשירותי דת לא ממהרים להידרש לנושא

הרב אלי זילכה. צילום: מרכז תורני פתאל
הרב אלי זילכה. צילום: מרכז תורני פתאל

“העיר גבעת שמואל היא רובה בעלת צביון דתי-לאומי – אין מקום למנות רב מטעם מפלגת ש”ס בעיר”. כך אומר הרב אלי זילכה, ממייסדי המרכז התורני פתאל, ומהנדס תושב גבעת שמואל.


  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של אונו ניוז

רוצים להדליף? שלחו וואטסאפ

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


המכתב נשלח בחודש שעבר לראש העיר יוסי ברודני, ובו דרישה לקדם בדחיפות בחירות לרב עיר בגבעת שמואל. כאן המקום לציין כי כבר מספר שנים שלא מכהן בעיר רב, זאת לאחר מותו של הרב אלעזר אלבז ז”ל לפני כשלוש שנים.

המכתב נחתם ע”י עשרות רבנים ביניהם הרב שמואל יניב ונציגי קהילות בגבעת שמואל. לדבריהם “על פי תקנות שירותי הדת הקיימות לבחירת רב עיר, הגוף הבוחר מורכב ברובו מנציגי העיר, זאת על מנת שיבחר רב מוסמך, אשר מתאים לאופייה ולצביונה של העיר”.

הרב שמואל יניב. צילום: מרכז תורני פתאל
הרב שמואל יניב. צילום: מרכז תורני פתאל

“דא עקא”, ממשיך המכתב לפרט “בימים אלו, ישנם גורמים אשר מנסים לקדם את “חוק הרבנים” אשר פוגע במסורת הדורות, בתושבי העיר ובמעמד השלטון המקומי. על פי החוק המוצע, השליטה במינוי הרבנים תעבור מנציגי העיר לשר הדתות מטעם מפלגת ש”ס, מפלגה שאין לה כל ייצוג פוליטי בעיר גבעת שמואל”.

“ניסיון העבר מלמד שמדובר בניסיון להגדיל את בסיס הכח של מפלגת ש”ס אשר שולטת במשרד לשירותי הדת”, אומר זילכה. “באמצעות הרבנים הם מנסים לשכנע את ההורים להעביר את הילדים לחינוך החרדי, חינוך שהוא ללא לימודי ליבה, מחנך להשתמט מצה”ל וגם לא מכיר בסמלי המדינה, כמו המנון או הנפת הדגל.

כאשר הרב מנסה לשכנע אז תמיד יש מי שישתכנע, בעיקר בקרב קהילות יוצאי ספרד. מינוי הרבנים בנה במשך השנים את בסיס הכוח של ש”ס סביב בתי הכנסת ברחבי הארץ ובפועל גם הוביל בסופו של דבר משפחות אל מתחת לקו העוני כאשר ההורים נשמעו לרב והעבירו את הילדים לחינוך חרדי”.

לדברי החתומים על המכתב, התושבים רואים חשיבות רבה במינוי רב אשר יהווה מודל ערכי וחינוכי ויהיה מסור ומחוייב לתושבים, אך מתנגדים למינוי רב מטעם מפלגת ש”ס אשר לא מזוהה עם צביון העיר, שמורכבת ברובה מדתיים-לאומיים.

מי שניסה לעזור ולסייע בנושא הוא חבר המועצה מטעם הליכוד דור חרלפ.

“אני פניתי באופן אישי לשר הדתות ולמנכל המשרד ושלחתי להם מכתב בנושא”, אומר חרלפ. “הבהרתי להם עד כמה נושא בחירת הרב לגבעת שמואל מטעם התושבים הוא חשוב.

בנוסף פעלתי למול חברי הכנסת מטעם הליכוד, ח”כ משה סעדה, דן אילוז ואחרים, והבהרתי להם שאנו תושבי גבעת שמואל לא נסכים שינחיתו עלינו רב שהוא לא בערכים שלנו – אנחנו דורשים רב ציוני, ששירת בצה”ל ומחנך לשירות בצה”ל שיהיה מטעם התושבים.

אני יודע שהנושא חשוב מאוד גם לראש העיר יוסי ברודני ואני בטוח שהוא יפנה באופן מידי למשרד לשירותי דת, בכובעו הפורמלי כראש עיר, וידרוש להתחיל תהליך מינוי רב לעיר”.

“חוק הרבנים” עשוי להשפיע על רשויות נוספות בבקעת אונו כמו יהוד, סביון, כפר אז”ר וקריית אונו לקראת מינוי רבנים מקומיים ברשויות הללו”, מסכם זילכה. “קיימת חשיבות למנות רבנים שמתאימים לצביון של העיר ומייצגים נכונה את אופייה של העיר והתושבים”.

תגובת המשרד לשירותי דת, עיריית גבעת שמואל וסיעת ש”ס לא התקבלו עד לרגע זה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

סדרת הרצאות “חלון להתחדשות עירונית” ביהוד מונוסון. צילום: דוברות עיריית יהוד מונוסון

התחדשות עירונית ביהוד-מונוסון: חלון לעתיד העיר

תפריט נגישות