יום חמישי , יוני 4 2020
דף הבית / אנשי השבוע – שני תושבי קריית אונו הצילו את חייו של רוכב אופנים

אנשי השבוע – שני תושבי קריית אונו הצילו את חייו של רוכב אופנים

במעמד נשיא המדינה חולקו תעודות הצטיינות לשני תושבי קריית אונו, תומר פשקו ונועם צח, המתנדבים בשיטור הקהילתי בקריית אונו אחרי שהצילו את חייו של רוכב אופניים שלקה בליבו בזמן מרוץ "סובב כינרת".

החייאה על רוכב אופניים שהתמוטט בסובב כנרת - צילום אמירם אמסלם תיעוד מבצעי מדא 4.11.17 (1)
החייאה על רוכב אופניים שהתמוטט בסובב כנרת - צילום אמירם אמסלם תיעוד מבצעי מדא

השבוע, התקיים אירוע הצדעה מיוחד למגן דוד אדום, במעמד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין ומנכ"ל מד"א אלי בין. במהלך הערב, הוענקו תעודות הוקרה למתנדבי ועובדי מד"א שהפגינו מצוינות בטיפול הרפואי שהעניקו ובהם שני נאמני חיים של מד"א פשקו תומר וצח נועם, וצוותי מד"א שטיפלו ברוכב אופניים ישראל גרמולין שהתמוטט וקיבל דום לב במהלך מירוץ סובב כנרת לפני כחודש.

ישראל גרמולין וצוות מדא שהציל את חייו בערב הצדעה של אגודת שוחרי מדא בישראל - צילום אלירן אביטל דוברות מדא
ישראל גרמולין וצוות מדא שהציל את חייו בערב הצדעה של אגודת שוחרי מדא בישראל – צילום אלירן אביטל דוברות מדא

בתחילת חודש נובמבר (4.11) התקיים מרוץ האופניים סובב כנרת, בין המשתתפים היו גם תומר פשקו ונועם צח אשר מתנדבים כנאמני חיים של מד"א. בזמן שרכבו עם משפחותיהם הבחינו באחד הרוכבים, ישראל גרמולין (59) תושב הוד השרון, מתמוטט ונופל לצד הדרך לאחר שלקה בדום לב. השניים, אשר עברו קורס נאמני חיים של מד"א במסגרת התנדבות בשיטור הקהילתי בקריית אונו, מיד הבינו שמדובר באירוע חירום רפואי וניגשו להגיש סיוע.

החייאה על רוכב אופניים שהתמוטט בסובב כנרת - צילום אמירם אמסלם תיעוד מבצעי מדא 4.11.17 (1)
החייאה על רוכב אופניים שהתמוטט בסובב כנרת – צילום אמירם אמסלם תיעוד מבצעי מדא


ישראל היה מחוסר הכרה וללא דופק והם החלו לבצע בו פעולות החייאה בסיסיות תוך כדי שהזעיקו את מד"א בקו החירום 101. תומר ונועם המשיכו בפעולות ההחייאה בסיוע שני רופאים שהזדמנו למקום עד הגעתם של צוותי מד"א לזירה. עם הגעתם, המשיכו אנשי מד"א את הטיפול שכלל מתן שוקים חשמליים, עיסויי לב וטיפול תרופתי. מאמציהם החזירו לישראל את הדופק, והם ופינו אותו במסוק מד"א ישירות לחדר הצנתורים בבית החולים. זמן קצר לאחר האירוע, ישראל כבר חש בטוב והמשיך להחלים בביתו, דבר שהפתיע את כלל המעורבים בטיפול, כולל את נועם ותומר.

ישראל גרמולין וצוות מדא שהציל את חייו - צילום אלירן אביטל
ישראל גרמולין וצוות מדא שהציל את חייו – צילום אלירן אביטל

נועם צח ותומר פשקו, נאמני החיים של מד"א שטיפלו בישראל: "כשהבנו מה קרה ניגשנו לאזור והצגנו את עצמנו כנאמני חיים של מד"א והתחלנו לבצע את כל הבדיקות. מיד הבנו שמדובר במקרה של אובדן הכרה. יצרנו קשר עם מוקד מד"א בטלפון 101 ובמקביל ביצענו פעולות החייאה בסיסיות. הידיעה שישראל התעורר ללא נזק וחזר למשפחתו ריגשה אותנו, אנחנו לא מסוגלים לתאר במילים את האושר הרב שהרגשנו כתוצאה מהצלת חיי אדם".

נועם צח מקבל מגן הוקרה ממנכל מדא - צילום מיקי פריידן
נועם צח מקבל מגן הוקרה ממנכל מדא – צילום מיקי פריידן

שרית גרמולין, אישתו של ישראל, כתבה בתודתה לצוותי מד"א: "בעלי ישראל התמוטט עקב התקף לב בסובב כינרת האחרון וטופל מיידית ע״י שני נאמני חיים של מד״א ורופאים שהיו במקום אשר עבדו ללא לאות לעסות לו את הלב כאשר הוא בלי דופק ובלי נשימה ולמעשה הוא במוות קליני. ניידות מד״א הגיעו למקום וביצעו בו שוק חשמלי וטיפולים נוספים אשר באורח נס החזירו לו דופק והוא הוטס במסוק לפורייה לצינתור מיידי. כל הטיפול בבעלי התבצע ברמה גבוהה ביותר ובמסירות אין קץ. אני רוצה להודות לכוחות ההצלה שנתנו לו טיפול מיידי ההכרחי כל כך."

תומר פשקו מקבל תעודת הוקרה ממנכל מדא - צילום מיקי פריידן
תומר פשקו מקבל תעודת הוקרה ממנכל מדא – צילום מיקי פריידן

מנכ"ל מד"א, אלי בין"אומרים שמצוינות אינה מעשה אלא הרגל, ובמגן דוד אדום אנחנו עושים לילות כימים על מנת להנחיל הרגל זה ולהצטיין ובכל פעילות. אותם נאמני חיים וצוותי מד"א שהצילו את חייו של רוכב האופניים, ישראל גרמולין, הם דוגמא ומופת לכך. אירוע זה הוא גם ההוכחה לכך שהתבססותו של מד"א על רשת מסועפת של "נאמני חיים", מתנדבים, ומגוון רחב של רכבי הצלה יעודיים, מאפשרת לנו פעם אחר פעם, להגיע במהירות למקרי חירום בכל רחבי הארץ ולהגיש טיפול רפואי מקצועי ומציל חיים. אני שמח על כך שמקרה זה הסתיים בטוב, וכוחותינו עזרו להציל חיים. אנו יודעים כמה הזמן הוא קריטי כאשר מטופל זקוק להחייאה ומקרה זה רק מדגיש את החשיבות של מיזם נאמני חיים ".

הרעיון העומד בבסיס מיזם "נאמני החיים", הוא שכל אזרח שעבר בשלב כלשהו הכשרה בסיסית של כ-20 שעות בעזרה ראשונה, מסוגל לבצע פעולות החייאה בסיסיות בחולה שלקה בדם לב – ובכך להגביר את הסיכויים להציל את חייו. מטרת המיזם היא לעבות את מערך המגיבים הראשונים ככל שניתן, בדגש על הפריפריה ואזורים מרוחקים, ובכך להצליח להגיע לכל אדם הזקוק לסיוע רפואי דחוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

O PARK

אור יהודה מציגה – מיליון מ"ר של תעשייה ובילוי