יום שני , מאי 25 2020
דף הבית / בלעדי אונו ניוז – האם ישוחרר דוד יוסף מוקדם מהכלא?

בלעדי אונו ניוז – האם ישוחרר דוד יוסף מוקדם מהכלא?

בית המשפט העליון ידון מחר האם להחמיר את עונש המאסר של דוד יוסף מי שהיה ראש עיריית אור יהודה או לקצר את עונשו כפי שמבקש עורך דינו. פרקליטות המדינה דורשת להחמיר את עונשו על עבירות המין שביצע ב-11 נשים ולהשאירו בכלא תקופה ארוכה. הדיון מחר בבוקר בבית המשפט העליון

דוד יוסף בבית המשפט
צילום ארכיון

דרמה ומתח בהליך המשפטי של דוד יוסף, ראש העיר של אור יהודה לשעבר, שנגזרו עליו 24 חודשי מאסר בפועל בעקבות עבירות מין ועבירות מתחום טוהר המידות. כבר בחודש פברואר 2017 הגישה הפרקליטות עתירה כנגד גזר הדין הקל אותו קיבל יוסף ומחר יידון הנושא בבית המשפט העליון. מנגד עורך דינו של יוסף, אבי אודיס, הגיש גם הוא ערעור על העונש ומבקש הקלה משמעותית בעונש המאסר. דוד יוסף אמור לסיים את ריצוי עונשו המקורי בין החודשים מאי- יוני 2018 ועל פי הערכות משפטיות לא יוכל לחזור לשמש בתפקידים ציבוריים.

כזכור, דוד יוסף, אשר כיהן כראש העיר אור יהודה בין השנים 2007 עד 2015, ניצל את מעמדו הרם ואת כוחו לשם ביצוע עבירות שונות. הוא הורשע בכך שביצע עבירות מין במספר רב של נשים, התנכל לעובדים אשר סר חינם בעיניו או המרו את פיו תוך ניצול משרתו ועוצמתו, נטל נכסי עירייה שהגיעו לשליטתו והשתמש בהם על מנת להיטיב עם מקורביו ואנשי שלומו וכן פעל למנוע את גילוי העבירות שביצע. ביהמ"ש המחוזי בת"א הרשיע אותו בעבירות של מרמה והפרת אמונים, הדחה בחקירה, שימוש לרעה בכוח המשרה, גניבה בידי עובד ציבור, מעשים מגונים והטרדה מינית והתנכלות, ובמקביל זיכה אותו ממספר אישומים נוספים

צילום ארכיון

בערעור שהוגש באמצעות מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, ג'ואי אש, נאמר כי קביעותיו החמורות של בית המשפט המחוזי המפורטות בגזר הדין, ביחס לחומרת מעשיו של יוסף, אינן מתיישבות עם מתחמי הענישה הנמוכים שקבע בפרשה, ועם העונש אותו גזר בסופו של יום. המדינה סבורה שמתחמי הענישה שנקבעו היו נמוכים בהתחשב בריבוי המעשים, במעמדו הרם והבכיר ביותר של יוסף ובטיב יחסיו עם הקורבנות, שמעצימים עד מאוד את מידת אשמו. ביהמ"ש אף התעלם מכך שבחלק ניכר מהאישומים נקבע שהרף התחתון של מתחם העונש ההולם מעשים אלו הינו של מספר חודשי מאסר בפועל. מעבר לכך, המדינה טוענת כי לא היתה הצדקה כלשהי, ולמעשה, אף לא הוצג נימוק כלשהו בגזר הדין לכך שבית המשפט מצא לנכון לחפוף זה לזה חלק משמעותי מעונשי המאסר שהטיל על יוסף.

טענה נוספת בערעור היא שהעונש אינו משקף את הנזק שנגרם למתלוננות, שכן גם מעשי הטרדה או מעשים מגונים שאינם מן החמורים, עלולים לגרום לפגיעה משמעותית בקורבן העבירה, כפי שעלה מעדויותיהן של חלק מהמתלוננות.

המדינה סבורה שלא היה מקום להתחשב בתרומתו הציבורית של יוסף ובנידויו מהחיים הפוליטיים לאחר שהועמד לדין. "כאשר מדובר בעבירות כה רבות ממושכות וחמורות שביצע יוסף אך ורק בזכות מעמדו ותפקידו זה, בעיקר כלפי עובדות העירייה הכפופות לו, כאשר יוסף השתמש לרעה בכוח המשרה על מנת להיטיב עם מקורבים או לפגוע במי שלא נשא חן בעיניו, וכאשר לא בחל אף בגניבת כספי העירייה אותה ניהל ועשה בהם כבשלו, לרבות שימוש בכספי תרומות שניתנו במטרה לסייע לנזקקים באמצעות מלגות, לא ניתן לשקול לזכותו הישגים כלשהם שהשיג במסגרת תפקידו זה. התנהגותו זו שאפיינה את שהות כהונתו, ואשר יש בה כדי להפר באופן אנוש את האמון שניתן בו כנבחר ציבור ולהשחית את השלטון המקומי, אינה מאפשרת עוד לזקוף לזכותו או לתת משקל כלשהו לעובדה כי במקביל לכל אלה, גם תרם בביצוע התפקיד אליו נבחר תרומה כלשהי לתושבי העיר".

צילום ארכיון

לאור כל זאת, מבקשת המדינה להחמיר משמעותית את עונש המאסר של יוסף. "התנהלותו במהלך שנים ארוכות והיקף הפגיעה שנגרמה כתוצאה ממעשיו, על כל היבטיה המתוארים לעיל, מצדיקים הטלת עונש מאסר ממושך ומשמעותי. תקופת המאסר שנקבעה ליוסף היא בבחינת מסר שלילי הן לציבור והן לנבחריו, ואין בה הלימה לריבוי עבירות המין והשחיתות ציבורית שביצע במהלך כהונתו", נאמר בערעור.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" dnewsltd@gmail.com


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל dnewsltd@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

משטרה_5

הסוף לפריצות בגבעת שמואל – נתפס פורץ סדרתי