שבת , אוגוסט 8 2020
דף הבית / תבעו וישלמו קנס

תבעו וישלמו קנס

13 עובדי עיריית אור יהודה המעורבים בפרשת דוד יוסף, פנו לבית המשפט להרחיקו לצמיתות מהעירייה, בקשתם נפסלה והם חויבו לשלם הוצאות משפט של 70 אלף שח, כעת ויתר בית המשפט על 30 אלף שח

דוד יוסף
צילום ארכיון

13 מעובדי עיריית אור יהודה אשר פנו לבית המשפט בחודש פברואר בדרישה לאסור על דוד יוסף, ראש העיר שהורשע בעבירות מין חמורות בעובדות העירייה, והחל לרצות את עונשו בבית הכלא. בחודש נובמבר אמור לעלות לדיון הערעור בבג"צ על עונשו. בעוד כחודש אמור לצאת לחופשתו הראשונה מבית הכלא.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


בית המשפט החליט לוותר על 30 אלף שח הוצאות משפט, שנגזרו על עובדי העירייה לשלם לקופת המדינה בעקבות העתירה שלהם שנפסלה על הסף. בדיון שנערך אתמול 4.7.2017 בבית המשפט, הסכימו נציגי הפרקליטות, לוותר על תשלום ההוצאות לקופת המדינה כי נוצר מצב בו נפגעות נאלצות לשלם אלפי שקלים, לדוד יוסף ולקופת המדינה. עד כה שילם כל אחד מהעובדים 3,000 שח לדוד יוסף על הוצאות המשפט שלו בעתירה שהגישו נגדו,סך הכל 40 אלף שח. ואתמול פסק בית המשפט, כי לא ישולמו עוד 30 אלף שח לקופת המדינה.

כזכור, בסוף חודש מרץ 2017 נתן כבוד השופט אברהם הימן, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, החלטה לפסול על הסף את בקשת 13 מעובדי עיריית אור יהודה אשר היו מיוצגים על ידי עורכת הדין רוני אלוני סדובניק, וחייב את העותרים בהוצאות משפט של 70 אלף שח.  מתוך הבקשה של העובדים לבית המשפט –  "בית המשפט הנכבד מתבקש לעשות שימוש בסמכותו… ליתן צו הרחקה לצמיתות של הנאשם המורשע ומקורביו ושלוחיו מבניין עיריית אור יהודה, מוסדותיה מתקניה לאור מסכת האיומים והפחדות מצד מקורבי ראש העיר המורשע, כי יבולע להם בשל עדותם במשטרה".

מתוך העתירה – "… מאז מתן גזר הדין החריפו האיומים המושמעים ממקורביו של הנידון, חלקם סבים בתוך מסדרונות העירייה ומודיעים כי בקרוב יחזור הנידון לתפקידו ואז הוא ישיב לעובדים שהפילו אותו כגמולם". בבקשה אל בית המשפט מובאים דוגמאות לאיומים, אחד העדים קיבל איומים ממקורבו של יוסף כי הוא ייפגע במידה ולא יגרום לשינוי עדותה של אחת הנפגעות בפרשה. וצמיגי מכוניתו נחתכו.  לעדה אחרת נמסר כי אם לא תחזור בה מעדותה ישלחו לבני משפחתה תמונות מביכות שלה, אשר יביאו להרס משפחתה. הצעות שוחד כספי לעדה אחרת לחזור בה מעדותה במשטרה ועוד. בנוסף עולה מהבקשה להרחיק לצמיתות, עובדת עירייה אשר נוטלת תפקיד בוועד העובדים "הפועלת בתוך העירייה כעת חיה נגד העדים שהעידו במשפט בהיותה לפי הכרעת הדין שלוחתו של הנאשם…."

בסעיף 28 של הבקשה הדחופה שהוגשה לבית המשפט בחודש פברואר 2017 נכתב – "ההשלכות האופרטיביות של גזר הדין על גורלם של העדים נפגעי העבירה, הינם כי בניקוי שליש על התנהגות טובה, יוכל למעשה הנידון לצאת לחופשי חודשים אחדים לפני מועד הבחירות הבאות לראשות העיר אור יהודה, ובהעדר קלון, אין מניעה כי יתמודד בעצמו שוב לבחירות על ראשות העיר או יעמיד מועמד "בובה" מטעמו. במצב דברים כזה, מצויים כל העדים ונפגעי העבירה תחת איום מתמשך כי יבולע להם בשל מתן עדותם. הנה כי כן, נתונה לבית המשפט הנכבד שהרשיע את הנאשם, הסמכות ליתן צו הרחקה קבוע של הנידון קרוביו ושלוחיו מהעדים, ממדורם, מבני משפחתם, מבניין העירייה ומתקניה."

מנגד עורך הדין אבי אודיז המייצג את יוסף מאז ימי מעצריו הראשונים, תקף בחריפות את הבקשה, "מדובר בבקשה שערורייתית ממש, כוחנית ובריונית, שאינה אלא שימוש לרעה בהליכי בית משפט, השחתת זמנו של ביהמ"ש הנכבד, ושל המשיבים לה. הבקשה רצופת אי דיוקים ואף שקרים בוטים, שכולם מועלים בלא ביסוס, ובלא כל מסמך התומך בהם, ונראה כי המבקשים ובאת כוחם סבורים כי הדף יסבול כל חוסר דיוק, כל שקר, וכל הכפשה".

דוד יוסף ראש העיר אור יהודה בבית המשפט
צילום ארכיון

בית המשפט החליט לדחות את בקשת העובדים להרחיק את ראש העיר לשעבר ומקורביו מבניין העירייה. ובכך קיבל את עמדתו של עורך הדין אבי אודיז, תוך שהוא מטיל הוצאות משפט משמעותיות על אותם עובדים. בית המשפט קבע כי שני כשלים מהותיים נפלו בבקשה. לדבריו, הכשל האחד הוא שהבקשה חסרה בסיס עובדתי. "העובדות הנטענות בבקשה בעניין התנכלותו של יוסף לעובדים הן טענות בעלמא שלא הוכחו, ולפיכך אין בהן ממש".

בהחלטת בית המשפט מעביר השופט ביקורת על עורכת הדין שייצגה את עובדי העירייה, כי ניסוח הבקשה לבית המשפט לוקה בחוסר דיוק. " ראוי היה בטרם פתיחת הליך בבית המשפט, שיש לו משמעות רבה מבחינות רבות, להתייחס בכובד ראש ראוי וברצינות רבה יותר. פתיחת הליך בבית משפט אינו דבר של מה בכך".

אם לא די בכך, בית המשפט דחה נחרצות גם את הבסיס המשפטי של העתירה, שעליו ביקשה עו"ד אלוני-סדובניק לבסס את הבקשה בשם לקוחותיה, עובדי העירייה – והוא סעיף 6 לחוק זכויות נפגעי עבירה. לדברי השופט היימן, "עניינו של סעיף זה הוא הגנה על נפגע עבירה במהלך ההליך הפלילי, ואילו ההליך הפלילי נגד יוסף הסתיים זה מכבר. אכן, ערעור תלוי ועומד בבית המשפט העליון, אך אין ספק כי סעיף 6 נועד לתת הגנה לנפגע בהליך שבערכאה הדיונית, לרבות בעת שמיעת העדויות בבית המשפט". השופט היימן הוסיף וקבע "כי מדובר בהליך שהוא גובל בהליך-סרק".

תגובות
עורכת הדין רוני אלוני סדובניק – אין תגובה

עורך הדין אבי אודיז – הגיע הזמן שהנהלת העיר אור יהודה תפסיק להתעסק עם דוד יוסף ותפנה את משאביה לניהול תקין ויותר מוצלח של העיר עצמה.

מעיריית אור יהודה נמסר בתגובה: "הנהלת העיר עסוקה בקידום העיר ושגשוגה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

חן ונאור. Joe and Go צילום: צוות בית הקפה

קופצים כיתה: חברי הילדות שהגשימו חלום