יום שישי , ספטמבר 25 2020
דף הבית / בבית הכנסת בסביון לא רוצים חילוניים

בבית הכנסת בסביון לא רוצים חילוניים

עשה לך רב, סערה בסביון בעקבות מינוי שליח חבד לרב בית הכנסת, בשבת האחרונה מתפללים דתיים הקדימו תפילה כדי לא להתפלל עם חילוניים. הסערה מטלטלת את הישוב עם הודעות נאצה ואיומים, דתיים נגד חילוניים, פוליטקה אגו והכי רחוק מאהבת חינם

בית הרב בסביון

רק לפני מספר ימים הסתיים צום תשעה באב, בו מבכים על שנאת חינם וההשלכות בעקבותיהן, והנה בסביון, הבברלי להילס של ישראל, בהיכל הקודש יש הכל חוץ מאהבת חינם. כבר מספר חודשיים סוערות הרוחות בין קבוצות של חילוניים ודתיים על תפקודו של בית הכנסת, רק לפני חודש חשפנו את המתנה במליוני שקלים שהעניקה מועצת סביון לרב הישוב, שקיבל ללא תמורה 650 מ"ר של וילה בשטח בית הכנסת.
ראשיתו של הסכסוך בין הקבוצות בבית הכנסת החלה עם הידלדלות מספר המתפללים המגיעים בשערי בית הכנסת, בשבתות מסוימות כלל אין אפילו מניין, כל זה לצד פעילותו העניפה של הרב שמואל ביסטריצקי, שליח חב"ד שהגיע לסביון לפני כשלוש שנים ובזכות אישיותו הכובשת החל לקבץ סביבו עשרות תושבים, ביתו הפרטי בסביון הפך להיות סניף חבד עם פעילות בין חילוניים לדתיים, ארוחות שבת, קיטנות לילדים ופעילות קהילתית ברוח חב"ד לאורך כל ימות השנה. לצד גסיסתו של בית הכנסת הענק בסביון צמחה פעילותו של הרב ביסטרקצי וקבוצת תושבים פעילים, חלקם חילוניים, החלו לפעול כדי למנותו לרב בית הכנסת.
הרצון למנות רב שמגיע מזרם חב"ד ומושך אחריו מאות חילוניים, לא התקבלה ברוח טובה אצל המתפללים הדתיים של בית הכנסת. בשבועות האחרונים נשלחו הודעות בקבוצות הוואטס אפ הפנימיות ובאפליקציית הטלגרם הסודית של סביון. חלק מהודעות מתפרסמות כאן לראשונה, אחד מהמתפללים הוותיקים של בית הכנסת – "בחודשים האחרונים קורה מעשה נורא בסביון ישנה כוונה להשתלטות עוינת על מוסדות הדת בסביון ע״י קבוצה מפוקפקת שטוענת להיות מחב"ד. הקבוצה יצרה רוב מלאכותי  והדיחה את הרב ברודמן האהוב על כולם, בשבת האחרונה יצא באמצע התפילה בוכה מבלי לגמור אתה ואמר לי שמאז השואה כילד לא קרה לו לא להתפלל וזו היתה הפעם הראשונה. הנהלות בתי הכנסת מבקשות מכל התושבים….. כדי למנוע מגופים כמעט עבריינים להשתלט על בית הכנסת ולהעיף את הרב ברודמן".
בית הרב בסביוןההודעה טלטלה לגמרי את תושבי סביון, מיד אחריה גלש המאבק שהתנהל בסלון הבתים והפך להיות קרב של הודעות בכל הרשתות החברתיות. תושב אחר, הנמנה על הציבור החילוני ורוצה לקחת חלק בבית הכנסת – "כמה שנאה יכל האיש הזה להכניס  בדף אחד. אנחנו חילונים הגרים ביישוב חילוני אך חשוב לנו המסורת של העם שלנו. נכון, הרב בכה בשבת, אתה יודע למה? כי כואב לו לראות את בית הכנסת היפה שהוא הקים עומד כיום ריק, בלי אנשים. בשבת בקושי מנין, אין חילוני אחד שמגיע לבית הכנסת. הרבה אנשים לא עושים בבית הכנסת בר מצווה או שבת חתן או כל שמחה אחרת כי אף אחד לא רוצה לעשות אירוע בבית כנסת ריק. במקום לחבק אותנו החילונים ולהכניס אותו לבית הכנסת – כשמו כן הוא ״בית״ לכל אחד מאתנו,  והוא והחברים שלו מצהירים חילונים אל תבואו. אין מילים לבושה.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


לפני מספר ימים נערכה ישיבה של ועד בית הכנסת ובו נציגי הקבוצה החדשה, שהחליטה למנות לרב בית הכנסת את שמואל ביסטריצקי ואף פרסמה במסמך את השתלשלות הדברים והפעילות שהם מציעים לעשות כדי להחזיר עטרה ליושנה ולחדש את פעילות בית הכנסת. מתוך המכתב, שנחתם על ידי חלק מנציגי ועד בית הכנסת – "לפני כשנתיים, קבוצת תושבים דתיים ביקשו מהרב ברודמן להתפטר מתפקידו בטענה שהרב לא מתפקד ולכן אין מתפללים בבית הכנסת, מאז היישוב נשאר ללא רב. בשנים האחרונות קיים נתק וריחוק בין הקהילה ותושבי המקום לבין בית הכנסת בסביון, הקהל הקבוע הפוקד את בית הכנסת בסביון הלך והצטמצם וגבר הריחוק בין בית הכנסת לבין הקהילה בסביון.

הודות לפעילותו של הרב ביסטריצקי התקבצה בחודשים האחרונים קבוצה לא מבוטלת של תושבים שאינם מבאי בית הכנסת ביום יום יחד עם מתפללים קבועים בבית הכנסת, הפוקדים פעילות זו באורח קבע.  היכרות אותם תושבים עם הרב ביסטריצקי החלה אחרי שלמעשה הוא מילא את כל התפקידים כרב בפועל ונתן מענה לכל פנייה של התושבים. כך לדוגמא: חיתן זוגות רבים מהיישוב, ערך אזכרות והלוויות, קבע מזוזות בבתים ובעסקים של התושבים, לימד את ילדי היישוב לבר מצווה והכל בהתנדבות, במאור פנים וברוחב לב, באופן שמעורבתו היומיומית ב"תחנות החיים" של תושבי היישוב קרבה אותם אל המסורת והיהדות בדרכו של הרב ברודמן. חשוב לציין כי הרב ביסטריצקי התלבט עמוקות, והסכים לשתף עימנו פעולה במינוי שלו לרב בית הכנסת לאחר הפצרות מתמשכות שלנו. כמו כן, כיון שהבחירה שלנו בו היתה פרסונלית, הרב הסכים והצהיר בפנינו כי הינו מוכן להפסיק את פעילותו במסגרת חב"ד ולפעול כרב למען היישוב מתוך בית הכנסת. החזון שלנו לבית הכנסת והקווים המנחים לפעילות – שימור בית הכנסת כבית כנסת אורתודוקסי, פיתוח בית הכנסת כמרכז דתי קהילתי תוסס, ההתמקדות בהנגשת המסורת לתושבי היישוב החילוניים, התמקדות ביצירת חוויה לציבור הרחב בכל נקודות המפגש עם בית הכנסת".
מאז הודעת המינוי של הרב ביסטריצקי, מסרבים מתפללי בית הכנסת הקבועים להשלים עם הדבר, ביום שישי האחרון מספרים מתפללים חילוניים שהגיעו לתפילה, הופתעו לגלות כי המתפללים הדתיים של בית הכנסת קיימו תפילה בשעה מוקדמת, רק כדי לא להתפלל יחד עם הרב ביסטריצקי והתושבים החילוניים, גם בשבת הקרובה מתכננים המתפללים לא לשתף פעולה עם הרב החדש ומתפלליו.

הרב שמואל ביסטריצקי – "הגענו לישוב מתוך תחושת שליחות , לפעול למען כל התושבים באשר הם. אני שמח שיותר ויותר אנשים רואים בנו כתובת לכל עניין יהודי. בית הכנסת אמור להיות הבית של כולם ובוודאי לא מקום שסביבו מחלוקת. נמשיך לשמור על האופי המיוחד של הישוב שלנו באחדות ובשלום".
דניאלה רייבנבך תושבת סביון ותומכת במינוי הרב ביסטריצקי לרב בית הכנסת –  "המטרה שלנו להנגיש את המסורת בסביון למשפחות החילוניות, מתוך 1300 משפחות רק חמישים משפחות דתיות ורק עשרים מתנגדים למינוי הרב שמואל. אני עדה לכך שהם מעורבים בקהילה מנגשים את המסורת והדת לכל מי שחפץ ורוצה ודלתם תמיד פתוחה.
עד למועד פרסום הכתבה לא ניתן היה להשיג את תגובתו של הרב ברודמן

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

2 תגובות

  1. נחמן פלוטניצקי

    מאמר רצוף שקרים שגיאות ואי דיוקים . ארבעים שנה אני מתפלל בבית כנסת סביון המקום הכי מכיל ומקרב .
    אני רוצה שיבוא חילוני אחד יעמוד מולי ויגיד שלא קבלנו אותו בסבר פנים יפות. לא נתנו לו טלית בשבת ,ותפילין באמצע השבוע. הראנו לו איפה אוחזים בתפילה והעלנו אותו לתורה. אמרנו לו מתי להגיד קדיש מתי אפשר לעמוד ומתי אפשר לשבת.
    תמצאו אחד כזה ואכרע ברך ואתנצל.
    אם מצאתם תתקשרו-לא בשב0505392444.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

סמל אלאור אמיגה מיהוד. צילום דוברות צהל

תעודת הצטיינות הוענקה לסמל אלאור אמיגה מיהוד