יום שלישי , יולי 7 2020
דף הבית / כוחות ההצלה נתקעו – שריפה בדירה במתחם הפינוי בינוי במונוסון

כוחות ההצלה נתקעו – שריפה בדירה במתחם הפינוי בינוי במונוסון

הכתובת על הקיר - דיירי מתחם רחוב התמר מופקרים למזל הטוב. אתמול אחרי חצות, פרצה שריפה בדירה, כוחות ההצלה לא ידעו על דרך הביטחון שאישרה העירייה. הדיירים טוענים כי הם כלואים באתר בנייה ללא יכולת הגעה של רכבי הצלה וחירום.

שריפה רחוב התמר במונוסון

תושבי רחוב התמר במונוסון כבר צרודים לצעוק לכל העולם כי ההתנהלות בפרויקט תוביל לאסון, אשר יכול לגבות חיי האדם אבל נראה כי גם עיריית יהוד וחברת אשדר, יזמית הבנייה מקפידות לשדר עסקים כרגיל ולטעון כי הם פועלים על פי אישורים והיתרים כחוק.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


לחצו לייק לעמוד הפייסבוק והישארו מעודכנים – אונו  News – אונו ניוז 
רוצים להגיב לכתבה? הכנסו לקבוצה –אונו  NEWS  – אתר החדשות של בקעת אונו

אתמול בלילה, קצת אחרי חצות, החל לבקוע עשן מדירה ברחוב התמר 14, בדירה שהו מספר פועלים זרים, תוך מספר דקות נשרפה הספה והדירה עלתה בלהבות. תושבים שהתעוררו בעקבות צרחות השכנים, התקשרו מיד לשירותי ההצלה. אלה הגיעו כעבור מספר דקות, אך מאחר ומדובר בבניני מגורים ישנים אשר כלואים בתוך אתר בנייה, רכבי הכיבוי הגיעו אל כביש פנימי ונתקלו בגדרות ברזל שהציב הקבלן.

 

שריפה רחוב התמר במונוסון

כבר לפני שבועיים חשפנו לראשונה, את טענות דיירי ארבעת הבניינים ברחוב התמר במונוסון,אשר כלואים בתוך אתר בנייה. התושבים  טענו כי רכבי הצלה לא יכולים להיכנס למתחם במקרה חירום, בעקבות דרישות התושבים, עיריית יהוד דרשה מהיזם לסלול דרך בטחון לרכבי הצלה להגיע למתחם הכלוא.

יועץ בטיחות מטעם עיריית יהוד אישר את הדרך הסודית, אך עיריית יהוד שכחה לעדכן את כוחות ההצלה בבקעת אונו על קיומה של דרך הביטחון ורכבי ההצלה שהגיעו אתמול להציל את המשפחה כלל לא ידעו על דרך החירום ונתקעו ברחוב צר ללא יכולת גישה לבנינים.

שריפה רחוב התמר במונוסון
הדירה שנשרפה ,קצר חשמלי ככל הנראה גרם לשריפה

לוחמי האש מתחנת קריית אונו אשר רגילים לטפל במקרי חירום, מיד הפעילו כלים הנדסיים ופרצו את מחסום הברזל שתחמו הקבלנים והצליחו לפלס את הדרך לבניין, פעולות שלקחו דקות ארוכות של חרדה לתושבי הבניין, שהתעוררו בעקבות עשן שחור וסמיך שהחל להתפשט בחדר המדרגות.

 

מספר אחת התושבות – התחושה היא ששכחנו אותנו, אף אחד לא סופר את מי שגר כאן, לא העירייה ולא היזם. אנחנו צועקים בכל דרך שמסוכן להמשיך לחיות ככה. לקראת 12.30 החלו צעקות בבנינים שיש שריפה בדירה, הילדים התחילו לבכות ולצעוק. זה לא נתפס שאנחנו בתוך עיר מרכזית בישראל ומרגישים כמו במחנה פליטים. ולאף אחד  לא אכפת. פשוט ככה, הדם שלנו יהיה על ידיי הקבלנים והעירייה. כל אחד אומר יש לי היתרים, יש חוות דעת של יועצת בטיחות, אז הכל בסדר. בפועל אנחנו חיים במחנה פליטים. טוענים שאנחנו היסטריים, אני מזמינה את מנכ"ל אשדר וראש העיר לבוא להעביר ערב אחד בדירות שלנו. לנו ברור, שראש עיר אחר, עם יכולת הנהגה וקבלת אחריות, היה מכריז על המתחם הזה כמסוכן ומוציא ואתנו מכאן. אבל לא סופרים אותנו. זאת עובדה.

נתן בז'ה, מועמד לראשות העיר קרא בלילה פוסט בקבוצת הפייסבוק ויצא להיות עם התושבים – "קטסטרופה של דבר.  אני אפגוש את ראש העיר, יעלה מקליס, ואעלה את העניין בדחיפות. אי אפשר להשאיר את המקום ככה, חייבים למצוא פתרון.

מסקנות מיידיות?
"אי אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא, העירייה חייבת לטפל בדחיפות. צריך לבדוק למה לא הייתה גישה לכוחות הביטחון. האבסורד הוא שכדי להגיע לבניין הפנימי צריך בכלל לעבור דרך פרוזדור של בניין קודם".
מה לגבי התנהלותה של העירייה במצב?
אני פשוט בשוק מההתנהלות שלה. לא היה אף נציג מהעירייה, רק שיטור עירוני, שגם על זה יש לי ביקורת".
כאמור, יועץ בטיחות מטעם העירייה אישר לפתוח דרך חירום, דרך שמשאית כיבוי גדולה או מנוף חילוץ לא יכול לעבור בה. בנוסף שטח ההתארגנות שנבנה במיוחד עבור כוחות הכיבוי המתחם. נחסם הבוקר עם תחילת החפירות במקום.
מדובר באחד ממתחמי הפינוי בינוי המורכבים בישראל, אך נראה כי גורמי העיירה לא עושים את המקסימום לצאת מחוץ לקופסא ולחשוב על בטחון ובטיחות התושבים, ומסתפקים בחוות דעת של יועצים כדי להיות מכוסים במקרה של אסון, אתמול שיחק המזל, אף אחד לא יכול להתחייב שתושבי רחוב התמר הכלואים, בטוחים שהם הולכים לישון בלילה.

מנכ"ל אשדר ארנון פרלמן אשר גר בבניין יוקרתי בקריית אונו וראש העיר יהוד יעלה מקליס גרה בוילה בקריית הסביונים, ישנו אתמול טוב בלילה, זה לא מה שעבר על תושבי רחוב התמר אתמול בלילה.

תגובות – ראש העיר יעלה מקליס – סרבה להגיב.

 מעיריית יהוד-מונוסון נמסר – "אתר הבנייה ברחוב התמר הנו אתר מורכב עקב בעיות משפטיות של סרבן במתחם שבעקבות אי חתימתו, התושבים לצערנו נקלעו למצב של פרויקט שאינו יכול להתקדם. בעקבות סיטואציה זאת, עושה העירייה את כל הנדרש ומעבר לכך כדי להטיב עם הדיירים ולשמור על בטיחותם ועל תנאי חיים נורמטיביים ככל האפשר.

יועץ בטיחות מטעם העירייה סייר בשטח והוציא הנחיות ברורות להסדרי תנועה בעבור דיירי המקום ונגישות לרכבי החירום ועל פיהן פועלת העירייה. מהנדס העיר ואנשי הפיקוח על הבנייה ביקרו ומבקרים בשטח על בסיס יומי ווידאו את ביצוע ההנחיות הנדרשות.

לאחר שיחה עם נציגי כיבוי האש הובהר כי רכבי כיבוי והצלה הגיעו למתחם בקלות ובזריזות והצוותים ביצעו את עבודתם במהירות ובמקצועיות וחילצו בשלום את כל הדיירים מהבניין. מעבר לכך, גורמי העירייה ילמדו את נתוני המקרה ויבחנו דרכים לשיפור תחושת הביטחון של התושבים".

מחברת אשדר נמסר – "דרכי הגישה שנקבעו על פי היתר הבניה שניתן מהעירייה, היו פנויות לרכב כיבוי והצלה ולא היו נעולות. זאת ועוד, לפני שבוע היה במקום יועץ הבטיחות של העירייה שקבע שדרכי הגישה החלופיות תקינות.

הבוקר, קצין כיבוי אש ביחד עם ממונה הבטיחות של עיריית יהוד, סיירו בשטח ונאמר לנו כי לא הייתה שום בעיה להגיע לבניין על מנת לכבות את השריפה וכי הדברים התנהלו כשורה. החברה עושה הכל בכדי להקים את הפרויקט במינימום הפרעה לסביבה, ופועלת על פי חוק".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

ליזי דלריצ'ה

יוזמה מרגשת – ראש מועצת גני תקווה מזמינה לחגוג חתונה אצלה בחצר