יום שלישי , אוקטובר 27 2020
דף הבית / מדורים / צרכנות / למה קרנות השתלמות לעובדים שכירים הן מוצר חיסכון מנצח?

למה קרנות השתלמות לעובדים שכירים הן מוצר חיסכון מנצח?

קרנות ההשתלמות לשכירים מאפשרות ליהנות מהטבות מס יוצאות דופן מהמדינה, השקעת כסף בשוק ההון, בחירה מתוך מגוון מסלולי השקעה, אופציה להלוואות בתנאים מעולים ועוד. שימו לב: על כל שקל שתפקידו לחיסכון, המעסיק יפקיד שלושה

קרנות השתלמות שאטרסטוק גל חזיזה כתבה 10

קרנות השתלמות לשכירים הן מוצר חיסכון אטרקטיבי, אולי האטרקטיבי ביותר שקיים כיום בשוק לטווח בינוני-ארוך. כ-40% מהשכירים במשק הישראלי מחזיקים בקרן השתלמות, נתון שאולי מרמז על האפשרות שיש לא מעט עובדים שעדיין לא מכירים את המכשיר הפיננסי הזה ולא מודעים ליתרונותיו הרבים.

ההפקדות לקרן ההשתלמות מתבצעות בכל חודש ע"י העובד והמעסיק, כאשר על פי רוב 2.5% מופקדים ע"י העובד ו-7.5% מופקדים ע"י המעסיק.  כלומר, על כל שקל שהעובד השכיר מפריש מכספו לחיסכון, המעביד מפריש שלושה שקלים. נשמע טוב? רק התחלנו.

הטבות מס יוצאות דופן

באופן כללי, הכספים בקרן ההשתלמות ניתנים למשיכה כעבור 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה, אולם אין חובה ולעיתים קרובות אף רצוי להשאיר את הכספים בחיסכון לטווח הארוך. הכספים בקרן ההשתלמות מושקעים כמובן בשוק ההון במטרה לצבור תשואה וחיסכון לאורך שנים ארוכות, אפילו עד הפנסיה, יאפשר לכם ליהנות מאפקט הריבית דריבית שהולך ומתגבר ככל שהזמן עובר.

רשימת היתרונות וההטבות שמציעות קרנות השתלמות לשכירים היא ארוכה, אבל לפני שניגש לפירוט כדאי לדעת משהו נוסף על משך החיסכון. בשני מקרים מיוחדים ניתן למשוך את הכסף מוקדם יותר, לאחר שלוש שנים בלבד:

  1. אם החלטתם להשתמש בחיסכון למטרתו המקורית – השתלמות מקצועית.
  2. אם עברתם את גיל הפרישה (67 לגברים, 62 לנשים).

רוצים לדעת מהן ההטבות שהופכות את קרן ההשתלמות לאחד המכשירים הפופולאריים והמשתלמים ביותר?  זו הרשימה:

הטבת מס ראשונה – במועד ההפקדות: המדינה מעניקה לשכירים הטבת מס בגין ההפקדות לקרן ההשתלמות עבור חלקו של המעסיק (7.5%), עד תקרת שכר של 15,712 שקל בחודש (נכון לשנת 2020). למעשה, על הפקדת המעסיק העובד לא משלם מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. כלומר העובד נהנה מתוספת נטו לחיסכון בקרן ההשתלמות בשיעור של 7.5% מהמשכורת. אם העובד היה מקבל את התוספת ישירות למשכורת במקום לקרן ההשתלמות, הוא היה משלם עליה מס.

הטבת מס שניה – במשיכת הקרן: כפי שנרחיב בהמשך, קרן ההשתלמות היא מכשיר המושקע  במגוון מסלולי השקעה בשוק ההון במטרה להניב תשואה לחוסכים בו. בעוד שכמעט כל ההשקעות האחרות בבורסה חייבות בישראל במס רווחי הון בסך 25%, המשולם בעת מימוש ההשקעה, בקרנות ההשתלמות קיים פטור מלא ממס על רווחים אלה, שנובעים מהפקדות עד התקרה. צברתם במשך שש שנים או יותר רווחי הון של אלפי שקלים על החיסכון? תוכלו למשוך את הכספים עד לתקרה הקבועה בחוק מבלי לשלם מס. מדובר בהטבת מס ייחודית ואטרקטיבית במיוחד.

יתרונות נוספים שכדאי להכיר

מגוון מסלולי השקעה – קרנות ההשתלמות מציעות מגוון רחב של מסלולי השקעה בהתאם לצרכי החוסכים ומטרותיהם. ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה השונים בקרנות ההשתלמות באופן חופשי, ללא עלות וללא תשלום מס.

גמישות – נאמר שעזבתם את מקום העבודה, אולי אפילו פוטרתם. במקרה כזה, עלולה להתרחש הפסקת הפקדות זמנית. אולם הכספים בקרן ההשתלמות ממשיכים להיות מושקעים, לצבור ותק ותשואה על החיסכון.

כמו כן, קרנות ההשתלמות מאפשרות לבצע משיכה חד פעמית, משיכות חודשיות או משיכה חודשית קבועה (הוראת קבע הפוכה) ולמעשה לנצל את הכספים בצורה נכונה. כך למשל אם אנחנו זקוקים לסכום קטן יחסית של כסף, לא חייבים למשוך את כל הקרן. משיכה חלקית תאפשר ליתרת הכספים להמשיך לצבור תשואה.

הלוואות בתנאים מצוינים –חוסכים שזקוקים להלוואה, יכולים לבחון את האפשרות לקחת אותה מקרן ההשתלמות שלהם. קרנות ההשתלמות מאפשרות לרוב ליטול הלוואה של עד 80% מסכום החיסכון הנזיל בקרן ועד 50% מהסכום שאינו נזיל. ההלוואות ניתנות פעמים רבות בתנאים טובים ביחס לאלטרנטיבות האחרות בשוק, מאחר שהגוף המנהל מחזיק בקרן כבטוחה ולמעשה כמעט לא לוקח סיכון. לצד האפשרות ליטול הלוואה בתנאים אטרקטיביים, אתם נמנעים ממשיכת הכספים שצברתם בקרן ההשתלמות, ממשיכים ליהנות מתשואה ולשמור על כל היתרונות: ותק, נזילות ועוד.

האם אתם זכאים לקרן השתלמות?

בשורה תחתונה, קרן השתלמות לשכירים היא הטבה שמוענקת על ידי המעסיק ונתונה לשיקול דעתו, למעט בענפים שבהם המעסיק מחויב לתת לעובדיו קרן השתלמות. לכן, חשוב לבדוק כבר בתנאי ההעסקה האם תהיו זכאים זכאים לקרן השתלמות בארגון שבו אתם עובדים. רוב הארגונים מתנים את קבלת הקרן בפרק זמן מסוים בחברה, למשל אחרי שנת עבודה או יותר. לא קיבלתם קרן השתלמות? נצלו את ההזדמנויות שיש לכם לשיפור תנאים ובקשו אותה כחלק מהחבילה המשופרת. כפי שראינו, זה משתלם.

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

ישראל-היום- מאמר SEO ארי

איך שינה העיתון ישראל היום את ענף התקשורת הישראלי?