שבת , ספטמבר 25 2021
דף הבית / מדורים / המומחים / חריגות בניה

חריגות בניה

הרצון שלכם להרחיב את הבית שבבעלותכם, להוסיף לו עוד מרפסת או להוסיף לו עוד חדר, גדר או מעקה הוא רצון סופר לגיטימי ואפילו טבעי. יחד עם זאת, כאנשים החיים בחברה, אנחנו לא יכולים להתייחס אך ורק לרצון שלנו עצמנו, אלא צריכים לקחת בחשבון כיצד משתלב הרצון הזה עם רצונותיהם של אחרים ויש לא מעט רצונות כאלה, שבמקרים רבים הפוכים משלנו ולא בכוונת זדון

בסט לינקס קרדיט תמונה:freepik construction-plans-with-yellow-helmet-drawing-tools-bluep
קרדיט תמונה:freepik

בדיוק מהסיבה הזאת, מקפידה כל חברה מתקדמת ומתוקנת לנהל מערך שלם של תכנון ובנייה, מערך שבין היתר אחראי גם על הנושא של חריגות בניה לבניינים משותפים.


  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


מהי חריגת בניה?

ובכן, כל שינוי מבני המבוצע בשטח, בין שמדובר על בניית מבנה חדש על קרקע בתולית ובין שמדובר על שינויים מבניים במבנה קיים – כל שינוי כזה מחייב קבלת היתר בניה. מרגע שבוצע שינוי כזה ללא היתר בניה שניתן כחוק, או כאשר ניתן היתר בניה אך השינוי המבני חורג ממה שאושר במסגרת ההיתר – זוהי חריגת בניה. במילים אחרות, חריגות בניה הן פעולות מבניות, שבוצעו בניגוד לחוק, בניגוד למסגרת היתר בניה שניתן או ללא היתר בניה כלל.

האם אפשר לתקן חריגת בניה בדיעבד?

התשובה היא בהחלט כן, אם כי כל מקרה צריך להיבחן לגופו. חריגות בניה ניתן להסדיר בקלות עם המרכז לאדריכלות המתמחה בהיתרי בניה וחריגות בניה רבות הן חריגות שבוצעו לאחר שלתושב לא אושר היתר בניה. במקרה כזה, התושב מבצע שינויים מבניים בלתי חוקיים ביודעין וסביר להניח שלא ניתן יהיה להלבין את החריגות הללו ולא בגלל שמדובר בעונש, אלא מכיוון שמלכתחילה היו כנראה סיבות שלא לאשר אותן ואף על פי כן, בחר האזרח לבצע את השינויים בכל זאת. ככלל, ככל שהחריגה משמעותית יותר וככל שהיא משפיעה יותר על הסביבה הקרובה, כך יהיה קשה יותר להלבין אותה ולהיפך. בכל מקרה, הצורך לבצע חריגות בניה מלכתחילה נובע בדרך כלל לאור התנהלות לא מקצועית של האזרח וניסיון שלו לנהל את כל התהליך מול הרשויות בעצמו. במקרה של הלבנת חריגות בניה, מומלץ מאוד ואפילו מחויב לבצע את התהליך בליווי מקצועי של איש מקצוע המתמחה בתחום של הוצאת היתרי בניה ובנושא של תכנון ובניה. ללא ליווי של איש מקצוע כזה, הסיכוי להצלחה הוא כמעט אפסי.

ואם לא ניתן יהיה להלבין את החריגות?

גם פה אי אפשר לקבוע קביעה חד משמעית. הדברים יכולים להשתנות מאוד ממקרה למקרה. אם תעבדו עם איש מקצוע מומחה, ייתכן שתוכלו להלבין חלק מהחריגות, גם אם את חלקן יהיה עליכם להרוס. במקרים אחרים ייתכן שלא יאשרו לכם להותיר אף חריגה במקומה. ככלל, החוק מאפשר לרשויות להרוס כל חריגת בניה בלי שום שיקול דעת. יחד עם זאת, הרשויות המקומיות באות בדרך כלל לקראת התושבים ואתם רק צריכים לוודא שאתם מתנהלים בצורה מקצועית, שגם תאפשר להם ותעודד אותם להתנהל כך מולכם.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

בסט לינקס. צילום pixabay

מה המחיר של מעשנת בשר?