יום שלישי , ספטמבר 29 2020
דף הבית / התרחיש הגרוע של כל הורה: כך תפעלו במקרה וילדכם נפגע

התרחיש הגרוע של כל הורה: כך תפעלו במקרה וילדכם נפגע

כמיליון וחצי ילדים יבלו את ימי חופשת החנוכה ואת סופי השבוע במגוון פעילויות, טיולים ובילויים, בפארקים, בקניונים ובשלל מרכזים. לצערנו, חלק מהבילויים עשויים להסתיים בתאונה, בפגיעה מצערת, או חלילה במקרים קיצוניים במקרי מוות.

מה עושים במקרה וילדכם נפצע?
מה עושים במקרה וילדכם נפצע?

הורים רבים אינם מודעים לכך שגם במקרה של פציעה או פגיעה, ילדיהם מבוטחים במסגרת ביטוח תאונות אישיות-תלמידים בכל שעות היממה, גם בשעות אחר הצהריים מחוץ למסגרת הלימודים, גם במהלך החופשים, בימי חג ובסופי שבוע. למעשה, ביטוח תלמידים מכסה את התלמידים, מגיל 3 ועד תום בית הספר התיכון, 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "אונו ניוז" info@ononews.co.il


את מי אפשר לתבוע?

החל משנת 2016 זכתה במכרז פומבי חברת הביטוח "איילון" והיא החברה המבטחת היחידה של כלל התלמידים בביטוח תאונות אישיות. בתאונות שקרו לפני שנת 2016, יש לפנות לבית הספר או לרשות המקומית על מנת לקבל את חברת הביטוח שביטחה אותם בביטוח תלמידים במועד הרלוונטי לתאונה. יש לשים לב, כי במידה ופוליסת הביטוח לא נרכשה כחוק, ניתן להגיש תביעה כנגד הרשות המקומית מחמת רשלנותה שלא ביטחה את הילד.

רשלנות?

רשלנות תתרחש במקרים שבהם נגרם נזק כתוצאה מהתנהלות לא תקינה של הגורם המזיק (יכול שיהיה הבעלים של המתקן/מקום הבילוי כדוגמת אדם פרטי או רשות מקומית). במקרים אלו נדרש להוכיח קשר סיבתי בין הנזק לבין התנהגותו הרשלנית של המזיק.

חשוב לדעת, כי בתביעה לפי ביטוח תאונות אישיות – תלמידים, אין צורך להוכיח רשלנות. כך למשל, ילד שנפגע בבית מבלי שהייתה רשלנות של גורם כלשהו, יהיה  זכאי לפיצוי בהתאם לפוליסת ביטוח תלמידים. פירוש הדבר הוא שניתן לתבוע כמעט בגין כל תאונה. לדוגמא, נפילה ברחוב, נפילה מאופניים, בבית, בבריכת השחייה וכו'.

מיכל פרישמן_צילום רן כליף
מיכל פרישמן_צילום רן כליף

מה גובה הפיצוי?

בניגוד לפיצוי בתביעת נזיקין, שבה יש להוכיח את גובה הנזק והפיצוי הכספי נגזר מכך, בתביעת ביטוח (לרבות ביטוח תאונות תלמידים) הפיצוי הוא קבוע מראש. כמובן, שהפיצוי נקבע בהתאם לאחוזי הנכות, ימי ההיעדרות של התלמיד מבית הספר וההוצאות להם נזקק בעקבות התאונה.

סכום הפיצוי הבסיסי מוסכם מראש וידוע בפוליסה, עומד כיום על 402,000 ₪. במקרים של נכות מלאה וקבועה, יתווסף "מענק חומרה" וסכום הפיצוי יהיה בסך 603,000 ₪. במקרה של מוות הורי הקטין יפוצו בכ-150,750 ₪.

בגין מה אפשר לתבוע?

פיצוי בגין ימי היעדרות, פיצוי בגין נכות, פיצוי בגין החזר הוצאות ועוד. לעומת זאת, בפוליסת ביטוח תלמידים אי אפשר לתבוע בגין פגיעות שנובעות מתאונת דרכים, פעולות איבה או תאונות עבודה.

עד מתי ניתן לתבוע?

התיישנות על תביעות ביטוח הינה 3 שנים. אולם, תקופת ההתיישנות אצל קטינים הינה 3 שנים מרגע היותם עוברים לבגירים בגיל 18 ולכן למעשה תקופת התיישנות הינה עד גיל 21 גם אם התאונה קרתה שנים רבות לפני כן.

מה לעשות במידה וילד נפגע בתאונה?

  • איסוף תיעוד רפואי ודיווח על התאונה.
  • פניה לחברת הביטוח המבטחת את התלמיד בביטוח תלמידים.
  • פניה לבית הספר והודעה על התאונה.
  • צילום מקום התאונה ושמירת פרטי עדים.

צד שלישי

במקרים רבים ישנה רשלנות של צד ג' וניתן לקבל פיצוי נוסף בגין תביעת רשלנות.

כך לדוגמא, מקרה שטופל במשרדנו של ילד שהתגלש במגלשה בבריכה וילד אחר התנגש בו וגרם לפציעתו. הוגשה תביעה כנגד חברת הביטוח שביטחה אותו בביטוח תלמידים וכנגד מפעילת הבריכה שלא דאגה להציב עובד נוסף שימנע את ההתנגשות.

שימו לב, אין לקבל את דחייתה של חברת הביטוח כגזר דין.

מקרה אחר שטופל במשרדנו של קטין שנכווה במהלך קמפינג משפחתי ממים שהורתחו על גזיה, פנה לחברת הביטוח שביטחה אותו בביטוח תלמידים. חברת הביטוח דחתה אותו בטענה שצלקות מוחרגות בפוליסה. לאחר שפנה אל משרדנו הוגשה תביעה לוועדת חריגים והתקבל הפיצוי המלא.

אל תשכחו, מרגע כניסת ילדיכם למערכת החינוך העירונית בגיל 3 לערך, הם מבוטחים 24/7 בביטוח תאונות אישיות – תלמידים אשר מכסה גם מקרים שהתרחשו מעבר לשעות הלימודים בגן או בבית הספר. יחד עם זאת, חברות ביטוח רבות מערימות קשיים ומקשות על המבוטחים בעת הגשת התביעה על ידם. לכן, בכל מקרה של פגיעה ו/או מקרה של דחייה על ידי חברת הביטוח, רצוי לפנות לגורם מקצועי שיוכל להשיג עבור ילדכם את הפיצוי המקסימלי.

 

עו"ד מיכל פרישמן עוסקת בתביעות ביטוח במשרד פייל ושות' עורכי דין המתמחה בתביעות ביטוח ורשלנות רפואית
לאתר האינטרנט :    https://insurance-law.co.il
073-2291380

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

גני תקווה. צילום: אונו ניוז

בשיא החום: התושבים ברחוב הרמה בגני תקווה יישארו ללא מים