יום שלישי , מאי 18 2021
דף הבית / משפט ופלילים / מהו הסדר מותנה, למי זה כדאי ומתי

מהו הסדר מותנה, למי זה כדאי ומתי

מערכת המשפט בישראל נמצאת בעומס משמעותי בכל רגע נתן. אחד הדרכים להקל את העומס היא לסגור תיקים תוך שהתביעה מגיעה להסדר מותנה עם הנאשם.

פרופ' יהודה סומר כהן והרכב הג'ז (צילום ניר שלו)
פרופ' יהודה סומר כהן והרכב הג'ז (צילום ניר שלו)

הסדרים מהסוג הזה נחתמים במקרים שבהם העונש הצפוי איננו כולל ממילא מאסר, ומצד שני הנאשם מתחייב למלא אחרי הסעיפים בהסדר במלואם. משמעות ההסדר היא שהנאשם מודה בביצוע העבירה, ותמורת ההודאה המדינה נמנעת מלהטיל עליו עונש. מהו בדיוק הסדר מותנה? מתי אפשר לחתום על הסדר כזה? מהן הזכויות והחובות של אדם שהתיק שלו נסגר באופן הזה? מה קורה אם הנאשם ממשיך לבצע עבירות? מה תפקידו של עורך דין פלילי בדרך להסדר מותנה? בשורות להלן נרחיב את היריעה בנושא.


  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


הסדר מותנה – מה זה בעצם

לא אחת קורה שרשויות החוק נקלעות לסוג של ניגוד אינטרסים בהקשר של העמדת חשודים לדין. מצד אחד, חשוב להעניש כל מי שנמצא אשם בביצוע עבירה ולשפוט כל מי שהחשדות נגדו מבוססים. זאת, על מנת לייצר את ההרתעה הנדרשת. מצד שני, ההעמדה לדין כרוכה בהרבה השקעה של מאמץ, זמן וגם לא מעט ממון שלרוב נדרשים במקרים חמורים יותר. במקרים מסוימים ההשקעה הזאת לכאורה לא משתלמת. זאת, כיוון שברור מלכתחילה שהעונש שיוטל על הנאשם, גם אם יורשע, יהיה קל יחסית. במקרים מהסוג הזה, עשויה התביעה להגיע להסדר מותנה עם הנאשם. ההסדר הוא פשוט, ולרוב כולל שלושה חלקים:

  1. הודאה באשמה: החשוד מודה בעבירות המיוחסות לו, ומייתר אגב כך את כל ההליך המשפטי – הגשת כתב אישום, ההליך המשפטי ומתן פסק דין וגזר דין על ידי שופט. למעשה, הנאשם מורשע על פי הודאתו בביצוע העבירה המיוחסת לו.
  2. הימנעות מהגשת כתב אישום: בתמורה להודאה, המדינה נמנעת מהגשת כתב אישום כנגד הנאשם. התיק נגדו ייסגר בעילה של "סגירת תיק בהסדר". האישום יירשם במסגרת הרישום הפלילי כנגד החשוד.
  3. גיבוש הסדר מתאים: מעבר להודאה באשמה, החשוד יחתום על הסדר שיגובש על ידי התביעה. ההסדר הזה כולל התחייבות של החשוד שלא לבצע עבירות בכלל, ועבירות דומות לאלה שבהן הודה בפרט. ההסדר כולל תמיד גם סעיף שיגרום להעמדתו של החשוד לדין בכל מקרה של הפרת סעיפים בהסדר, חלקם או כולם.

מתי אפשר לחתום על הסדר מותנה

הסדר מותנה יכול להיחתם בין החשוד לבין התביעה, אך ורק אם מתקיימים התנאים הבאים:

  • עונש מקסימלי נמוך: הסדר ייחתם אך ורק אם העונש המרבי הצפוי על העבירה הוא פחות משלוש שנות מאסר.
  • העדר אפשרות למאסר בפועל: בנוסף לתקופת המאסר, חשוב שהתובע במשפט יביע את דעתו, הגורסת שבמקרה הנדון, העונש המתאים איננו כולל מאסר בפועל.
  • העדר רישום פלילי: אין לחובת החשוד רישום פלילי בחמש השנים שקדמו לביצוע העבירה.
  • הליכים משפטיים נוספים: הסדר ייחתם רק אם לא מתקיימים כנגד החשוד הליכים משפטיים נוסף על ההליך שלגביו הוא או עורכי הדין שלו הגיעו להסדר מותנה.
  • אינטרס ציבורי: תנאי ההסדר יתאמו לאינטרס הציבורי ויענו על העניין לציבור. בדרך כלל מדובר בהתחייבות של החשוד שלא לחזור על העבירה.

עורך דין פלילי והסדר מותנה

ההבדל בין סגירת תיק בהסדר מותנה לסגירת תיק אחרת הוא שהתיק יכול להיפתח מחדש בכל זמן נתון, אם החשוד יחזור לסורו. מלכתחילה ניתן יהיה להרשיע אותו על סמך ההודאה שלו. עורך הדין של החשוד יפעל ככל יכולתו להשיג הסדר מותנה שימנע מהחשוד הוצאות כספיות משמעותיות ויסלול בפניו את הדרך לחזור למוטב. מעוניינים לדעת עוד? צרו קשר כעת ועורך דין מטעמנו יחזור אליכם בהקדם להמשך התהליך.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

ביי פוסט – קרדיט דפוסיט פוטו למה חובה לרכוש ביטוח נסיעות לחול בתקופה הקורונה

למה חובה לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל בתקופה הקורונה?