יום רביעי , יולי 8 2020
דף הבית / עתירה לבג"צ – רשות שדות התעופה נגד משרד הפנים

עתירה לבג"צ – רשות שדות התעופה נגד משרד הפנים

רשות שדות התעופה עתרה לבג"ץ נגד שר הפנים וכנגד הוועדה לשינויי גבולות שמונתה על ידו במטרה לשנות את מעמדו המוניציפאלי של נמל התעופה בן גוריון. מהעתירה - "לאור העובדה שאנו מצויים בשנת בחירות לרשויות המקומיות, הדיון בחלוקת רווחי נתב"ג משמש כקרדום פוליטי בו עושים שימוש ראשי הרשויות ונושא חלוקת רווחי נתב"ג הפך תעמולת בחירות בפי ראשי הרשויות המתראיינים תחת כל עץ רענן תוך סילוף עובדתי ומטעה".

רשות שדות התעופה עתרה לבג"ץ נגד שר הפנים וכנגד הוועדה לשינויי גבולות

בעתירה מבקשת רש"ת: " להימנע מכל פעולה לשינויי מעמדו המוניציפאלי של מתחם נתב"ג." עוד מציינת רשות שדות התעופה כי חלוקת ההכנסות המתקבלות מהפעלת נמל התעופה בן גוריון שלא למדינה תפגע באופן מידי בתעופה האזרחית במדינת ישראל.
בעקבות הקמת פורום ראשי הרשויות עוטפות נתב"ג והחלטת משרד הפנים להקים ועדת גבולות אשר תבחן בין היתר את מעמדו המונציפאלי וחלוקת הכנסות של רשות שדות התעופה לרשויות, ברשות מחזירים מלחמה ופונים לבית המשפט שיקבע כי אסור לשנות את מעמדו של נמל התעופה הבינלאומי של ישראל.

נמל התעופה בן גוריון הינו שטח שיפוט גלילי המצוי מחוץ לתחום שיפוטה של רשות מקומית כלשהי. ההצדקה להותיר שטח מתחום לתחום שיפוטן של רשויות מקומיות מתקיימת כאשר מדובר במתקנים ביטחוניים או במתקני תשתית ארציים ייחודיים דוגמת נתב"ג, תעשייה אווירית ואחרים.
לכתבות בנושא –
מחאת פורום ראשי הרשויות עוטפות נתב"ג
ראשי הרשויות לשר הפנים: הורה על חלוקת הכנסות מנתב"ג
פורום ראשי רשויות הוקם בנוגע לחלוקת הכנסות מנתב"ג

במהלך השנים נעשו ניסיונות רבים לשנות את מעמדו של נתב״ג ולצרפו לתחום שיפוטן של רשויות מקומיות, אך עד כה כל אלה לא צלחו על יסוד הנימוק שמדובר במתקן תשתית תעופתית ייחודי בעל חשיבות ארצית ובעל צרכים ייחודיים,  שהכנסותיו משמשות להפעלתו ופיתוחו, בהיקפים של מיליארדי ₪ ושאינו מקבל שום שרות מוניציפלי ומספק את צרכיו הייחודיים.

יעקב גנות מנכל רשות שדות התעופה
יעקב גנות מנכל רשות שדות התעופה

לטענת רש"ת בעתירה, מלבד ההשקעות העצומות בפיתוח ותפעול נתב"ג, ההכנסות המתקבלות מנתב"ג משמשות לצורך הקמה ופיתוח של כל שדות התעופה שבניהולה על פי חוק רשות שדות התעופה, לרבות הקמת שדה התעופה רמון שהקמתו נאמדת בכ-1.7 מיליארד ₪, וכל זאת ללא סיוע כלכלי ממדינת ישראל.

נוסף על ההשקעות האינטנסיביות של רשות שדות התעופה  בפיתוח שדות התעופה והתשלומים מממנת רש"ת את תכניות הפיתוח של כל הפעילות התעופתיות במדינת ישראל  ללא כל תמיכת הממשלה ובנוסף משלמת דיווידנדים למדינה, משלמת מיסים כחברה (מס חברות) , משלמת דמי חכירה למנהל מקרקעי ישראל על הקרקעות והשימוש במתקניה ועוד. הרשות נדרשה בשנת 2016 בעקבות חקיקת חוק התייעלות כלכלית תשע"ו- 2015 של הכנסת, לשלם למדינה תמלוגים בשיעור של 2.4 מיליארד ₪ על מנת שאלה ישמשו אותה בהתאם למדיניותה וצרכיה. בעת אישור הצעת החוק על ידי הממשלה, הודגש כי התמלוגים שתשלם רש"ת למדינה ישולמו באופן חד פעמי מתוך הכרה כי אין לפגוע ביציבות הרשות וחוסנה.

כל הפעילות הגרעונית של שדות התעופה הפנים ארציים  ממומנות  ע"י הפעילות בנמל התעופה בן גוריון והנוסעים בשדות התעופה הפנים ארציים אינם משלמים אגרה כך שלמעלה משלושה  מיליון טסים נהנים מכך. בהקשר זה טוענת רש"ת בעתירה כי מלבד הפגיעה המיידית בנתב"ג ובכל יתר שדות התעופה המופעלים על ידה, תמנע מהמדינה בעתיד כל אפשרות לדרוש תמלוגים נוספים שכן תחת האפשרות לחלוקת התמלוגים בהתאם למדיניותה וצרכיה כאמור, רק קומץ רשויות יהנו באופן בלעדי מחלוקת עור הדב ביניהן.

ליאת שוחט יוזמת פורום ראשי ערים עוטפי נתב"ג

על רקע הדברים האלה טוענת רש"ת כי הקמת הוועדה לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות הינה ניסיון נוסף מיני רבים של השלטון המקומי לנגוס בהכנסות נתב"ג כדי לכסות את גירעונותיהן של רשויות מקומיות, בניגוד לאינטרס הציבורי הרחב המשרת את אזרחי כל מדינת ישראל והבאים בשעריה.

רש"ת מוסיפה וטוענת כי אף לא אחת מהרשויות המבקשות לנגוס בהכנסות נתב"ג ערוכה ומסוגלת לספק את מכלול השירותים הנדרשים לנתב"ג ברמה הנדרשת ותחת מגבלות הביטחון והבטיחות הנגזרות בין היתר מאמנות בינלאומיות ומחייבים השקעות עתק,  ולפיכך אין לדון בנושא שיוך נתב"ג מוניציפאלית לאף אחת מהרשויות או בחלוקת ההכנסות ממנו. עוד טוענת רש"ת כי לאור העובדה שאנו מצויים בשנת בחירות לרשויות המקומיות, הדיון בחלוקת רווחי נתב"ג משמש כקרדום פוליטי בו עושים שימוש ראשי הרשויות ונושא חלוקת רווחי נתב"ג הפך תעמולת בחירות בפי ראשי הרשויות המתראיינים תחת כל עץ רענן תוך סילוף עובדתי ומטעה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

עדי בלומנפלד

עדי בלומנפלד נבחרה למנכ"לית החברה לפיתוח אור יהודה