שבת , פברואר 27 2021
דף הבית / עצים נגזמו בצורה מאסיבית בגני תקווה – התושבים דורשים הסברים

עצים נגזמו בצורה מאסיבית בגני תקווה – התושבים דורשים הסברים

חברת החשמל ביצעה ביישוב עבודות גיזום, תושבים טוענים כי עצים נכרתו. במועצה הודו כי המראה עצוב, אך לא הייתה ברירה: "הגיזום המשמעותי מחזק את גזע העץ ושורשיו"

עצים כרותים בפארק תבור בגני תקווה
עצים בפארק תבור בגני תקווה (צילום פרטי)

האם בגני תקווה נכרתו או נגזמו עצים, תלוי את מי שואלים. במספר רחובות ביישוב – העמקים, הרמה, הרי יהודה וגם בפארק תבור הוסרו עצים רבים, כאשר חלק מהגזעים אף נפלו לחצרות בתים פרטיים.

תושבים שהזדעקו למראה המחריד שנגלה לעיניהם, פנו למועצה המקומית לקבל הסברים – שלא הגיעו.

אורית, תושבת גני תקווה, הציפה את הנושא: "חשוב להעלות את המודעות נגד כריתת עצים נוספים, לא קיבלנו בכלל תגובה מהמועצה. הם כן אספו את הגזעים שנפלו למחרת, זה היה גם בבניין שלי".

כריתה חלקית עצים גני תקווה
חלק מהעצים נוגעים בחוטי חשמל (צילום פרטי)

  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של אונו ניוז

  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו


אורית, כמו יתר התושבים, נותרה חסרת אונים, כי אין מי שישיב לפניותיהם וייתן הסברים: "לא הייתה תגובה רשמית. אותו בוקר זה היה כמו סרט רע. אפילו כרתו בפארק תבור שזה פארק עירוני, שאין בו שום כבל חשמל. אני לא יודעת אם ברמה החוקית זה גיזום אינטנסיבי או כריתה, אבל הגזימו ממש.

גם אם זו הנחיה של חברת החשמל, זה הזוי שמגיעים בלי אישור של המועצה וגוזמים בשטח שלה. אם המועצה לא יודעת מזה אז זה עוד יותר הזוי. מי שפינה את העצים היו עובדי המועצה, והיה שם גם נציג של המועצה. אני דיברתי איתו, אז אין מצב שהמועצה לא ידעה על הפעולות".

כריתת עצים מול הרמה 17 בגני תקווה
מה שנותר מהעצים ברחוב הרמה (צילום פרטי)

נעמה קדוש, חברת סיעת 'כוח לשנות' במועצה פנתה לרשויות לקבל תשובות. "שלחתי מייל למנכ"ל המועצה, שלא ענתה לי, ביקשתי לנסות לעצור או לפחות למתן את העבודות. בד"כ הם לא עונים, אז לא ציפיתי גם הפעם. הפנייה שלי הייתה נטו כתושבת מזועזעת ולא ממקום פוליטי.

פניתי גם לפקיד יערות הממשלתי ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר, כדי להבין אם זו הייתה כריתה או לא. צירפתי תמונות מרחובות הרמה, העמקים והרי יהודה. העבודות בוצעו כנראה ע"י חברת החשמל בליווי המועצה או מטעם מי המועצה, לא ברור עדיין. על חלק מהתמונות שצירפתי הוא אמר שזה נחשב גיזום.

עצים כרותים גני תקווה
פעם היו פה עצים שלמים. רחוב הרמה בגני תקווה (צילום פרטי)

ברחוב העמקים, אומנם ענפי העצים נגזמו בצורה מאסיבית, אך הם נוטים לצמוח יחסית די מהר. ברחוב הרמה יש כמה עצים שנכרתו בצורה יותר מובהקת ולגביהם השיב לי הפקח הבכיר מפקיד היערות שניתן לפתוח תלונה, וזה מה שעשיתי. בסופו של תהליך, אם יש עילה – הבדיקה מועברת לתובע מטעם משרד המשפטים.

יש עצים ברחוב הרמה שאפשר לראות שנשארו שלמים בצורה לא מוסברת, שאפילו נוגעים בחוטי חשמל, אז זה תמוה.

בכל חורף עושים עבודות גיזום באזור הזה, העבודות נעשות תמיד באזורים עליונים בעצים".

בנוסף, מספרת קדוש, כי נחשפה למראות שלא הכירה קודם ביישוב: "החורף הזה, לראשונה בחיי בגני תקווה, אני רואה בניינים שלא ראיתי מעולם. בנייני הרכבת שפעם לא יכולת לראות גם אם היית ממש רוצה, כי סבך העלים היה מסתיר, היום אפשר לראות בתים, מרפסות, מספרי כניסה. זה בולט וזועק".

ממועצת גני תקווה נמסר: "לראשונה, לאחר שנים רבות של עונות חורף בהם קרסו עצים על כבלי חשמל, דבר שיצר הפסקות חשמל ארוכות וחריפות ביישוב – חייבנו השנה את חברת החשמל לטפל בגיזום העצים – על חשבונם, מדובר בעלויות שמגיעות למעל ל-100,000 ₪ שנחסכו מקופת המועצה.

בעבר, הייתה המועצה גוזמת את העצים בעזרת קבלן חיצוני – מלבד העלות שהייתה חלה על המועצה, על מנת לבצע את הגיזום חברת החשמל הייתה יוצרת הפסקות חשמל יזומות על מנת לקיים את הגיזום בבטיחות יתרה, כיוון שלא הם ביצעו אותו ולכן נדרש היה לקחת צעד מניעה.

השנה, עקב הגיזום שבוצע על ידי חברת החשמל, לא התקיימו הפסקות חשמל יזומות. על כן, ההיערכות השנה לחורף היא מיטבית עקב כך".

במועצה התייחסו גם לפן המקצועי של העבודות: "בנושא רמת הגיזום – גיזום משמעותי של עצים, כגון זה שנעשה כעת, מחזק בצורה משמעותית את גזע העץ ואת שורשיו.

מבדיקה שערכו הגורמים המקצועיים לפני הגיזום עם אגרונום, נקבע כי הענפים שנגזמו התייבשו בצורה משמעותית וכי הייתה קיימת סבירות גבוה לקריסת ענפים מרכזיים בעצי הפיקוסים ביישוב.

כעת העצים נראים עירומים – זה אכן עצוב לראות את המראה של העצים בשלב זה.

בכל הבדיקות שנערכו קודם לתחילת העבודות, נקבע על ידי הגורמים המקצועיים כי כל העצים ישתקמו ויחזרו לעצמם, יצמיחו ענפים ועלווה חדשה.

לפי כל המומחים, הדבר יוביל להתחדשות והתחזקות, יתרה מכך – גיזום ברמה זו לא יידרש בשנה הבאה אלא יאפשר מרווח זמן עד לפעולת הגיזום המשמעותית הבאה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

תגובה אחת

  1. אכן, הגיזום נראה פשוט אלים ! מכעיס ממש, הרחוב נראה כעזובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

צוות מתחם החיסונים באור יהודה מחופש (צילום דוברות מחוז דן-פ"ת, כללית)

פורים בכללית: מתחם חיסוני הקורונה באור יהודה לבש חג