יום שני , אוגוסט 15 2022
דף הבית / לשחק במגרש של הגדולים: מועצת גני תקווה החלה בצעדים להפיכתה לעיר

לשחק במגרש של הגדולים: מועצת גני תקווה החלה בצעדים להפיכתה לעיר

במשאל שקיימה המועצה לפני כארבע שנים התושבים התנגדו להפיכת גני תקווה לעיר. הפעם מבקשים במועצה לדעת איך המעבר ממועצה לעיר יגרום לכם להרגיש. מה המשמעות של מעבר ממועצה מקומית לעיר? אונו NEWS בדק עבורכם עם מומחה. אתם מוזמנים להחליט בעצמכם ולענות על המשאל שלנו - האם אתם חושבים שגני תקווה צריכה להיהפך לעיר?

גני תקווה. צילום: דוברות מועצת גני תקווה
גני תקווה. צילום: דוברות מועצת גני תקווה

האם גני תקווה צריכה להישאר מועצה מקומית או להיהפך לעיר? השאלה הזאת מעסיקה את תושבי היישוב והעומדת בראשו ליזי דלריצ'ה זה מספר שנים. לפני כארבע שנים, בפברואר 2018, קיימה המועצה משאל בקרב התושבים ובו הם נשאלו האם הם בעד או נגד הפיכת היישוב לעיר. "בעבר קיימנו משאל תושבים בעניין הפיכת גני תקווה לעיר", מספרים בעירייה, "השתתפו במשאל כמה מאות תושבים בלבד ואלה ביקשו להישאר כפר קטן במרכז הארץ. באותה תקופה התשובה הזו היתה מספקת.

"בשנים האחרונות וביתר שאת עכשיו כשאושרו תוכנית המתאר ותוכנית הגוש הצפוני וההתפתחות העתידית ברורה לכולם אנחנו שוב חוזרים לשאלה. אנחנו סבורים שגידול דמוגרפי במספר התושבים מספק לנו הזדמנות 'לשחק במגרש של הגדולים' – אנחנו רוצים לייצר נכסים מניבים למען השירות לתושבים, אנחנו רוצים שיגיעו לגני תקווה היזמים הגדולים והמשמעותיים בארץ ואנחנו רוצים להידמות לרשויות גדולות באיכות השירותים הניתנים לתושבים. אנחנו רוצים במיוחד לקדם נושאים אסטרטגיים הדורשים מאיתנו לחזק את מנופי הלחץ מול משרדי הממשלה. אין יתרון בלהישאר מועצה מקומית ולהיות גדולים משמעותית משאר המועצות המקומיות".

לקראת ראש השנה שלחה דלריצ'ה אגרת לתושבים עם ברכה לחג והודעה כי הגיע הזמן "לצעוד קדימה ולהפוך את גני תקווה לעיר הבוטיק הראשונה בישראל". הפעם ביקשה דלריצ'ה מהתושבים לענות על השאלה "איך שינוי אפשרי כזה יגרום לכן/ם להרגיש?" בזירה לשיתוף הציבור שהקימה המועצה. מהמועצה מסבירים כי צעד זה נעשה במטרה לשמוע את דעת התושבים כדי לבחון את המהלך ואת ההסברה הדרושה בנושא ולוודא שהמועצה נותנת מענה לחששות של התושבים בכדי שיוכלו לקחת את הצעד הזה קדימה.

דלריצ'ה מבטיחה כי "לשינוי הזה לא יהיו השלכות עליכן ועליכם התושבות והתושבים. לא יהיה שינוי בארנונה ולא בשכר ראש המועצה או הנהלתה". היא מסבירה את הסיבה לצעד זה: "השינוי הזה יאפשר לנו לשנות בלי להשתנות וליהנות מכל העולמות: נשמור על איכות החיים הכפרית ועל האופי הקהילתי הייחודי של גני תקווה. העצמאות הניהולית מול משרד הפנים תאפשר לנו להמשיך ולספק לכם, תושבות ותושבי גני תקווה, שירותים עירוניים ברמה מיטבית, כפי שאתם רגילים לקבל. נבטיח את מיטביות וקצב פיתוח מנופים כלכליים והרחבת תשתיות התחבורה, הביוב וסיבי תקשורת. נגדיל את כוח הייצוג והמיקוח שלנו מול משרדי הממשלה והרשויות הסטטוטוריות. מהלך חשוב זה יאפשר לנו גם להבטיח את עצמאות היישוב במבט צופה פני עתיד ומניעת מהלכים כפויים לשינוי גבולות מוניציפליים כאלה ואחרים.

ליזי דלריצ'ה. צילום: אביגיל עוזי                                                                  ליזי דלריצ'ה. צילום: אביגיל עוזי

"השינוי הזה יספק לנו את קפיצת המדרגה שאנחנו זקוקים לה, בכל הממשקים מול משרדי הממשלה והרשויות הסטטוטוריות. השינוי הזה יאפשר לנו להיבחן בהתאם לקבוצת הייחוס הרלבנטית שלנו, קבוצת השווים שלנו, רשויות מקומיות עירוניות ולקדם את גני תקווה".

המועצה המקומית גני תקווה מונה כיום 23 אלף תושבים וצפויה בעוד עשור למנות עד 35 אלף תושבים. במועצה מציינים כי הסיבות העיקריות להפיכה לעיר הן שינוי קבוצת הייחוס והשינוי ביחס של הממשלה שמאפשר לעירייה להילחם על האבנים הגדולות. כך למשל טוענים במועצה כי אם היו במעמד של עיר בעניין המטרו היחס היה שונה והיו לוקחים אותם בחשבון.

נציין כי השלב הבא בתהליך הוא הצבעה על הנושא במליאת המועצה באוקטובר הקרוב ובאם תאושר ההצעה במועצה תועבר בקשה בעניין לאישור משרד הפנים.

"לדעתי זו טעות", אומר יו"ר האופוזיציה במועצת גני תקווה ויו"ר סיעת כוח לשנות יניב שחר, "חוץ מזה שיהיה לנו ראש עיר ולא ראש מועצה נאבד את הייחודיות והמשפחתיות שכל כך מאפיינת את היישוב, ונהפוך לעוד עיר בבקעת אונו, אבל ללא היתרונות של הערים סביבנו. גני תקווה שומרת על הייחודיות שלה, שהיא המשפחתיות והאטרקטיביות שמגיעה עמה והפיכתנו לעיר רק תפגע בזה. לפני כשנתיים המועצה ערכה סקר בנושא והתוצאות היו חד-משמעיות נגד הפיכתנו לעיר. אנחנו העלנו סקר שקוף בנושא בפייסבוק והתוצאות הן חד-משמעיות נגד הפיכתנו לעיר – מעל 90% לא רוצים להפוך לעיר".

בדקנו עבורכם מהי המשמעות הארגונית והניהולית של המעבר ממועצה מקומית לעיר עם ד"ר נחמיה אבנרי, מומחה במשפט השלטון המקומי.

"החוקים המסדירים את פעולת הרשויות המקומיות הינם חוקים ותיקים מאוד, ירושה עוד מתקופת המנדט הבריטי: פקודת העיריות ופקודת המועצות המקומיות", מסביר ד"ר אבנרי. "בנוסחם המקורי בעבר, היו הבדלים מסוימים בין החוקים המסדירים עיריות לבין החוקים המסדירים מועצות מקומיות. אולם, במהלך השנים, היתה מגמה להשוות את ההסדרים החלים על עיריות ועל מועצות מקומיות. כיום, ההבדלים הינם שוליים וזניחים, ולעיתים שרירותיים כתולדה מהבדלים היסטוריים שלא הוחלפו. אין הבדל מהותי בין מועצה מקומית לבין עירייה מבחינת סמכויות, שכר העובדים הבכירים ותקציבים. גם בתי המשפט נוטים להתייחס לכל סוגי הרשויות המקומיות באופן דומה, תוך צמצום פרשני של הבדלים ביניהם.

"על פי החקיקה כיום, תנאי הסף להקמת עירייה או מועצה מקומית זהים וההחלטה על סיווג הרשות המקומית כעירייה או מועצה מקומית הינם החלטה לשיקול דעתו של שר הפנים. משרד הפנים קבע קריטריונים מנחים לשיקול הדעת, שמתבססים על מספר תושבים (מעל 20,000), והיבטים שונים של יציבות פוליטית, ניהול ארגוני וכלכלי ואופי אורבני מבחינה גיאוגרפית ודמוגרפית. ההשלכות העיקריות של הסיווג הם במישורים של מוניטין ושל מיתוג של הרשות המקומית ושל העומדים בראשה. במישור המעשי והמוחשי ההבדלים הם מועטים בהיבטים ביורוקרטיים. שינוי הסיווג משליך על העלאת מתח דרגות השכר של העובדים הרגילים בדרגה אחת, שמשמעותה הממוצעת (ע"פ משרד הפנים) היא כ-6% עלות שכר. יודגש כי אין שינוי בשכר של העובדים הבכירים ונבחרי הציבור.

הוא מסכם: "לאור האמור, שינוי הסיווג של גני תקווה ממועצה מקומית לעירייה הינו עניין ששייך בעיקר להיבטים של תדמית (תקשורת, יחסי ציבור ושיווק), אך כאמור ללא הבדלים בהסדרים המשפטיים והמינהליים בין שני סוגי הרשויות המקומיות".

הצביעו וראו מה התוצאות עד כה. תוצאות המשאל יפורסמו בעמוד הפייסבוק שלנו

 

*המשאל נערך ביוזמת אתר החדשות אונו NEWS ופונה לגולשי האתר. המשאל אינו מדגם מייצג ולא נערך על ידי חברת סקרים.
*המשאל לא התבסס על שיטות סטטיסטיות מוכרות ולפיכך אי אפשר להסיק מהמשאל מסקנות לגבי דפוסי הצבעה או עמדות של הציבור.
*המצביעים אינם בהכרח תושבי העיר.


  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של אונו ניוז

רוצים להדליף? שלחו וואטסאפ

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

צביקה פיק עם אריה חביב ושלום רוקבן. צילום פיני שונולד

"צביקה פיק היה כמו חבר, דיבר עם כולם בגובה העיניים"