יום שני , ספטמבר 20 2021
דף הבית / הממשלה החדשה תכריע למי שייכת סביבת אוניברסיטת בר אילן

הממשלה החדשה תכריע למי שייכת סביבת אוניברסיטת בר אילן

בדוח של הוועדה הגיאוגרפית שנשלח אתמול לעיריות גבעת שמואל ורמת גן ממליצה הוועדה לספח את השטחים הסובבים את האוניברסיטה לגבעת שמואל ולהשאיר את שטח הקמפוס של האוניברסיטה בתחום רמת גן, כפי שהמליצה בספטמבר האחרון. בנוסף החליטה הוועדה על העברת 50% מהכנסות הארנונה של אוניברסיטת בר אילן לקופת עיריית גבעת שמואל. העיריות מתבקשות להתייחס לדוח ולהציג את עמדותיהן. ההכרעה בעניין תהיה של שר הפנים החדש לאחר השבעת הממשלה

מתחם אוניברסיטת בר אילן. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן
מתחם אוניברסיטת בר אילן. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן

האופטימיות שבה אתמול לגבעת שמואל בעקבות דוח ששלחה הוועדה הגיאוגרפית מרכז בנושא השייכות המוניציפלית של שטח הקמפוס של אוניברסיטת בר אילן והשטחים הסובבים אותו. בדוח ממליצה הוועדה ברוב של שלושה חברים מתוך חמישה להשאיר את שטח הקמפוס בתחום רמת גן ולהעביר את השטח שאינו נכלל בתחום הקמפוס וכן התשתיות המתוכננות באיזור, כולל הקו הסגול של הרכבת הקלה, לגבעת שמואל. בנוסף, החליטה הוועדה על העברת 50% מהכנסות הארנונה של אוניברסיטת בר אילן, המוערכות בכ-5.3 מיליון שקל בשנה, לקופת עיריית גבעת שמואל.


  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של אונו ניוז

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


לטענת חברי הוועדה, "סכום זה מהווה פחות מחצי אחוז בלבד מסך הכנסותיה של עיריית רמת גן, וכ-1% מסך הכנסותיה מארנונה שאינה למגורים. אין ספק כי אובדן של סכום שכזה לרשות מקומית אינו דבר של מה בכך, אולם אין מדובר באירוע בעל השלכות מקרו כלכליות על עיריית רמת גן". הם הוסיפו כי "אם בעתיד יתחלפו היוצרות ועיריית רמת גן תתקשה כלכלית ועיריית גבעת שמואל תהפוך לרשות העשירה במרחב או לחילופין יתברר כי בשטח שהומלץ להעברה ישנן זכויות לסכומי כסף גבוהים במיוחד של עשרות מיליוני שקלים, שמורה לעיריית רמת גן הזכות לפנות למשרד הפנים בבקשה לפתיחת כתב מנדט לחלוקת הכנסות משטח זה.

נזכיר כי בספטמבר 2020 המליצה הוועדה הגיאוגרפית מרכז, שבראשה עומד מנכ"ל משרד הפנים לשעבר גבי מימון, להעביר את השטחים הסובבים את אוניברסיטת בר אילן לתחום השיפוט של גבעת שמואל. שטחים אלה כוללים את שטחי האוניברסיטה שמעבר לרחוב מקס ואנה ווב ובהם אודיטוריום וואהל, בית הספר התיכון אמי"ת גוש דן ומגרש החנייה החיצוני (מס' 201), דרך קרן היסוד/רחוב מקס ואנה ווב, מסילת הקו הסגול ותחנות הרכבת הקלה שיקומו בציר זה. בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית גבעת שמואל.

דוח הוועדה הועבר אתמול להתייחסות הרשויות המקומיות ולאחר קבלת עמדות הרשויות המקומיות יוגש הדוח למנכ"ל משרד הפנים ולאישורו של שר הפנים. בוועדה מדגישים כי "עקב היותנו מצויים בממשלת מעבר ההכרעה בנושאים אלו תתקבל רק לאחר הקמת ממשלה חדשה. בנוסף, יצוין כי שר הפנים לא אימץ את המלצות הדוח הקודם שגיבשה הוועדה ודרש לבצע בחינה נוספת, היות ועמדתה היתה כי יש לחלק את שטח הקמפוס והמבנים השייכים לאוניברסיטה מחוצה לו בין שתי הרשויות המקומיות, ללא התייחסות לחלוקת הכנסות בין שתי הרשויות".

כרמל שאמה הכהן ויוסי ברודני. צילום: נטלי פורטי ודוברות עיריית גבעת שמואל
כרמל שאמה הכהן ויוסי ברודני. צילום: נטלי פורטי ודוברות עיריית גבעת שמואל

ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני אמר בתגובה: "אנו מודים לחברי הוועדה על עבודתם המקצועית והיסודית ומברכים על המלצתם, אשר שבה והכירה בהשפעות האוניברסיטה על העיר גבעת שמואל המחייבים פתרון לתושבי העיר ולכן המליצה על העברת חלק מהשטחים לתחום גבעת שמואל ועל חלוקת הכנסות. נציין כי אין מדובר בסוף פסוק, שכן המלצות הועדה יועברו להחלטת שר הפנים. עיריית גבעת שמואל איתנה בדעתה כי יש להעביר את כל שטח האוניברסיטה אל שטחה המוניציפלי של העיר ותמשיך לפעול לשם כך ללא לאות".

תגובת עיריית רמת גן תובא כשתתקבל.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

עמית עשהאל. צילום: באדיבות עמית עשהאל

הנס של עמית עשהאל