יום חמישי , מאי 23 2024
דף הבית / התחדשות עירונית- חידושים בתחום

התחדשות עירונית- חידושים בתחום

בסדרה של מאמרים בנושא התחדשות עירונית נדון בדרכים הנכונות להניע פרויקט התחדשות עירונית ולחמוק מהמוקשים הרבים שבדרך, השבוע נדבר על חידושים בתחום ההתחדשות העירונית

התחדשות עירונית. צילום אילוסטרציה canva
התחדשות עירונית. צילום אילוסטרציה canva

מדי פעם אעדכן אתכם פה בחידושים משמעותיים בנושא התחדשות עירונית, והפעם לאחר דין ודברים בין שר המשפטים לשר הבינוי והשיכון הועברו לאישור וועדת הפנים של הכנסת תקנות לגבי צורתה ותכנה של עסקת התחדשות עירונית.


רוצים להדליף? שלחו וואטסאפ

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


חשוב להדגיש שהתקנות גובשו במשרד המשפטים וברשות הממשלתית להתחדשות עירונית והם קובעים כללים שהיו, אבל שלא כולם הקפידו עליהם ולכן לפעמים עסקאות התחדשות עירונית הסתבכו.

אי קיומם של דרישות אלה עלול להוביל, במקרים מסוימים, לבטלות ההסכם התחדשות עירונית . ניתן יהיה לפנות לממונה על פניות הדיירים ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית בבקשה לאשר את בטלות העסקה, ולמחוק את הערות האזהרה, ככל ונרשמו.

ובמה דברים אמורים:

עורך הדין של הדיירים יהיה חייב לאמת את חתימתו של בעל הדירה על עסקת ההתחדשות העירונית, לאחר שווידא כי בעל הדירה מבין את מהות העסקה ומשמעויותיה, ושוכנע שהדבר הובן כראוי ושבעל הדירה חותם מרצונו.

פרטו המלאים של היזם יופיעו בהסכם תוך חובה לגלות מי הם בעלי השליטה בחברה, כך שבעל דירה יוכל לדעת מול מי הוא עומד בעת חתימה על ההסכם ולא יקרו מקרים כמו שאנחנו נתקלים בהם לא מעט בהם דיירים חותמים על הסכם בלי שם היזם שמאכרים ומארגנים כותבים אותו אחרי שמכרו את הפרויקט ליזם כלשהו.

גילוי ניגודי עניינים של היזם וכל מי שפועל מטעמו בקשר לפרויקט.

חובה לציין את סוג העסקה בעת החתימה על החוזה (ולא להותיר זאת לשלב מאוחר יותר) – פינוי בינוי, הריסה ובנייה מחדש במסגרת תמ”א 38 או חלופת שקד או בדרך של עיבוי וחיזוק.

תחול חובה לציין את התאריך בו נחתמה עסקה ראשונה עם בעל דירה ראשון שחתם בבית המשותף כיוון שממועד זה נגזרות זכויות מהותיות.

חובה לציין מועדים מרביים לאישור תב”ע, להוצאת היתר בנייה ולמסירת הדירה החדשה. .נגמרו ימי החתימה על הסכם ורק אחרי 12 שנה מתחילם לזוז בו הדברים  אם בכלל.

סעיף התמורה, או עקרונות קביעת התמורה, שיקבל כל בעל דירה בפרויקט.

ערבות חובה על פי ערבות חוק מכר כשגובה הערבות לא יפחת משווי דירה דומה לדירת התמורה.

היזם יתחייב למסור ערבות אוטונומית בלתי מותנית הניתנת לפירעון מיידי וזאת להבטחת תשלום דמי השכירות לתקופה הפינוי, עד קבלת הדירה החדשה.

התחייבות היזם למסור לבעלי הדירות ערבות ביצוע בעסקת עיבוי וחיזוק, להבטחת השלמת ביצוע העבודות שהובטחו לבעלי הדירות.

 

ההסדרים שנקבעו יגנו על זכויות בעלי הדירות מחד, ומאידך ישרתו גם את היזמים בכך שיקדמו פשטות ואחידות בעסקאות, ובכך יאפשרו קרקע בטוחה ונוחה לקידומן. הסדרים דומים שיצרנו בעבר מיסדו ושיפרו מאוד את ההתנהלות בשוק, ואפשרו את היקפי הפעילות העצומים שאנו רואים כיום בענף ההתחדשות העירונית.”

כרמית יוליס המשנה ליועמ”שית ציינה שהתיקונים ירחיבו את מעטפת ההגנה על הדיירים ויגבירו את הודאות בתחום.

אני חייב לציין שבקרב עו”ד מנוסים העוסקים בתחום של ייצוג דיירים בהתחדשות עירונית כל הסעיפים האלו מתקיימים ומעכשיו נוסיף על ההסכם השני ואילך את המועד בו חתם הדייר הראשון על ההסכם כדי שהמועד יינעל בהסכמים לעתיד וכדי שבעלי דירות יהיו מודעים אליו.

כותב המאמר דורון תמיר עו”ד ונוטריון , עוסק בייצוג דיירים בפינוי בינוי ותמ”א 38.
ניתן לשלוח שאלות למייל: ON24@stlo.co.il

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

מרוץ אביב לזכרו של סמ”ר רועי פרג’ון ז”ל. צילום: רונית ששום תמם

מחר ביהוד מונוסון: מרוץ “האביב” לזכרם של הנופלים

תפריט נגישות