יום שישי , יוני 25 2021
דף הבית / שוקלים הסבה מקצועית? כל מה שצריך לדעת רגע לפני שהופכים להיות עצמאים

שוקלים הסבה מקצועית? כל מה שצריך לדעת רגע לפני שהופכים להיות עצמאים

פוטרת או יצאת לחל"ת? עברת "הסבה מקצועית" לשליחויות? מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה? בתקופה כזו, חשוב לדעת מהם הכללים החשבונאיים החלים עליך. עושים סדר בשבילכם

רוח אריאל פטל צילום רונן מחלב
רו"ח אריאל פטל (צילום רונן מחלב)

בימים אלו נדרש לדווח לרשות המיסים על היקף התקבולים השנתי ומה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה.


  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אונו ניוז


רו"ח אריאל פטל מדגיש, כי הפריחה הגדולה ביותר בעלייה הרבה ביותר של המקצועות הדרושים בזמן הקורונה שייכת ללא ספק למקצוע השליחים.

"אנשים רבים, שמצאו את עצמם מחוסרי עבודה, פנו לאפיק זה, שנהנה בימים אלו מעדנה מקצועית וכלכלית". 

רו״ח פטל, עומד על ההבדלים בין העובדים השכירים לאלו העצמאים: "בתחום המשלוחים קיימת הבחנה בין השליחים השכירים הנהנים מהכנסה קבועה מטעם החברה ומולם את השליחים במעמד הפרילנס העצמאיים בחברת השליחויות מהגדולות בישראל – בשלב זה וולט. 

השליחים המצטרפים לחברה נדרשים (ואף עומדים ברשימת המתנה להתקבל) לפתוח תיקי עוסקים ברשויות המיסים כעצמאים לכל דבר ועניין. 

שכירים רבים ההופכים להיות עצמאים אינם מודעים להבחנה שבין עוסק פטור לעוסק מורשה ולסכומים הרלוונטיים לכך, ולעיתים עושים זאת עצמאית ומביאים בסופו של דבר לחישוב הכנסות לא נכון ואף קנסות

במקרים רבים, פותחים העוסקים, שלא היו עד כה עצמאים, תיק במסלול עוסק פטור (מה שהיה עוסק זעיר בעבר), כאשר הם אינם מודעים כלל להשלכות של כך ולעצם העובדה, כי תוך מספר חודשים קצר הם יעברו את התקרה הנדרשת ואז יידרשו לתיקונים מקצועיים או בסופה של השנה לתשלום קנסות". 

מתי נדרש עוסק פטור לדווח על הכנסותיו?

"בחודש ינואר 2021 נדרשים כלל העוסקים הפטורים להצהיר למע"מ על מחזור ההכנסות בשנת 2020. הקורונה דווקא היטיבה עם לא מעט עוסקים פטורים, (דוגמת שליחים) אשר היקף הכנסותיהם עלה על התקרה המותרת לעוסק פטור שהייתה 100,491 ₪ בשנת 2020". 

מדוע חשוב להבדיל בין עוסק פטור לעוסק מורשה ובמה זה כרוך?

"אותם עוסקים, שהכנסותיהם עלו מעל התקרה המותרת, חייבים לפנות מיוזמתם למע"מ ולשנות את סיווג העוסק מפטור למורשה.

השנה, בניגוד לשנים קודמות, מע"מ דורש את הרכב ההכנסות לפי חודשים (לצורך בדיקת זכאות למענקי קורונה) ולא רק דיווח על סכום ההכנסה הכולל.

המעבר לעוסק מורשה כרוך בתשלום מע"מ בגין סכום ההכנסה השנתית העולה על 100,491 ₪, אף שהעוסק כלל לא ביצע תמחור ולא הוסיף ללקוחותיו את סכום החיוב העודף".

לדוגמא: מוטי מבצע שליחויות מזה מספר שנים כעוסק פטור, אלא שבשנת 2020 כמות המשלוחים עלתה משמעותית וההכנסה החודשית מתחילת משבר הקורונה עלתה על 15,000 ₪ בחודש.

ההכנסה השנתית של מוטי, שלא הסתייע עד כה ברואה חשבון, הסתכמה לכ-170,000 ₪ (גבוה בהרבה מתקרת סכום הפטור ממע"מ לעוסק פטור – 100,491 ₪, וכעת יסווג כעוסק מורשה, ללא קשר להכנסות בשנת 2021 הבאה עלינו לטובה.

"מעבר זה כרוך גם בפרוצדורה וגם בחובות נוקשות בהרבה של עוסק מורשה בהשוואה לפטור שחשוב מאוד להכיר", 

אילו השלכות נוספות קיימות למי שעובר מעוסק פטור למורשה?

"למעבר מעוסק פטור קיימות השלכות נוספות:

1. חלה חובת דיווח למע"מ אחת לחודשיים במקום אחת לשנה

2. יש חובת ביצוע הנהלת חשבונות מידי חודש (דבר שעוסק פטור כלל אינו נדרש לכך)

3. קיימת חובת ניהול ספרים רחבה יותר בהשוואה לעוסק פטור. כך למשל, עוסק פטור חייב בהפקת קבלות ותיק למסמכי הוצאות בלבד. עוסק מורשה חייב בפנקסים נוספים בהתאם לסוג העיסוק ולכן מוצע להסתייע ברואה חשבון או יועץ מס להכוונה.

4. הפקת חשבוניות מס וקבלות במקום קבלות בלבד".

האם מי שעובר לעוסק מורשה יכול לקזז מע"מ רטרואקטיבית?"

"אם כבר הופכים לעוסק מורשה, חשוב לדעת שניתן לקזז מע"מ מחשבוניות שהתקבלו ממועד המעבר לעוסק מורשה, לכן חשוב לשמור את החשבוניות ולבצע קיזוז כבר בגין תקופת הדיווח דצמבר 2020, שמתבצעת כעת, בראשית חודש ינואר."

רו״ח פטל מוסיף: הניסיון מלמד, שקיימת אפשרות לפנות למע"מ בבקשה לביטול רוע הגזירה, כדי שיאושר סטטוס של עוסק פטור למרות אותה חריגה, אך הסבירות להיענות מנהל מע"מ היא נמוכה.

נימוק מרכזי שעשוי לסייע, הוא קיומה של הכנסה חד פעמית שהייתה לעוסק". 

* הכותב הינו רו״ח אריאל פטל, מרצה לביקורת במסלול האקדמי המכללה למינהל וחבר בקבוצת רואי החשבון אליוט ישראל

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@ononews.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

מבזק תאונה כללי

אור יהודה: בת 76 עם סימני מכת חום, במצב קשה