יום רביעי , יוני 3 2020
דף הבית / הרבנים מחריפים את המחאה נגד תחבורה ציבורית בשבת

הרבנים מחריפים את המחאה נגד תחבורה ציבורית בשבת

הרב הראשי של קריית אונו, רצון ערוסי, הפיץ אגרת שקוראת לשמור על השבת. ביהוד הופץ פלייר שקורא ל"כל מי שהשבת יקרה לו" להגיע מחר בשש וחצי לבניין העירייה ולמחות נגד הכוונה להצטרף למיזם "נעים בסופ"ש"

בית כנסת חדש במשטרת מסובים
בית כנ

זה היה רק עניין של זמן עד שהרבנים בבקעת אונו יקימו קול זעקה נגד התחבורה הציבורית בשבת. מה שהחל בקריית אונו כשראש העירייה, ישראל גל, הצטרף לפרויקט התחבורה הציבורית בשבת "נעים בסופ"ש" והכריז בכתבה ל"אונו ניוז" כי זה כורח המציאות – המשיך בשורה של מחאות מצד הציבור הדתי.

אקט המחאה הראשון היה מכתב התראה שנשלח לראש עיריית קריית אונו, ישראל גל, ולפיו הוא ייתבע בגלל מיזם התחבורה הציבורית בשבת "נעים בסופ"ש". במכתב, שנשלח ממשרד עורכי הדין מירון, בן ציון ופריבס, נטען כי "הפעלת הקווים שאושרה על ידי העירייה פסולה ואסורה. עצם קיומה גורם נזק ציבורי-נורמטיבי. בגדרי הנזק הכלכלי יש לציין במיוחד את הפגיעה בנהגי מוניות, הפגיעה בבעלי מוגבלויות והפגיעה בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים".

מאז שחשפנו כי יהוד הולכת בדרכה של קריית אונו המתח בגזרה הולך ועולה. מעל אלף כתבות לסדרת הכתבות שלנו על התחבורה הציבורית בשבת הם רק הפרומו לקראת התשובה של הרבנים ונבחרי הציבור הדתיים שהולכת ונרקמת מול עינינו.

הרב רצון ערוסי, רב העיר קרית אונו, שיגר בסוף השבוע איגרת שבה דיבר על קדושת השבת. "לפני למעלה מ-30 שנים, כשעדיין גרתי בבני ברק, הוזמנתי להרצות בעיר מסוימת", כתב הרב ערוסי. "הזמנתי מונית, ישבתי ליד הנהג, ולאחר שבירכתיו בשלום, שקעתי בקריאת ספר. הבחנתי שהנהג כל הזמן מסתכל לעברי, כמי שרוצה לשוחח עמי. פניתי אליו ושאלתי אותו לשלומו. הוא השיב לי: 'אני מקנא בכם אתם הדתיים. כשעבדתי כדייל הסכמתי לעבוד בסוף השבוע בגלל שהחברה נתנה 400% שכר שבת. ויתרתי על התפילה בליל שבת ועל הסעודה המשפחתית בליל שבת, ועבדתי והשתכרתי טוב. לימים, פיטרו אותי. אמנם קיבלתי פיצויים גבוהים, אבל הפסדתי את המשפחה ואת חיי ואת ילדיי".

המכתב של רב קריית אונו
המכתב של רב קריית אונו

הרב סיכם את הסיפור הקצר במסר ברור: "אחי ורעי, אנו מדליקים נרות לכבוד שבת כדי להוציא את האורות הפנימיים שבנשמותינו החוצה, ולהתענג עונג גופני נפשי ורוחני. ביום השבת, כולנו יחידים משפחות וקהילות. אשרינו שזוהי השבת שלנו".

גם ביהוד לא מוותרים על השבת. בימים האחרונים הופץ ברחובות פלייר תחת הכותרת "זעקת השבת". בפלייר נקראים "כל מי שהשבת יקרה לו" להגיע מחר בשש וחצי לבניין העירייה ולמחות נגד הכוונה להצטרף למיזם "נעים בסופ"ש".

מחאה נגד נעים בסופש ביהוד
מחאה נגד נעים בסופש ביהוד

גורם שבקיא בפרטים אומר כי "זו הולכת להיות תצוגת תכלית שתבהיר לראשת העיר שיהוד היא לא קריית אונו  וכאן זה לא יעבור. נעצור את האוטובוסים האלה בגופינו".

3 תגובות

 1. התושבים ביהוד חייבים להילחם ע"מ שהעיר לא תהפוך לעיר דתית ושלא יכפו עליהם מתי לנסוע ומתי לא.
  זה לא רק עניין של תחבורה ציבורית בשבת אלא גם של השקעה במבני ציבור שחסרים בעיר אבל במקומם נפתחים מקוואות. המעט שיש סגור בשבת ומתוכו רק המעבדה הזו שווה משהו ואני מבינה שגם היא זמנית ונראה שתעבור לעיר אחרת.
  הופכים את יהוד לקריית מלאכי במקום לשוהם או עומר שהיא היתה יכולה להיות.

 2. מה הבעיה? מי שלא רוצה שלא ישתמש בשירותים הציבוריים. מה מפריע ל"רב" הזה?

 3. לא מובן כלל עניין המחאה הזו,
  הרי מי שרוצה נוסע חופשי בערים אלו ללא כל בעיה.
  אז מדוע ההחלטה לגבי תחבורה ציבורית הופכת להיות עניינם של אלו שבכל מקרה לא נוסעים.
  כדאי שכל מגזר ישמור על עצמו ולמגזרו ולא ינסה לכפות את מנהגיו על הציבור הרחב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

O PARK

אור יהודה מציגה – מיליון מ"ר של תעשייה ובילוי